Şifalı Bitkiler

Vanilya özütü böcek kovucu olarak kullanılır mı?

Tatlılarda kullanılan vanilya özütünün böcek kovucu özelliği olup olmadığı merak ediliyor. İşte, merak edilen o sorunun cevabı...

Yaz mevsimiyle birlikte böcekler can sıkıcı olmaya başladı. Açık alanlarda huzurlu vakit geçirmek isteyenler ise içeriği temiz, kimyasal içermeyen böcek ilaçlarını ve bitkisel ürünleri araştırıyor. Peki, vanilya özütü böcek kovucu olarak kullarılır mı?

Vanilya özütü nedir?

vanilya

Vanilya özütü, vanilya çubuklarının etanol ve sudan oluşan bir çözelti içinde yumuşatılması ve süzülmesiyle elde edilen bir çözeltidir. Pek çok Batı tatlısında, özellikle de kek, kurabiye, brownie ve kek gibi fırınlanmış ürünlerin yanı sıra muhallebi, dondurma ve pudinglerde önemli bir içerik olarak kabul edilir.

Vanilya özütü böcek kovucu olarak kullanılır mı?

2021 yılında yapılan bir çalışmada vanilya özütünün böcekleri itici özelliğe sahip olup olmadığı araştırıldı. Vanilin, sınırlı sayıda araştırmada birkaç sivrisinek türüne karşı tespit edilebilir bir iticiliğe sahip olduğunu gösterdi.Bu umut verici görünse de, vanilyayla ilgili zorluk ve diğer esansiyel yağlar, herhangi bir kovucu etkinin genellikle çok kısa ömürlü olmasıdır. Sivrisinekler, çevredeki diğer rakip kokuları koklamak için milyonlarca yıl boyunca evrimleşmişlerdir. Uzun vadede, bu bileşikler insan vücudunun kokularıyla rekabet edemez. veya soluduğumuz CO2, aç sivrisineklerin bir sonraki yemeğini bulmak için kullandıkları ev sahibi ipuçlarıdır.

2021 tarihli çalışmaya göre vanilya özütü sivrisinekler gibi böcekleri en fazla 30 dakika uzaklaştırabilir. Bu yalnızca bir tahmindir ve kişiden kişiye değişebilir.

Sivrisinekler, tıpkı diğer kanla beslenen böcekler gibi, dışarı verdiğimiz karbondioksiti, onları ev sahiplerine yaklaştırmak için uzun mesafeli bir çekici olarak kullanıyor. Fakat bir konakçıya gerçekten yaklaştıklarında, sonunda hedefine ulaşmak için çeşitli ipuçları kullanıyorlar. Bunlar arasında şekiller ve renkler gibi görsel bileşenler (koyu renkler, daha fazla öne çıktıkları için birinci sınıf sivrisinek habitatlarında önerilmez) ve diğer kimyasallar yer alıyor. Bu kimyasal ipuçları arasında nefes kokuları, cildimizdeki mikrobiyota yan ürünleri veya diğer genel insan kokuları yer alıyor.

Tüm bu faktörlerden dolayı, vanilya özütü bazı kişilerde daha iyi sonuç verebilirken bazılarında hiç işe yaramayabilir.Hepimiz farklıyız ve bu farklı kombinasyonlar farklı sivrisinek türleri için az ya da çok çekicidir. Bu nedenle, bazı insanlar daha az yoğun kovucular kullanabilirken, diğerleri daha fazlasına ihtiyaç duyar.

Sivrisinekleri kovmanın en iyi yolu nedir?

sinek

Okaliptüs yağı: Böcekleri uzaklaştıran doğal olarak yüksek miktarda sitronelal bileşiği içerir. Okaliptüsünün damıtma işlemi ayrıca para-menthane-3,8-diol (PMD) adı verilen bir bileşik üretir. Bu bileşik, CDC’nin sıtma gibi sivrisinek kaynaklı hastalıkların olduğu yerlerde kullanılmasını önerdiği  tek bitki bazlı kovucudur .

Limon otu yağı: Citronella birçok kovucunun bir bileşenidir. Bu yağ aynı zamanda böcekleri uzaklaştıran sitronelal ve geraniol açısından da zengindir. Doğru miktarda sitronella içeren ürünler, diğer esansiyel yağlarla uygun şekilde birleştirildiğinde etkili olur.

Nane yağı: Nane oğal olarak çok miktarda mentol içerir. Bu, sıcakta hoş hissettiren cildinizde serinletici bir etki yaratabilir. Ayrıca sivrisinekleri de uzaklaştırabilir.

Neem Yağı: Bitkiler için doğal pestisit olarak bilinen neem yağı, insanlar için de son derece etkili bir doğal böcek kovucudur. Neem türevleri böcekler, akarlar ve keneler de dahil olmak üzere yaklaşık 300 zararlıyı etkisiz hale getirebilir. Zararlıları hemen öldürmek yerine başarılı bir şekilde onları uzaklaştırır ve büyümelerini etkiler.

Taşıyıcı bir yağ ile birleştirildiğinde topikal olarak kullanıldığında sivrisineklere ve diğer ısıran böceklere karşı koruma sağlayabilir. Bir çalışma, hindistancevizi yağında sadece %2 oranında neem seyreltilmesinin sivrisinek türüne bağlı olarak 12 saate kadar %96’ya kadar koruma sağladığını buldu. Bir diğeri de kum sineklerine karşı 10 saate kadar etkili olduğunu doğruladı.

