Şifalı Bitkiler

Faydaları saymakla bitmiyor! İşte yaban mersini hakkında her şey

Yaban mersini hem taze hem de kuru olarak tüketilen meyvelerden biridir. Leziz olmasının yanı sıra yaban mersini tam bir şifa deposudur. İşte, yaban mersinin sağlığa faydaları...

Bilimsel adı Vaccinium olan yaban mersini Ericaceae familyasına aittir . Yaban mersini, antioksidan kapasite gösterebilen bol polifenolik bileşik nedeniyle ‘süper meyve’ olarak kabul edilir.

Yaban mersini vitaminler, lifler ve antioksidanlar gibi zengin besin içeriği nedeniyle sağlığınız için mükemmel olabilir. Kronik hastalık riskini azaltabilir, görmeyi iyileştirebilir, sindirimi iyileştirebilir ve genel sağlığı destekleyebilirler. Ek olarak, yaban mersinindeki antioksidanlar cildinizi erken yaşlanmaya karşı korumaya yardımcı olabilir ve kronik inflamasyonu gidermeye yardımcı olarak kronik hastalık riskinizi azaltabilir. Ancak salisilat duyarlılığınız varsa yaban mersini olumsuz reaksiyonlara neden olabilir.

Yaban mersininin günlük tadını çıkarmak için tahıllara, smoothielere, unlu mamullere, ev yapımı reçellere veya taze salatalara ekleyerek diyetinize dahil edebilirsiniz.

İşte yaban mersininin sağlığa faydaları

Kronik hastalık riskini azaltabilir

Yaban mersini, kronik hastalık riskini azaltmaya yardımcı olduğu bilinen antosiyaninlerle yüklüdür. Advances in Nutrition’da 2020 yılında yayınlanan bir incelemeye göre , bu bileşikler oksidatif stres ve inflamasyonla mücadele ediyor; bu, kronik hastalıkların gelişiminde iki önemli faktör.Yaban mersini tüketimi, kalp hastalığı, tip 2 diyabet ve bilişsel gerileme dahil olmak üzere belirli hastalık ve durumların riskini azaltmaya yardımcı olabilir. Bunun yaban mersindeki antosiyaninlerin (güçlü pigmentler ve antioksidanlar) varlığından kaynaklandığı düşünülüyor.

Kolesterolü dengeler

Yaban mersinindeki güçlü bitki bileşikleri de kan basıncını düşürebilir. The American Journal of Clinical Nutrition’da 2023 yılında yapılan bir araştırma , katılımcıların günde yaklaşık 3/4 fincan yaban mersini yediğinde kan basınçlarının düştüğünü gösterdi.

yaban mersini fayda

Yaban mersini içindeki lif de kolesterol seviyelerinin azaltılmasına katkıda bulunabilir. Advances in Nutrition’da 2020 yılında yapılan bir inceleme, yaban mersininin güçlü bitki bileşiklerinin LDL (“kötü”) kolesterolü düşürebileceğini ve HDL (yararlı) kolesterolü yükseltebileceğini öne sürüyor. Aynı inceleme, düzenli yaban mersini tüketimiyle arteriyel sertlikte azalma olduğunu ve bunun da kan basıncını düşürdüğünü bildiren çalışmalara dikkat çekiyor.

Kolesterolü yükselten yiyecekler

Bilişsel sağlık için etkili

Araştırmacılar, katılımcılar günde yaklaşık 3/4 fincan yaban mersini yediklerinde bilişsel işlevlerin de geliştiğini kaydetti. Kan damarlarınız rahatladığında ve daralmadığında beyninize daha fazla kan akışı sağlanır. Bu daha iyi düşünmenize yardımcı olur. Yaban mersinindeki antioksidanlar da bunda rol oynuyor.

Sindirime iyi gelir

Yaban mersini iyi bir lif kaynağıdır ; düzenliliği teşvik eden, kabızlığı önleyen ve sağlıklı bir bağırsağı koruyan temel bir besindir.

Cilt sağlığına faydalıdır

Yaban mersininin A vitamini ve retinol gibi antioksidanları serbest radikallerle savaşarak cildinizi erken yaşlanmaya karşı korur. Ayrıca Antioksidanlar dergisinde 2023 yılında yapılan bir incelemeye göre kolajen üretimini artırarak daha pürüzsüz, daha sıkı bir cilt elde edilmesini sağlayabilirler .

Kronik İnflamasyonu Azaltabilir

Kronik inflamasyon çoğu kronik hastalığın nedenidir. Neyse ki, Nutrients dergisindeki 2021 tarihli bir incelemeye göre yaban mersini, sağlık sorunlarının altında yatan bu nedenle mücadele etmeye yardımcı olan anti-inflamatuar bileşiklerle doludur. Polifenoller, antiinflamatuar özelliklere sahip bitkisel besinlerdir. Çeşitli çalışmalar yaban mersinin obezitenin neden olduğu inflamasyonu azaltabileceğini ve bunun da genel metabolik sağlığı iyileştirebileceğini bulmuştur.

Enfeksiyonla mücadele eder

Clinical Nutrition ESPEN’de 2021 yılında yayınlanan bir inceleme, yaban mersinde bulunan polifenollerin (antosiyaninler, flavonoidler ve fenolik asitler) viral enfeksiyonları önlemeye ve savuşturmaya yardımcı olabilecek antibakteriyel ve antiviral özelliklere sahip olduğuna dikkat çekti.

Yaban mersini kimler için faydalı değildir?

yaban mersini

Yaban mersininin herhangi bir diyete sağlıklı bir katkı sağladığı açık olsa da, hassasiyeti veya alerjisi olanlar için uygun olmayabilir. Frontiers in Plant Science dergisinde 2022 yılında yapılan bir araştırmaya göre yaban mersini, salisilatlar, aspirinde bulunan doğal kimyasallar ve birçok meyve ve sebze içerir . Bu kimyasallar salisilat duyarlılığı olanlar için sorunlara neden olabilir.

salisilat duyarlılığınız varsa salisilat içeren gıdaları tükettikten sonra baş ağrısı, sindirim sorunları veya cilt sorunları gibi olumsuz reaksiyonlarla karşılaşabilirsiniz.

Yaban mersini vücudunuza detoks etkisi yapar mı?

Yaban mersini sihirli bir detoks etkisi yaratmaz ancak sağlık açısından bazı faydalar sunar. Hücrelerinizi oksidatif hasardan korumaya yardımcı olabilecek antosiyaninler gibi antioksidanlar açısından zengindirler.

Günde kaç tane yaban mersini yiyebilirsin?

Genel olarak günlük beslenmenize 1/2 ila 1 bardak taze veya dondurulmuş yaban mersini eklemek sağlıklı ve makul bir miktardır. Günde 1/3 fincan bile hastalık riskinin azalmasıyla ilişkilendirilmiştir. Bu miktar önemli miktarda antioksidan, vitamin ve lif sağlar.

Doğru sayıda kalori ve miktarda yağ içeren bir diyet, kalbinize iyi bakmanın önemli bir parçası. Kalbe iyi gelen Besinler listemizle sağlığınızı kontrol altında tutun.

National Türk öneriyor: Botoks deyip geçmeyin yoğun bakımlık olabilirsiniz!

Hippocrates

“Vücutta sıcaklığın ya da soğukluğun duyulduğu yer, hastalığın bulunduğu yerdir.” Hippocrates Hipokrat Sağlık ve Bilim Dergisi, size sağlıklı yaşamın sırlarını verecek.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu