Şifalı Bitkiler

Karnabaharın sağlığa 8 faydası nedir?

Salatadan çorbaya pek çok lezzette kullanılan karnabahar sağlık için son derece önemlidir. İşte, karnabaharın sağlık için 8 faydası....

Karnabahar düşük kalorili ve leziz bir sebzedir. Kalorisi düşük olduğu için çorba ve salataların yanı sıra hamur yerine pizzalarda da tercih ediliyor. Bir fincan çiğ karnabahar birçok besin içerir ve yalnızca 30 kalori ve 5 gram (g) karbonhidrat içerir, bu da onu keto diyeti gibi düşük karbonhidratlı diyetler için uygun bir seçenek haline getirir.Araştırmalar karnabaharın yaşlanma karşıtı, kanser önleyici ve iltihap önleyici özelliklere sahip olduğunu göstermiştir.Karnabahar kendi başına yumuşak olabilir, ancak pirinç, makarna, patates ve buğday ununun yerine geçen bu düşük karbonhidratlı, glutensiz alternatifi doğru malzemelerle dönüştürebilirsiniz.

İşte karnabaharın sağlığa faydaları:

karnabahar

Kilo vermeye yardımcı olur

Bir fincan çiğ karnabaharda 2,14 gram lif bulunur ve bu da kilonuzu yönetmenize yardımcı olabilir. Lif, öğünlerinize hacim katar ve uzun süre tok hissetmenize yardımcı olur. Aynı karnabahar porsiyonu aynı zamanda yaklaşık 99 gram su sağlar ve bu da tokluğun artmasına yardımcı olur.

Kronik hastalık riskini azaltır

Karnabaharönde gelen iki ölüm nedeni olan kalp hastalığı ve kanser riskini azaltmaya yardımcı olur. 2015 yılında yayınlanan bir inceleme, turpgillerden oluşan sebzeleri yemenin kanser, kalp hastalığı ve herhangi bir nedene bağlı ölüm riskini azalttığını ortaya koydu. Karnabahar, kan damarlarının iltihaplanmaya en yatkın bölgelerini koruyan ve kalp hastalığı riskini artıran doğal maddeler içerir. Araştırmalar, turpgillerden oluşan sebzelerin yüksek miktarda tüketilmesi ile arterlerin sertleşme riskinin düşük olması arasında bir bağlantı bulmuştur.Bazı kanıtlar bu maddelerin aynı zamanda kolorektal kanserin büyümesini ve yayılmasını da önleyebileceğini öne sürüyor.

Düşük karbonhidrat alternatifidir

Keto diyeti gibi düşük karbonhidratlı bir diyet uyguluyorsanız beyaz pirince alternatif olarak karnabaharı tercih edebilirsiniz . Beyaz pirinç yerine karnabahar yemek, hacimden ödün vermeden kalori ve karbonhidratların yerini alabilir.

Pirinçli karnabaharın dörtte üçü porsiyonu yaklaşık 15 kalori ve 3 gram karbonhidrat içerir. Aynı porsiyon pişmiş beyaz pirinç yaklaşık 128 kalori ve 53,2 gram karbonhidrat sağlar.

Vitamin açısından zengindir

Bir fincan çiğ karnabahar, C vitamini için günlük değerin (DV) %75’inden fazlasını sağlar. Vücudunuzun DNA’yı onarmak ve kolajen, kırmızı kan hücreleri ve serotonin üretmek için C vitaminine ihtiyacı vardır. C vitamini aynı zamanda güçlü bir bağışıklık sistemini de destekler.Karnabahar aynı zamanda K vitamini ve kolin açısından da zengindir ve fincan başına günlük ihtiyacınızın %20 ve %10’unu sağlar.

K vitamini kemik sağlığını destekler ve bu besin maddesinin yüksek miktarda alınması kırık riskinizi azaltabilir.Kolin uyku, hafıza, öğrenme ve kas hareketinde rol oynar.Karnabahar az miktarda diğer gerekli besinleri sağlar. Bunlar arasında B vitaminleri, magnezyum, manganez, fosfor ve potasyum bulunur.

