Şifalı Bitkiler

Maydanozun sağlık için 12 faydası

Yemeklerin, salataların olmazsa olmazı maydanoz düzenli ve ölçülü tüketildiğinde sağlık için son derece faydalıdır.

Maydanoz idrar söktürücü, antioksidan, antibakteriyel, antidiyabetik, immünomodülatör, sitotoksik ve böbrek koruyucu özellikleri nedeniyle pek çok faydayı bünyesinde barındıran tıbbi bir bitkidir. Bu özelliklerin tümü maydanozda bulunan miristicine ve apigenin adı verilen flavonoidlerin yanı sıra apiol, alfa-pinen ve beta-pinen, C vitamini ve karotenlerden kaynaklanmaktadır.

Maydanoz, idrar yolu enfeksiyonu veya böbrek taşları gibi böbrek hastalıklarının tedavisinde kullanılabilir. İdrar söktürücü etkilerinden dolayı yüksek tansiyon tedavisinde de faydalı olabilir.

İşte maydanozun 12 faydası

maydanoz

İdrar yolu enfeksiyonuna iyi geliyor

Maydanoz, tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonunun ortaya çıkmasına yardımcı olabilecek antimikrobiyal ve idrar söktürücü etkilere sahiptir.

Bağışıklık sistemini güçlendirir

Maydanoz, C vitamini, çinko ve A vitamini açısından zengin olduğu ve ayrıca antimikrobiyal özellikler içerdiği için bağışıklığı artırmaya ve bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olabilir.

Bazı çalışmalar maydanozun özellikle Staphylococcus aureus, Bacillus subtilis ve Escherichia coli gibi bakterilere karşı etkili olduğunu göstermektedir. Soğuk algınlığı ve grip virüslerinin tedavisinde de etkilidir.

Diyabetin yönetilmesine yardımcı olun

Maydanoz yemek, antioksidan etkisi nedeniyle şeker hastalarına kan şekerinin düzenlenmesine ve karaciğerin korunmasına faydalı olabilir. Ayrıca maydanozda bulunan flavonoidler de diyabetin ortaya çıkmasını engellemeye yardımcı olduğundan, prediyabet tanısı alan hastalar için harika bir seçenektir.

Kan basıncını iyileştirir

Maydanoz, sodyumun idrarla atılması için gerekli olan potasyum açısından zengindir. Aynı zamanda idrar söktürücü özelliklere de sahiptir. Bu iki faktör kan basıncını düşürmeye ve sıvı tutulumuyla mücadeleye yardımcı olur.

Anemiye iyi gelir

Maydanoz emir ve folik asit açısından zengin olduğundan anemi tedavisinde faydalı olabilir.

Demir, kanda oksijenin taşınmasından sorumlu olan kırmızı kan hücrelerinin bileşenlerinden biridir ve folik asit de bu hücrelerin oluşumu ve gelişimi için gereklidir.

Ayrıca maydanozda demirin bağırsaklardan emilmesine yardımcı olan C vitamini de bulunur.

Göz sağlığına iyi gelir

Maydanoz, görmeyi korumaya ve göz sağlığını geliştirmeye yardımcı olan bileşenler olan lutein ve zeazantin başta olmak üzere karotenoidler açısından zengindir. Bazı çalışmalar, bu bileşiklerin körlüğe yol açabilen bir hastalık olan yaşlanmaya bağlı makula dejenerasyonunu önlemeye yardımcı olduğunu göstermektedir.

Cilt sağlığı için faydalı

Maydanoz, antioksidan etki içeren bir tür karotenoid olan lutein içerir. UV ışınları, sigara dumanı ve kirliliğin cildin üst katmanlarında neden olduğu oksidatif hasarın azaltılmasına yardımcı olur. Bu erken yaşlanmanın önlenmesine yardımcı olabilir.

Ayrıca maydanoz, güçlü bir antioksidan olmasının yanı sıra vücutta kollajen oluşumunu destekleyen, cilt gevşekliğini azaltan ve cildi daha sıkı ve elastik hale getiren C vitamini içerir.