Kekik yağı: Eviniz sinekler tarafından istila edildiği için yazınız mahvoluyorsa kekik esansiyel yağı kurtarıcınız olabilir. Karasineklere karşı oldukça etkili bir doğal böcek ilacı olan kekik, sivrisinekleri kovma konusunda da oldukça etkilidir.

Kekik, etkili sivrisinek kovucu olduğu tespit edilen beş güçlü böcekle mücadele maddesi (karvakrol, p-simen, linalool, alfa-terpinen ve timol) içerir . Hatta bu maddelerden ikisinin DEET’ten daha etkili olduğu ortaya çıktı. Kekiğin ayrıca böcekleri uzaklaştırdığı da gösterilmiştir .

Karanfil yağı:  Özellikle arı veya yaban arısı sokmaları ve karınca ısırıklarında kaşıntıyı hafifletir, ağrıyı ve şişliği azaltır. Kırık ciltlerde kullanılmamalıdır.

Karanfil yağının ağrıyan bir dişin acısını dindirmede ne kadar etkili olduğunu duyduysanız, bu doğal anestezik ve antiseptiğin, özellikle kaşıntılı bir sivrisinek veya böcek ısırığı gibi diş ağrısından çok daha az acı veren herhangi bir ağrı veya rahatsızlık yaşadığınızda yanınızda bulundurmanın ne kadar değerli olduğunu zaten biliyorsunuzdur.

Bir çalışma, karanfil yağının 1,5 saate kadar etkili bir böcek kovucu olduğunu, hem citronella hem de limon otu yağlarından daha iyi olduğunu göstermiştir. Başka bir araştırma, karanfil yağının sivrisinekleri 2-4 saat süreyle uzaklaştırdığını ve test edilen diğer 37 yağı geride bıraktığını belirtti.

Lavanta yağı: ğrıyı hafifletmek için doğal bir ağrı kesicidir, özellikle arı sokmaları veya örümcek ve karınca ısırıkları durumunda şişliği, kızarıklığı ve tahrişi azaltır, iyileşmeyi destekler, bebekler ve küçük çocuklar için en iyi ve en güvenli uçucu yağdır.

Lavanta, ağrılı ve kaşıntılı böcek ısırıklarını azaltması ve yatıştırmasıyla bilinir. Ayrıca, ısırığın kızarıklığını azaltan, yaralı bölgeyi serinleten ve aynı zamanda sakinleştiren iltihap giderici özellikleri nedeniyle ateş karıncaları ve arılar için de kullanılabilir.

İlk yardım çantanızda mutlaka bulunması gereken çok amaçlı bir yağ olan lavanta, bebeğiniz veya yürümeye yeni başlayan çocuğunuz için böcek kovucu ve böcek ısırıkları için çocuk güvenli esansiyel yağıdır. En yumuşak yağlardan biri olarak kabul edilen lavanta, çoğu esansiyel yağın aksine herhangi bir böcek ısırığı üzerine doğrudan uygulanabilir. Lavanta kızarıklığı , kaşıntıyı ve tahrişi azaltmaya yardımcı olabilir ve iyileşmeyi ve iyileşmeyi hızlandırabilir. Kaşıntılı böcek ısırıklarını (sivrisinekler dahil) hemen hemen rahatlatabilirken, özellikle örümcek ısırıkları, ateş karıncası ısırıkları ve arı sokmaları için yararlı olabilir.

Lavanta esansiyel yağı aynı zamanda sizi ve ailenizi sivrisineklerden ve diğer böceklerden (kokudan nefret ederler) güvenli bir şekilde koruyan oldukça etkili bir doğal böcek kovucudur; özellikle küçükleriniz varsa önemlidir.

İşte sineklerden uzak durmanın yolları:

Sivrisineklerin en yoğun olduğu dönemlerde dışarıda uzun kollu gömlek ve pantolon giyin; ayrıca ekstra koruma için sivrisinek kovucu kullanın.

Kovucuyu yalnızca açıkta kalan cilde dikkatli bir şekilde uygulayın ve kovucuları yalnızca sivrisineklerin giysiyi delebileceği durumlarda giysinin altındaki cilt üzerinde kullanın.

Sinek kovucuları solumayın, yutmayın ve yüzünüze uygularken gözlerinize kaçmamasına çok dikkat edin.

Cilde yüksek konsantrasyonlu ürünler uygulamaktan kaçının. Çocukların ellerine kovucu uygulamaktan kaçının, çünkü bu onların gözlerine veya ağızlarına temas etmesine neden olabilir.

Hamile ve emziren kadınlar kovucu kullanımını en aza indirmelidir. Ayrıca küçük çocuklara ve bebeklere karşı dikkatli olun. Çoğunlukla yetişkinlerden farklı tepki verirler.

Yaralara veya tahriş olmuş cilde asla sinek kovucu uygulamayın.

Kısacası vanilya özünü cildinize sürmenin hiçbir zararı yoktur ve sivrisinek kovucu olarak bazıları için diğerlerinden daha iyi sonuç verebilir. Ancak vanilya özünün piyasadaki kovuculardan daha iyi performans gösterdiğini kanıtlayan çok az araştırma var.

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde, protein tüketemeyen hastalar için 3 boyutlu yazıcı kullanılarak tamamen Bitkisel kaynaklı yumurta ve et üretildi.

National Türk öneriyor: Kronik rahatsızlıkları bulunanlar için sıcak havalar tehlikeli oluyor

Hippocrates

“Vücutta sıcaklığın ya da soğukluğun duyulduğu yer, hastalığın bulunduğu yerdir.” Hippocrates Hipokrat Sağlık ve Bilim Dergisi, size sağlıklı yaşamın sırlarını verecek.
Başa dön tuşu