Lif açısından zengindir

Uzmanlar kadınlar için günde 25 gram, erkekler için ise 38 gram lif yemeyi tavsiye ediyor ancak çoğu insan yeterince yemiyor.Karnabahar ve diğer sebzeleri yemek lif alımınızı artırabilir. Karnabahardaki lif, bağırsaklarınızdaki iltihabı azaltan ve bağırsak düzenliliğini destekleyen “iyi” bakterileri besler.

Yaşlanmayı yavaşlatır

Araştırmalar , sülforafanın genlerinizi yaşlanmanın biyokimyasal sürecini yavaşlatacak şekilde etkileyebileceğini göstermiştir .Karnabahar ve diğer turpgillerden oluşan sebzelerde bulunan doğal bir madde olan sülforafan, toksinleri nötralize eder, iltihabı azaltır ve DNA’yı korur.

2017’de yayınlanan bir araştırma, sülforafanın beyni koruyabileceğini ve yaşa bağlı bilişsel gerilemeyi yavaşlatabileceğini buldu.

İnflamasyonu azaltır

Karnabahardaki biyoaktif bileşenlerin iltihabı azalttığı gösterilmiştir. Karnabahar aynı zamanda oksidatif strese karşı koruma sağlayan türleri de içeren bir antioksidan kaynağıdır.

Oksidatif stres, hücreye zarar veren serbest radikallerin üretimi ile vücudunuzun bunların zararlı etkilerine karşı koyma yeteneği arasında bir dengesizlik olduğunda ortaya çıkar. Sonuç, erken yaşlanma ve hastalık riskini artırabilecek sistemik inflamasyondur.

Vücudunuzun Doğal Detoks Süreçlerini Destekler

Detoksifikasyon, vücudunuzun potansiyel olarak zararlı kimyasallardan kurtulmaya yönelik doğal sürecidir. Karnabahar ve diğer turpgillerden sebzeleri yemek bu süreci destekleyebilir.

Karnabahar detoksifikasyona yardımcı olan enzimler içerir.

Bu enzimler dahili çöp toplayıcılar gibi davranır: Vücudunuzu toksinler ve atık ürünler için temizler, onlara bağlanır ve sonra onları vücuttan dışarı çıkarırlar.

Protein tüketemeyenler için bitkisel yumurta ve et hazırlandı

Karnabaharın zararları nelerdir?

Karnabaharın yüksek FODMAP içeren bir yiyecek olduğunu unutmamak önemlidir. FODMAP’ler (fermente edilebilir oligosakaritler, disakkaritler, monosakaritler ve polioller) kısa zincirli karbonhidratlardır. Bağırsaklarınız FODMAP’leri zayıf bir şekilde emer ve hızla fermente eder, bu da gaz üretimini tetikler.

Karnabahar alımınızı artırırsanız ve hassas bir sindirim sisteminiz varsa, bazı bağırsak sorunları yaşamanız alışılmadık bir durum değildir. Kalın bağırsağı etkileyen irritabl bağırsak sendromu (IBS) olan kişiler karnabahar gibi yüksek FODMAP içeren gıdalardan kaçınabilir. Yüksek FODMAP içeren gıdalar İrritabl(Huzursuz) Bağırsak Sendromulu kişilerde karın ağrısı, şişkinlik, ishal ve gazı tetikleyebilir.

 

Herkese uygun tek bir PCOS diyeti olmasa da genel öneri sebze, yağsız ve bitki bazlı proteinler ve bazı tam tahıllar yemeye odaklanmak, şekeri, işlenmiş gıdayı ve trans yağı sınırlamaktır.

National Türk öneriyor: Ispanak tozu nasıl tüketilir? Kimler ıspanak tozu kullanabilir?

Hippocrates

“Vücutta sıcaklığın ya da soğukluğun duyulduğu yer, hastalığın bulunduğu yerdir.” Hippocrates Hipokrat Sağlık ve Bilim Dergisi, size sağlıklı yaşamın sırlarını verecek.
Başa dön tuşu