Böbrek taşı oluşumunu engeller

Maydanoz vücuttaki sıvının atılmasını teşvik etmeye yardımcı olur, ancak bir çalışma aynı zamanda idrarla kalsiyum atılımına yardımcı olabileceğini ve idrar pH’ını artırabileceğini de bildirmektedir. Bu faktörler birlikte böbrek taşı oluşumunu önleyebilir.

Kanseri önlemeye yardımcı

Maydanoz, antioksidanlar, flavonoidler ve karotenoidler açısından zengindir; bunlar, serbest radikallerin yanı sıra oksidatif stresin neden olduğu hücresel hasarla mücadeleye yardımcı olan bileşiklerdir. Bu süreçler kanser ve diğer kronik hastalıkların gelişimi ile ilişkilidir.

Flavonoidler kolon kanseri ve obezite riskinin azalmasıyla ilişkilidir. Lutein gibi karoteinoidler meme kanserinde kanser hücresi büyümesini engelleyebilir. Maydanozda da bulunan C vitamini prostat kanseri riskini azaltabilir.

Kalp sağlığı için önemli

Maydanoz, kan damarları boyunca yağlı plakların oluşumunu önleyen bir B kompleksi vitamini olan folat açısından zengindir. Bu, kan damarlarının sağlıklı kalmasına ve ateroskleroz, enfarktüs veya felç gibi hastalıkların önlenmesine yardımcı olur.

Aynı zamanda kan damarlarını elastik tutarak sağlığını iyileştiren ve ateroskleroz gibi kardiyovasküler sorunlara yol açabilen kalsiyum birikimini önleyen K vitamini de içerir.

Sindirim sistemini iyi gelir

Bazı bilimsel çalışmalar maydanozun bağırsak ülserlerinin tedavisinde faydalı olabileceğini göstermektedir. Bu bitki mide mukozasını koruyabilir ve mide salgısını engelleyebilir. Ancak bu bulguları desteklemek için daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.

Güçlü kemikler için gerekli

Maydanoz, artan osteoblast aktivitesi nedeniyle kemik oluşumuna yardımcı olan K vitamini açısından zengindir. Ayrıca kemik yoğunluğunu artıran ve kalsiyumun kemiklere ve dişlere daha iyi yapışmasını uyararak osteoporozu önleyen bazı proteinlerin aktive edilmesinden de sorumludur.

Maydanoz kimler için zararlıdır?

maydanoz cay

Maydanoz, akut veya kronik böbrek yetmezliği veya nefrotik sendrom gibi ciddi böbrek sorunları olan kişiler tarafından tüketilmemelidir. Ayrıca 1 aydan daha kısa süre önce ameliyat olmuş kişilerin de uzak durması gerekmektedir.

Ayrıca maydanoz çayı hamile veya emziren kadınlar tarafından alınmamalıdır çünkü etkisi bebeğin gelişimini veya anne sütü üretimini olumsuz yönde etkileyebilir.

Maydanoz, varfarin gibi antikoagülan ilaçlarla etkileşime girebilen yüksek miktarda K vitamini içerir. Maydanoz tüketmeden önce doktorunuza danışmalısınız.

Maydanoz çayı, minerallerin gereğinden fazla atılmasına yol açabileceğinden idrar söktürücü kullanan kişiler tarafından alınmamalıdır.

K Vitamini Nelerde Var sorusu sağlıklı beslenmek isteyenlerin sürekli aklındaki sorulardan. K vitamini içeren en iyi 40 besin ile karşınızdayız.

National Türk öneriyor: D vitamini eksikliği belirtileri neler?

Hippocrates

“Vücutta sıcaklığın ya da soğukluğun duyulduğu yer, hastalığın bulunduğu yerdir.” Hippocrates Hipokrat Sağlık ve Bilim Dergisi, size sağlıklı yaşamın sırlarını verecek.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu