Şifalı Bitkiler

Boğaz ağrısına iyi gelen 5 çay

Havalar bir soğuk bir sıcak devam ederken pek çok kişi soğuk algınlığı ve nezle ile boğuşur oldu. İşte, boğaz ağrısına iyi gelen 5 çay...

Kahve sabahları tercihiniz olabilir, ancak boğaz ağrısı başladığında bir fincan sıcak çaydan daha iyi bir şey olamaz. Çay, Doğu tıbbında yüzyıllardır sağlığı geliştirme ve hastalıkları iyileştirme aracı olarak kullanılmıştır. İşte, boğaz ağrısına iyi gelen çaylar…

Boğaz ağrısına çay neden iyi gelir?

Boğaz ağrınız olduğunda çay içmenin en büyük nedeni sıvı alımıdır. Mukoza zarlarınızda nemi sürekli olarak tutabildiğinizde, bu ağrının azalmasına yardımcı olabilir.

Çayın suyla demlenmesi, hapşırma, öksürme, sinüs tıkanıklığı ve geniz akıntısından kaynaklanan su kayıpları nedeniyle hava koşullarında çok ihtiyaç duyduğunuz sıvıyı almanın doğal bir yoludur. Sıcaklık boğazı yumuşatmaya yardımcı olurken, birçok çayda iltihapla ve enfeksiyonla mücadeleye yardımcı olacak bileşenler bulunur. Bu sebeple boğaz ağrısı sorunu yaşayanların bitkisel çaylara başvurması son derece akıllıca olacaktır.

İşte, boğaz ağrısına iyi gelen 5 çay

papatya

Papatya çayı

Papatya sakinleştirici özelliğe sahip bir çaydır. Bir araştırmaya göre  papatya çayının içerdiği bitkisel besinler sayesinde boğaz ağrısını hafifletmeye yardımcı olabilecek tıbbi özelliklere sahip olduğu ortaya konulmuştur. Papatya çayı boğazını ıslatmakla kalmıyor aynı zamanda boğaz ağrısından kaynaklanan şişliği azaltabilecek ve potansiyel olarak doku sağlığına ve onarımına yardımcı olabilecek anti-inflamatuar özelliklere de sahip. Bu bitki çayının güzel tarafı aynı zamanda kafeinsiz olmasıdır, yani bunu günün her saatinde yudumlayabilirsiniz.

Mürver çayı

mürver veya kara mürver, soğuk algınlığı ve boğaz ağrısı gibi bunlarla birlikte gelen semptomlar için Avrupa’da popüler bir bitkisel tedavi yöntemidir. COVID-19 salgını sırasında araştırmacılar, mürverin ticari formülasyonlarda kullanımını inceleyerek, mürverin COVID-19 hastaları üzerindeki etkilerini ölçtüler. Sonuçlar 2020 yılında Advances in Integrative Medicine dergisinde yayınlandı ve iki haftadan biraz fazla bir süre mürver kullanan yetişkin katılımcıların, başlangıçtan sonraki ilk 48 saat içinde alındığında grip benzeri semptomlarda bir azalma gördüklerini öne sürüldü.

Advances in Geleneksel Tıp dergisinde 2021 yılında yayınlanan bir araştırma, kara mürver veya mürveri incelemiş ve mürverin ateş, ağrı, tıkanıklık ve öksürük gibi soğuk algınlığıyla ilişkili semptomları azaltmaya yardımcı olduğu 2020 çalışmasına benzer sonuçlar bulmuştur. Mürver çiçeği hakkında sınırlı araştırma mevcut olsa da, bu gibi bulgular sonucunda mürver şurubu ve sakız satışları hızla arttı.

Yeşil çay

Antioksidan ve antiinflamatuar özellikler açısından zengin olan yeşil çay, boğaz ağrınız varsa başka bir iyi seçenektir. Yeşil çay kafain içerdiği için tüketirken ölçülü olmakta fayda var.  2016 yılında yayınlanan bir araştırma, endotrakeal entübasyon uygulanan ve ameliyat sonrası yeşil çay solüsyonu ile gargara yapılan hastaların ağrılarında azalma olduğunun tespit edildi. Soğuk algınlığı için dozaj ve tavsiyeler konusunda daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulmasına rağmen, bu, boğaz ağrısı için basit ve etkili bir tedavi olarak umut vaat ediyor.

Meyan kökü

Lezzet açısından ilk tercihiniz olmasa da, araştırmalar meyan kökü çayının boğaz ağrısıyla ilişkili ağrıyı hafifletmeye nasıl yardımcı olabileceği konusunda umut vaat ediyor. British Medical Journal’da 2003 yılında yayınlanan bir alıntı, meyan kökü kökünün, boğaz ağrısıyla ilişkili ağrıyı 30 dakikaya kadar hafifletmeye yardımcı olan diğer şifalı bitkilerle birlikte yatıştırıcı bir madde olarak kabul edildiğini ileri sürdü; ancak ağrının azalmasına yardımcı olmak için sık sık tüketilmesi gerekiyordu.

Biomedicines’te yayınlanan daha yeni bir 2019 araştırması, meyan kökü çayının, boğaz ağrısıyla ilişkili ağrıyı hafifletmeye yardımcı olan antibakteriyel özellikler sağladığını buldu. Araştırmacılar, bu bulguları doğrulamak için daha fazla çalışmaya ihtiyaç duyulduğunu belirtse de, bu, insanların ağrılarından kurtulmalarına yardımcı olacak tamamlayıcı ilaçların kullanımını desteklemek için ileriye doğru atılmış büyük bir adımdır.

Nane çayı

Nane, insan vücudundaki potansiyel antioksidan, antimikrobiyal, antikanser ve antiviral etkileri sayesinde tıbbi kullanımları açısından uzun süredir araştırılmaktadır. Fitoterapi Araştırması’nda 2006 yılında yayınlanan bir makale , insanlar üzerinde yapılan çalışmaların sınırlı olmasına rağmen, nane çayının antimikrobiyal, antiviral ve antioksidan faydalarının ümit verici olduğunu ve daha kapsamlı bir şekilde araştırılması gerektiğini gösterdi.

Molecules dergisinde yakın zamanda yapılan 2021 tarihli bir inceleme, nane türü Mentha’nın tüm potansiyel faydalarını araştırdı . Araştırmacıların bulduğu şey 2006 bulgularına benzerdi: Nanenin vücuttaki mikrobiyal yüklerin neden olduğu inflamasyonu ve enfeksiyonu azaltmaya yardımcı olma yeteneği güçlüdür, ancak bugüne kadar yapılan klinik araştırmalar ve insan çalışmaları zayıftır (veya yoktur). Bilim gelişmeye devam ettikçe, bu bitki üzerinde daha fazla çalışma görmeyi umuyoruz, ancak şimdilik ekstraktın boğazınızı rahatlattığını düşünüyorsanız bir fincan nane çayının tadını çıkarın.

Tarih boyunca sağlık için kullanılan zencefilin, insan bedenine olan faydaları yapılan araştırmalarla ortaya konmuştur. İşte, Zencefilin birbirinden önemli faydaları…

National Türk öneriyor: D vitamini eksikliği belirtileri neler?

Hippocrates

“Vücutta sıcaklığın ya da soğukluğun duyulduğu yer, hastalığın bulunduğu yerdir.” Hippocrates Hipokrat Sağlık ve Bilim Dergisi, size sağlıklı yaşamın sırlarını verecek.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu