Şifalı BitkilerBeslenme ve Diyet

Badem sütünün sağlığa 7 faydası

Son yıllarda ülkemizde sıklıkla tüketilmeye başlanan badem sütünün faydaları araştırılmaya başladı. Peki, badem sütü laktozsuz mu?

İnek sütü kurabiyelere batırmak, mısır gevreğinin üzerine serpmek ve sabah kahvesine eklemek için mükemmel bir içecektir. Ancak birçok nedenden dolayı, bitki bazlı seçeneklerin satışları her geçen yıl artıyor ve klasik süt ürünü seçeneği yerine bitki bazlı sütü tercih edenlerin sayısı artıyor.  Nutrients dergisinde 2022 yılında yapılan nitel bir araştırmaya göre , bazı nedenler arasında etik kaygılar, süt ürünleri alerjisi olması veya süt sütünün şeker oranının çok yüksek olduğuna inanılması yer alıyor. Peki, badem sütünün faydaları nelerdir?

Badem sütü nedir?

badem sutu fayda

Kuruyemişler atıştırmalık olarak yenir, öğütülerek un haline getirilir ve bazen kremalı, süt içermeyen süte dönüştürülür.

Badem sütü en popüler badem ürünlerinden biridir çünkü çok önemli bir özelliği vardır: laktoz içermez. Veganlar ve laktoz intoleransı olan kişiler, badem sütünü sütlü içeceklere sağlıklı bir alternatif olarak kullanırlar.

Badem sütünü sade olarak içebileceğiniz gibi, hayvansal veya diğer bitkisel bazlı sütlerin kullanıldığı tariflerde de kullanabilirsiniz. Badem sütü, lezzetinin ötesinde oldukça etkileyici sağlık yararları da sağlar.

Yüksek tansiyona iyi gelen 7 gıda

Badem sütünün faydaları nelerdir?

Laktoz içermez: Badem sütü hayvansal bir ürün olmadığından laktoz içermez. Sonuç olarak laktoz intoleransı olan kişiler için iyi bir süt alternatifidir. Ayrıca vegan olan (hayvansal ürünleri yemeyen) kişiler için de uygundur.

İyi bir magnezyum kaynağıdır:  Badem sütü,magnezyum açısından zengindir. Magnezyum kas fonksiyonu, kan şekeri kontrolü, kan basıncı ve kemik, protein ve DNA yapımı için önemlidir.

Antioksidan E vitamini açısından zengindir: Badem sütü , bağışıklık sisteminiz ve kan damarlarınız için önemli olan E vitamini açısından iyi bir kaynaktır  . Bazı çalışmalar, yüksek E vitamini alımı ile Alzheimer hastalığı gibi bilişsel hastalıkların daha düşük riski arasında bir bağlantı olduğunu göstermiştir. E vitamini, hücrelerinizi serbest radikaller adı verilen tehlikeli moleküllerin etkilerinden koruyan bir antioksidandır.

Kalsiyum içerir: Birçok ticari badem sütü markası kalsiyumla zenginleştirilmiştir. Kemik sağlığı kalsiyuma bağlıdır çünkü mineral, kemiklerdeki sert yapıların çoğunu oluşturur. Yeterli kalsiyum almak kemiklerinizi güçlü tutar ve vücudunuzun  osteoporozla savaşmasına yardımcı olabilir .

Düşük kalorilidir: Hayvan sütüyle karşılaştırıldığında, şekersiz badem sütü (tatlandırılmış türde değil) şeker ve karbonhidrat bakımından düşüktür. İnek sütünden %50 ila %80 daha az kaloriye sahiptir. Düşük glisemik indeksli bir gıda olarak kabul edilir. Bu, kan şekerinde ani yükselmelere neden olma olasılığının daha düşük olduğu anlamına gelir.

Kan şekerinin dengelenmesini sağlar: Şekersiz badem sütü sadece 1 gram şeker içerdiğinden, içildiğinde kan şekerinin aniden yükselmesine neden olması muhtemel olmayan diyabet dostu bir süt seçeneği olabilir.

Görme sağlığını destekler: Badem sütü, görüşünüzü destekleyen temel bir besin olan A vitamini kaynağıdır. 2019’da Nutrition in Clinical Practice dergisinde yayınlanan bir makaleye göre, A vitamini, gözetleyenlerinizin doğru görmesini sağlamanın yanı sıra, yara

Badem sütü nasıl Hazırlanır?

badem sutu

Badem sütünü inek sütü veya diğer bitkisel sütlerle aynı şekilde kullanabilirsiniz. Hemen hemen her süpermarkette veya toplu gıda mağazasında, genellikle geleneksel süt ürünlerinin yanında bulunur. Mağazadan satın alınan bazı badem sütü markaları açılıncaya kadar rafta dayanıklıdır.

Evde badem sütü yapmak için:

Bir bardak ıslatılmış bademi bir miktar suyla blenderde karıştırın (bademleri soyabilir veya soymayabilirsiniz).

Katıları çıkarmak için bu karışımı süzün (veya daha koyu badem sütü için bırakın). Geriye kalan pürüzsüz sıvı badem sütüdür.

Sütünüzün daha ince olmasını tercih ederseniz daha fazla su ekleyin.

Her gün badem sütü içilir mi?

badem

Badem sütü, dengeli ve sağlıklı bir beslenmenin yanında sağlıklı ve lezzetli bir katkı olabileceği gibi, vegan diyeti uygulayanlar veya laktoz intoleransı olanlar için de akıllıca bir seçim olabilir. İlave şeker içermeyen ve kalsiyum ve D vitamini gibi besinlerle zenginleştirilmiş badem sütünü tercih etmek, besin eksikliklerini önlemeye ve aşırı kalori ve ilave şeker alımını önlemeye yardımcı olabilir.

Her gün badem sütü içmenin bazı potansiyel faydaları vardır; bu nedenle, eğer badem sütü hayranıysanız, kendinize bir bardak doldurmaktan çekinmeyin ve mısır gevreği, kahve ve çok daha fazlasıyla mükemmel bir şekilde eşleşen süt ürünü alternatifinize ekleyin.

Sağlıklı bir beden için kalsiyum çok önemlidir. Peki, kalsiyum alımını arttırmak için hangi besinler tüketilmeli?

National Türk öneriyor: Japonya’da et yiyen bakteri paniği yaşanıyor

Hippocrates

“Vücutta sıcaklığın ya da soğukluğun duyulduğu yer, hastalığın bulunduğu yerdir.” Hippocrates Hipokrat Sağlık ve Bilim Dergisi, size sağlıklı yaşamın sırlarını verecek.
Başa dön tuşu