Kadın Sağlık

Menopozda kilo alma: İşte sebepleri ve çözümü

Menopoz döneminde kilo alımının sebepleri neler? Menopoz sırasında neden kilo alımı oluştuğunu ve kilonuzu nasıl koruyabileceğinizi açıklıyoruz.

Menopoz sırasında kadınların hormonal dengesi değişir, bu aynı zamanda ölçeklerde de fark edilir. Kadınların menopoz sırasında neden kilo aldığı konusuna geniş bir bakış sunuyoruz;

Menopoz ne zaman başlar?

Menopoz, bir kadının son adet döneminden önceki ve sonraki aşamayı tanımlar.

Genellikle 40’lı yaşların ortalarında başlarlar. Yumurtalıklar seks hormonları östrojen ve progesteronu daha az üretir, dolayısıyla yumurtlama daha sık durur, adet kanaması daha düzensiz hale gelir ve sonuçta tamamen durur.

Son adet dönemine gelindiğinde çoğu kadın 50’li yaşların başındadır ancak hormonal değişim her kadında ayrı ayrı meydana geldiğinden sapmalar da mümkündür.

Bu menopoz belirtileri ortaya çıkabilir

Menopoz sırasında hormonal denge bozulur ve bu genellikle sonuçsuz kalmaz. Menopoza eşlik eden tipik semptomlar sıcak basması, ruh hali değişimleri veya uyku bozukluklarıdır.

Birçok kadın bu dönemde kilo aldıklarını da fark eder. Ortalama olarak orta yaştaki (50-60 yaş) kadınlar yılda yaklaşık 0,7 kilo alırlar.

Bu kilo alımı özellikle perimenopozun sonlarına doğru ve menopoz sonrası dönemde fark edilir.

Menopozda kilo alımı: Kadınların kilo almasının nedeni budur

Hormonal değişikliklerin kilo alımıyla bir ilgisi var mı? Kısmen!

Gerçek şu ki, yaş arttıkça bazal metabolizma hızı ve kas kütlesi azalır. Kaslarımız çok fazla kalori yaktığı için kalori gereksinimi azalır.

Yani eskisi gibi yerseniz, daha fazla kalori tüketirsiniz, bu da yağ dokusu olarak depolanır ve dolayısıyla ekstra kilo alırsınız.

Ancak menopoz sırasındaki hormonal değişiklikler yağın nerede biriktiğini etkiler.

Menopoz döneminde kadın cinsiyet hormonları östrojen ve progesteron azaldığı için erkek cinsiyet hormonu testosteron oranı da otomatik olarak artar.

Sonuç olarak yağ yastıkçıkları tıpkı erkeklerde olduğu gibi mideye yapışır. Ayrıca hormonal değişikliklere bağlı olarak kadın vücut şekli de değişir.

Menopoz: Hormonlar kilonuzu nasıl etkiler?

İstenmeyen kilo almanın bir diğer nedeni de su tutulmasıdır. Menopoz başlangıcında progesteron hormonunun oranı azaldığı için geçici bir östrojen fazlalığı oluşur.

Bu tür östrojen baskınlığı, vücutta suyun tutulmasını teşvik eder. Ancak endişelenmeyin, östrojen fazlalığı yalnızca menopozun başlangıcında ortaya çıkar ve ilerledikçe tekrar azalır.

Ancak bu süre zarfında artan östrojen seviyeleri tiroidinizi etkileyebilir ve hipotiroidizme neden olabilir.

Bu durum yorgunluk ve saç dökülmesinin yanı sıra kilo almayla da kendini gösterir. Menopoz nedeniyle tiroidinizin az çalışıp çalışmadığını belirlemek için doktorunuza kan testi yaptırabilirsiniz.

Menopoz sırasında kilo alımı aslında öncelikle karın bölgesinde fark edilir.

Bunun nedeni yağ dağılım düzeninin değişmesidir. Tipik olarak, kadınlar kalçalarda (“armut tipi” olarak) yağ depolamayı tercih ederken, erkekler midede (“elma tipi” olarak) biriktirme eğilimindedir.

Menopoz sırasında, kadın cinsiyet hormonlarındaki (östrojenler) azalmaya bağlı olarak , erkek cinsiyet hormonlarında (testosteron) göreceli bir fazlalık meydana gelir.

Bu, kadınlarda yağ depolarının çoğunlukla midede oluştuğu anlamına gelir.

Ancak yağ birikintileri sadece ciltle sınırlı olmayıp karın boşluğundaki organların çevresinde de oluşur. Bu göbek yağı, kardiyovasküler hastalık riskini önemli ölçüde artırır.

Menopozda kilo alımını önlemek: Kilonuzu nasıl korursunuz?

Fazla kilolardan olabildiğince kaçınmak için beslenmenize dikkat etmeli ve düzenli egzersiz yapmalısınız.

Taze ve işlenmemiş gıdalar tüketin

Menopoz döneminde istenmeyen kilo alımını önlemek için dengeli ve sağlıklı beslenmelisiniz.

Her şeyden önce, sizi uzun süre tok tutan, lif açısından zengin bir diyete güvenin, böylece aşırı istek duyma şansınız kalmaz.

Kas kaybını en iyi şekilde durdurmak için öncelikle peynir, süt, et veya baklagiller gibi protein açısından zengin besinler tüketmelisiniz.

Ayrıca protein açısından zengin bir diyet sizi daha uzun süre tok tutar ve bu da vücudunuza fayda sağlar.

Menopoz döneminde neler yenmemeli

Tatlılar ve fast food gibi şeker ve yağ oranı yüksek yiyecekleri ara sıra tüketin. Ayrıca alkolü de ölçülü tüketmelisiniz.

Egzersiz yaparak kilonuzu koruyun

Kaslarınızı formda tutmak ve fazla kilolardan kurtulmak için ayrıca biraz egzersiz yapmalısınız.

Düzenli egzersiz, klasik menopoz semptomlarını önemli ölçüde hafifletebilir ve refaha katkıda bulunabilir.

Koşu, yürüyüş, yüzme veya bisiklete binme gibi dayanıklılık sporları kalbinizi güçlendirir ve özellikle metabolizmanızı ve kan lipit seviyenizi iyileştirir.

Menopoz dönemindeki kadınlar da kuvvet antrenmanına odaklanmalıdır.

Kas inşa ederek uzun vadede kemik yoğunluğunuzu artırır ve böylece osteoporoz gelişme riskini azaltırsınız.

Kasların bazal metabolizma hızı yüksektir. Bu, dinlenirken bile daha fazla enerji harcadıkları anlamına gelir, bu da kilo alımını engeller.

Menopoz döneminde bunlara dikkat edin
D3 K2 Vitamini fiyatı, faydaları

Bilim Dergisi

Hipokrat Sağlık ve Bilim Dergisi olarak sizlere sağlıklı bir yaşamın sırlarının vereceğiz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu