Şifalı BitkilerBeslenme ve DiyetYaşam Tarzı

İşte göbek yağı eriten 6 çay önerisi

Yaz mevsimi öncesinde pek çok kişi kilo vermek için sıkı diyet ve spora başladı. Kilo verme serüvenine çıkanlar ise özellikle göbek yağı eriten karışımları, kürleri merak ediyor. İşte, yağlarınızdan hızla kurtulmanızı sağlayan o çaylar...

Kilo vermek zaten yeterince zordur, ancak özellikle midenizin etrafındaki yağları kaybetmek ekstra bir zorluk olabilir. Bunun nedeni çoğu göbek yağının vücudunuzun geri kalan kısmındaki yağlardan farklı olmasıdır. Göbek yağınızın büyük bir kısmı, diğer vücut yağlarından daha derinde bulunan ve karın organlarınızın çevresinde bulunan iç organ yağı olarak adlandırılır. Bu, onu diğer vücut yağlarından daha tehlikeli hale getirir ve çok fazla taşımak, kalp hastalığı veya diyabet gibi risklerin artmasına neden olabilir . Neyse ki, bu tür yağları yönetmek için yapabileceğiniz şeyler var ve hatta göbek yağını yakmakla bağlantılı çaylar bile var.

Göbek yağını tek başına yenebilecek hiçbir yiyecek veya içecek türü mevcut değildir, ancak bazı öğeler, dengeli bir beslenmenin parçası olarak karın yağını kaybetmeye yardımcı olabileceğini araştırmaların gösterdiği belirli bileşikler, vitaminler ve besin maddeleri içerir. Örneğin, lif oranı yüksek yiyecekler yiyebilirsiniz çünkü bu , karın yağının azalmasıyla bağlantılı bir besindir , ancak bunu kendi başına yapmak büyük olasılıkla size aradığınız sonuçları vermeyecektir.

Aynı şey göbek yağlarına karşı çay içmek için de söylenebilir. Çaylar doğal olarak çeşitli sağlık yararlarıyla ilişkilendirilen birçok farklı antioksidan ve bitki bileşiği içerir ; bunlardan bazılarının özellikle mide çevresindeki yağları kaybetmeye yardımcı olduğu bulunmuştur.

İşte göbek bölgesindeki yağlardan kurtulmak için tüketebileceğiniz 6 bitki çayı:

Yeşil çay

greentea

Yeşil çay, göbek yağlarını yakmak için en dikkate değer çaylardan biri olabilir. 2022 yılında yapılan bir araştırmaya göre; büyük miktarda yeşil çay tüketen katılımcılarda (günde dört veya daha fazla fincandan bahsediyoruz), karın bölgesinde obeziteye yakalanma riski, tüketmeyenlere göre yüzde 44 daha fazla çıktı. 2008 yılında Physiology & Behavior dergisinde yayınlanan daha eski bir araştırma, düzenli olarak yeşil çay içen obez katılımcıların, hiç içmeyen katılımcılara göre toplam vücut ağırlığını daha fazla kaybettiklerini buldu ve 2009 yılında The Journal of Nutrition’da yayınlanan bir araştırma , yeşil çay kateşinleri tüketmenin, Yeşil çay yapraklarında bulunan antioksidan, egzersizle eşleştirildiğinde karın yağını azaltmaya yardımcı olabileceğini ortaya koydu.

Peki yeşil çaya bu göbek yağ yakıcı özelliğini veren şey nedir? Araştırmalar, kilo verme özelliklerinin çoğunun, zengin polifenollerden ve bu polifenollerin kateşinler olarak bilinen bir alt grubundan kaynaklandığını göstermektedir. Yeşil çayda en çok bulunan kateşin, metabolizmayı hızlandırmasıyla bağlantılı olan ECGC’dir .

EGCG’yi diğer çay türlerinde de bulabilirsiniz, ancak yeşil çay, metabolizmayı hızlandıran bu bitki bileşiklerinin açık ara en yüksek konsantrasyonuna sahiptir.

Oolong çayı

Oolong cayi

Karın yağlarına yardımcı olduğu kanıtlanmış bir diğer çay ise oolong çayıdır.

Oolong çayı, yeşil ve siyah çayla aynı yapraklardan gelir, ancak kısmen oksitlenir, yeşil çay ise oksitlenmez ve siyah çay tam oksidasyona uğrar. Oolong, yaprakların solgunlaşıp kıvrılıncaya kadar güneş altında kurutulmasıyla yapılır.

Araştırmalar, oolong çayının aynı zamanda daha hızlı metabolizma ve azaltılmış karın yağıyla bağlantılı polifenoller içerdiğini gösteriyor. The Journal of Nutrition’da yayınlanan bir hayvan çalışması, yeşil, siyah ve oolong çaylarındaki polifenollerin hepsinin iç organ yağ dokusunu azaltmaya yardımcı olma yeteneğine sahip olduğunu gösterdi.

Tsukuba Üniversitesi’nde 2020 yılında yapılan bir araştırma , oolong çayının yağların parçalanmasını yaklaşık %20 oranında artırdığını ve katılımcılar uyurken de bunu yapmaya devam ettiğini ortaya çıkardı.

Siyah çay

siyah cay

Molecules dergisinde 2016 yılında yayınlanan bir rapor, siyah çayda bulunan polifenollerin anti-obezite özelliklerine sahip olduğunu ve vücut ağırlığının ve iç organ yağlarının azaltılmasına yardımcı olabileceğini söylüyor. 2014 yılında Food & Function dergisinde yayınlanan ve üç ay boyunca her gün üç fincan siyah çay içen katılımcılar, çay içmeyenlere kıyasla daha fazla kilo kaybı ve bel çevrelerinde (diğer adıyla göbek yağlarında) azalma görüldüğü ifade ediliyor.

Beyaz çay

beyaz cay

Dört ana çay grubundan üçünden daha önce bahsetmiştik: yeşil, oolong ve siyah. Dördüncü grup çay ise en narin ve en az işlenen çay türü olarak bilinen beyaz çaydır.

Beyaz çayın (yeşil ve oolong çayıyla birlikte) metabolizmayı hızlandırdığı ve yağ oksidasyonunu artırdığı , bunun da genel kilo kaybına veya kontrolüne yardımcı olabileceği bulunmuştur .

Pu-erh çayı

Pu erh

Artık yeşil, oolong, siyah ve beyaz çayın göbek yağlarını eriten faydalarını gözden geçirdiğimize göre, bu kategorilerdeki belirli bir türe bakalım.

Pu-erh çayı olarak bilinen bir tür fermente Çin siyah çayı, çeşitli çalışmalarda kilo kaybı veya yağ azalmasıyla ilişkilendirilmiştir.

2014 yılında yayınlanan bir araştırma, pu-erh çayı içen metabolik sendromlu erkek katılımcıların vücut yağında ve BMI’sinde hafif bir azalma gördüklerini buldu.

Bir başka araştırma, pu-erh çayından elde edilen ekstraktın Japon yetişkinlerde vücut ağırlığının, BMI’nın ve iç organ yağlarının azaltılmasına yardımcı olduğunu keşfetti.

 

Bir fincan Kahve vücudunuza sadece enerji vermez, bedeniniz için pek çok fayda sağlar…

National Türk öneriyor: D vitamini eksikliği belirtileri neler?

Hippocrates

“Vücutta sıcaklığın ya da soğukluğun duyulduğu yer, hastalığın bulunduğu yerdir.” Hippocrates Hipokrat Sağlık ve Bilim Dergisi, size sağlıklı yaşamın sırlarını verecek.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu