TIP

Boğaz ülseri nedir? Boğaz ülserinin 7 sebebi

Boğaz ülseri sorunu yaşayanlar bu hastalığa nelerin sebep olduğunu, tedavi yollarını araştırıyor. Peki, boğaz ülseri nasıl geçer?

Genellikle stres veya duyguların yoğun olduğu dönemlerde boğaz ülseri ortaya çıkabileceği gibi ağızda iyileşen bir yara, enfeksiyon (uçuk gibi) veya ilaç kullanımı (antiinflamatuar gibi) sonucu da ortaya çıkabilir. Boğaz ülserleri çok büyük olduğunda ve iyileşmesi uzun zaman aldığında, AIDS veya kanser gibi daha ciddi bir hastalığın belirtisi olabilir .

Boğaz ülseri, ortası beyazımsı, dışı kırmızımsı olan küçük, yuvarlak bir yaradır. Özellikle yutkunma veya konuşma sırasında ağrı ve rahatsızlığa neden olur. Bazı durumlarda ateş, genel halsizlik ve boyun bölgesindeki lenf düğümlerinin şişmesi gibi başka belirtiler de eşlik edebilir.

Boğaz ülserinin 7 sebebi

bogazulseri

  1. Aftöz stomatit

Aftöz stomatitten kaynaklanan boğaz ülserleri belirli bir nedene bağlı değildir ve genellikle ağrıyla ilişkilidir. Küçük ağız yaraları, stres dönemleri ve adet dönemi sonrasında ortaya çıkma eğilimindedirler.

Ayrıca demir veya B12 eksikliği, ağızdan alınan ürünlere (diş macunu gibi) ve gıdalara (sitrik meyve ve tarçın gibi) alerjiler aftöz stomatite neden olabilir.

Bu durumdan kaynaklanan boğaz ülserleri genellikle herhangi bir özel müdahale olmaksızın 3 hafta içinde kendiliğinden düzelir. Ancak şiddetli ağrınız varsa veya nefes almakta zorluk çekiyorsanız mutlaka doktora başvurmalısınız. Doktor ağrıyı hafifletmek için anestezik ve kortikosteroid özellikleri olan merhemler reçete edebilir.

  1. Uçuk

Oral uçuklara neden olan virüs, dudak çevresindeki olağan kabarcıklara ek olarak boğazda, dilde veya ağzın üst kısmında ağrılı ülserlere de neden olabilir.

Enfeksiyon ilk kez ortaya çıktığında bu semptomlara ateş ve genel halsizlik eşlik edebilir. Nüksler genellikle daha hafif semptomlara neden olur.

Uçuğun neden olduğu boğaz ülserleri, herhangi bir spesifik tedaviye gerek kalmadan 2 hafta içinde iyileşme eğilimindedir. Ancak ateş, halsizlik veya yoğun ağrı gibi belirtiler ortaya çıkarsa tanıyı doğrulamak için bir doktora görünmelisiniz. Doktor semptomları azaltmak ve iyileşmeyi hızlandırmak için antiviraller veya analjezikler gibi ilaçlar reçete edebilir.

3.COVID-19

COVID-19, SARS-CoV-2 virüsünün neden olduğu viral bir enfeksiyondur. Yoğun iltihaplanma ve virüsün ağız mukozasına doğrudan etkisi gibi faktörler nedeniyle boğaz ülserlerine neden olabiliyor.

Bu enfeksiyonun diğer daha klasik semptomları öksürük ve ateşi içerir.

  1. İlaç kullanımı

Başta steroid olmayan antiinflamatuarlar (naproksen gibi), antihipertansifler (losartan gibi) ve kemoterapi ilaçları olmak üzere bazı ilaçların kullanımı, yan etki olarak boğaz ülserlerine yol açabilir.

Doktor tarafından belirtilmediği sürece bu ilaçları kullanmaktan kaçınmalısınız. Reçete edildiği takdirde, yalnızca talimat verildiği şekilde alınmalıdırlar. Boğaz ülserinizin ilaçlara bağlı olduğundan şüpheleniyorsanız, dozu yeniden değerlendirmek veya alternatif bir ilaç düşünmek için reçetenizi yazan doktorunuza danışmalısınız.

  1. Sistemik lupus eritematozus

Sistemik lupus eritematozusun neden olduğu boğaz ülseri boğaz, dil, damak veya dudak gibi bölgelerde ortaya çıkabilir. Bu rahatsızlıkta kilo kaybı, ruh halinin azalması ve eklem ağrılarının görülmesi de yaygındır.

Sistemik lupus eritematozus hastası olduğunuzdan şüpheleniyorsanız bir romatologa başvurmalısınız. Boğaz ülserleri, oral kortikosteroidler ve anti-sıtma ilaçlarını içerebilen genel durumun tedavisiyle iyileşme eğilimindedir.

  1. HIV enfeksiyonu

HIV, büyük, ağrılı ve tedavisi uzun zaman alan bir veya daha fazla boğaz ülserine neden olabilir. Bu özellikle yeterli tedaviyi almayan veya tedaviye uymayan hastalar için geçerlidir.

HIV enfeksiyonu başlangıçta minimal semptomlara neden olsa da tedavi edilmezse bağışıklığı önemli ölçüde etkiler ve enfeksiyon riskini artırır.

  1. Ağız kanseri

Ağız kanseri, boğaz ülserlerine veya iyileşmesi zor birçok boğaz yarasına neden olabilir. Tümörün büyüklüğüne bağlı olarak şişmede zorluk, ses kısıklığı, kilo kaybı ve boyundaki lenf düğümlerinin şişmesi gibi başka belirtiler de ortaya çıkabilir.

Ağız kanseri şüphesi varsa doktor tarafından değerlendirilmelidir. Lezyonun biyopsisi ile tanı doğrulanır. Tedavi, tümörün çıkarılması için ameliyatı, radyasyon terapisini ve kemoterapiyi içerebilir.

Ayda bir defadan fazla boğaz ülseri yaşıyorsanız veya bir haftadan daha kısa süre içinde iki ülser salgını meydana gelirse, soruna neyin sebep olduğunu belirlemenize yardımcı olabilecek kan testleri için aile doktorunuza başvurmalısınız. Tanı konulduktan sonra yaranın tekrar ortaya çıkmaması için uygun tedaviye başlanır.

Boğaz ülseri nasıl tedavi edilir?

bogazulseri 1

Boğaz ülserlerinin tedavisi, kortikosteroid ve antiinflamatuar merhemlerin kombinasyonu veya topikal anestezikler (örn. %5 ksilokain) ile tamamlanabilir. Bunlar doktor tarafından reçete edilir ve parmakla veya pamuklu çubuk yardımıyla uygulanır.

Boğaz ülserlerinin neden olduğu ağrıyı hafifletmek için kullanılabilecek diğer ilaçlar asetaminofen veya ibuprofendir ve doktor tarafından önerildiği şekilde kullanılmalıdır. Boğaz ağrısının çapı 1 cm’den büyükse veya yara yeme-içmede zorluk yaratıyorsa lazer tedavilerinden yararlanılabilir.

Boğaz ülseri yaşayanlar hangi noktalara dikkat etmeli?

Dişlerinizi fırçaladıktan sonra ağzınızı gargara ile çalkalamak: Bakterilerin yok edilmesine ve bölgenin temizlenmesine yardımcı olabilir.

Asitlik ağrıyı artırabileceğinden limon, ananas, domates, kivi ve portakal gibi asitli yiyeceklerden kaçınmak.

Muz, mango, az yağlı yoğurt veya elma suyu gibi B kompleksi vitaminleri, folik asit ve demir açısından zengin gıdaların daha fazla tüketilmesi (vitamin eksikliği boğaz ülserlerine neden olabilir)

Antiseptik oldukları ve bölgeyi temizledikleri için ılık suyla tuzla gargara yapmak veya suyla seyreltilmiş hidrojen peroksitle gargara yapmak . Çözeltiyi hazırlamak için 1 bardak ılık suya 1 yemek kaşığı tuz veya 1 bardak suya 2 yemek kaşığı hidrojen peroksit (10 hacim) eklemeniz yeterlidir.

Kızarmış ekmek, yer fıstığı, fındık gibi sert veya gevrek yiyecekleri yemeyerek kötüleşmeyi önleyin

Yumuşak kıllı bir diş fırçası kullanmanız önerilir.

Hem çocuklarda hem yetişkinlerde Balgam bir hayli can sıkıcı bir sorundur. İlaçların yanı sıra evde balgama nelerin iyi gelebileceği merak ediliyor. İşte, ev yapımı doğal balgam söktürücüler…

National Türk öneriyor: Botoks deyip geçmeyin yoğun bakımlık olabilirsiniz!

Hippocrates

“Vücutta sıcaklığın ya da soğukluğun duyulduğu yer, hastalığın bulunduğu yerdir.” Hippocrates Hipokrat Sağlık ve Bilim Dergisi, size sağlıklı yaşamın sırlarını verecek.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu