Şifalı Bitkiler

Hibiskus çayı kilo vermeye yardımcı olur mu?

Kilo vermek isteyen pek çok kişi hibiskus çayı tüketmeyi tercih ediyor. Peki, hibiskus çayının kilo vermeye yardımcı etkisi var mı? Hibiskus çayı hangi ilaçlarla birlikte alınmaz.

Her gün hibiskus çayı içmek doğal olarak kilo vermeye yardımcı olabilir. Bu bitki, yağ sindiriminde yer alan genlerin düzenlenmesine yardımcı olabilecek ve yağ eliminasyonunu artırabilecek antosiyaninler, fenolik bileşikler ve flavonoidler içerir. Bu maddeler aynı zamanda yağ hücrelerinin dizginlerini azaltarak yağ hücresi hipertrofisinin yönetilmesine de yardımcı olur.

Ancak bu bitkinin iştahı azaltmada herhangi bir etkisi olduğu görülmemektedir. Bu nedenle iştahı daha fazla olan ve kilo verme sonuçları arayan kişiler, Caralluma fimbriata  veya çemen otu gibi özellikle iştah kontrolünü hedefleyen başka bir bitkiyle birlikte hibiskus kullanmalıdır.

Yeşil çayın aksine hibiskus daha hoş bir tada sahiptir. Ayrıca kalp hastalıklarını ve erken yaşlanmayı önleyen antioksidanlar açısından da zengindir. Yeşil çay içmeyi sevmeyenler için harika bir seçenek var.

Hibiskus çayı nasıl yapılır?

hibiskus

Hibiskus çayı yapmak ve çiçeğin özelliklerini korumak için suyun kaynatılması ve ardından ocaktan alınması gerekir. Hibiskus çiçeklerini suya ekleyin, tencerenin kapağını kapatın ve süzüp içmeden önce çiçeklerin 10 dakika suda bekletin.

Ebegümeci ve suyun doğru oranı:

2 yemek kaşığı kuru hibiskus veya 2 poşet hibiskus çayı;

1 litre kaynamış su

Ana öğünlerden yarım saat önce günde 3 ila 4 bardak bu çaydan içmelisiniz. Beklenen etkiyi elde etmek için çay şekersiz içilmelidir, ancak dengeli bir diyet ve fiziksel egzersizle birleştirildiğinde en iyi kilo verme sonuçları elde edilecektir.

Hibiskus çayı faydaları nelerdir?

Antioksidanlarla doludur

Hibiskus bitkisi beta-karoten, C vitamini ve antosiyanin gibi antioksidanlar açısından zengindir .

Antioksidanlar vücudunuzdaki serbest radikaller olarak bilinen zararlı molekülleri yok eder. Serbest radikaller kanser, kalp hastalığı ve diyabet gibi hastalıklara katkıda bulunan hücrelere zarar verir. Vücudunuz serbest radikal hasarıyla savaşmak için kendi antioksidanlarını kullanırken, antioksidan açısından zengin gıdalar da hastalıkların önlenmesinde rol oynayabilir.

İltihapla savaşır

Enflamasyon, kanser, astım, Alzheimer hastalığı, kalp hastalığı ve romatoid artrit gibi birçok hastalığın gelişiminde rol oynar. Daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulmasına rağmen, hibiskusun yararlı anti-inflamatuar etkiler sunabileceği görülüyor.

Yüksek tansiyona iyi gelir

Klinik çalışmalarda hibiskus çayı içmenin insanlarda kan basıncını düşürdüğü gösterilmiştir.

Kolesterolü düşürür

Yüksek kolesterol, milyonlarca yetişkini etkileyen ve kalp krizi ve felç gibi ciddi hastalıklara katkıda bulunan başka bir sağlık sorunudur. Bazı klinik çalışmalar hibiskus kolesterol düzeylerini düşürdüğünü gösterirken, diğerleri çok az etki göstermiştir.

Kilo vermeye yardımcı olur

Çeşitli çalışmalar kilo kaybı üzerinde olumlu bir etki gösterdiğini ve obezitenin önlenmesine yardımcı olabileceğini gösteriyor; ancak bu çalışmalarda ebegümeci çayından daha konsantre bir form olan hibiskus özü kullanıldı.

Kansere karşı savaşır

2011 yılında Hibiskus çayının kansere karşı etkili olabileceğini gösterdi. Kateşin gibi polifenoller bir antioksidan olabilir ve serbest radikallere karşı etki gösterebilir. Ek olarak polifenoller prostat tümörünü engelleyebilir ve kanserli hücreleri devre dışı bırakabilir. Ancak Hibiskus çayının kanser önleyici etkisini kontrol etmek için insanlar üzerinde daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır. Bu nedenle şüpheleniyorsanız kendi kendinize ilaç tedavisi yerine derhal doktorunuza danışmalısınız.

Her ne kadar çalışmalar Hibiskus çayının çeşitli durumlardaki faydalarını gösterse de bunlar yetersizdir ve daha ileri çalışmalar hibiskus çayının insan sağlığına olan faydalarının gerçek boyutunu ortaya koyacaktır.

Hibiskus çayının saça faydaları nelerdir?

Vitaminler ve antioksidanlarla zenginleştirilen hibiskus çayı saç derisini besleyerek sağlıklı saç büyümesini destekler. Doğal nemlendirici özellikleri kuruluk ve kabarmayla mücadeleye yardımcı olur. Hibiskus çayının saç köklerini güçlendirme ve kırık uçları önleme potansiyeli, onu saç bakımı rutinine değerli bir katkı haline getirir. Hibiskus çayının düzenli kullanımı saçı canlandırabilir, canlı ve gençleşmiş bir görünüm kazandırabilir, doğal ve bütünsel saç bakımı arayanlar için mükemmel bir seçimdir.

Hibiskus çayının cilde faydaları nelerdir?

Hibiskus çayı, çeşitli faydalarıyla cilt bakım iksiri olduğunu kanıtlıyor. Antioksidanlarla dolu olup, serbest radikallerle savaşmaya yardımcı olarak genç ve ışıltılı bir cilt sağlar. Çayın doğal peeling özellikleri daha pürüzsüz bir cilt dokusuna katkıda bulunurken, antiinflamatuar özellikleri tahrişleri ve kızarıklığı hafifletir. C vitamini açısından zengin olan ebegümeci çayı, kollajen üretimine yardımcı olur, cildin elastikiyetini artırır ve ince çizgilerin görünümünü en aza indirir. Hibiskus çayının düzenli tüketimi veya topikal uygulaması cilde sağlıklı bir parlaklık kazandırabilir, bu da onu herhangi bir cilt bakımı rutinine tazeleyici ve bütünsel bir katkı haline getirebilir.

Hibiskus çayının yan etkileri nelerdir?

hibiskus faydalari

Hibiskus çayının aşırı tüketimi aşırı gaz, idrar hacminde artış, mide ağrısı, kabızlık ve düşük tansiyon gibi belirtilere neden olabilir.

Hibiskus çayı vücuttaki östrojen seviyelerini etkileyebilecek bileşikler içerdiğinden östrojen seviyesi üzerinde yan etkilere sahip olabilir.

Hibiskus çayının aşırı tüketimi, oksalatları artırabileceğinden böbrekler üzerinde etkiler oluşturarak potansiyel olarak böbrek taşı oluşumuna katkıda bulunabilir.

Hibiskus çayının aşırı tüketimi gaza, şişkinliğe ve bazı durumlarda kabızlığa yol açan dehidrasyona neden olabilir.

Hibuskus çayının ilaçlarla etkileşimi var mı?

Sıtma tedavisinde kullanılan bir ilaç olan klorokin ile etkileşime girebilir.

Hibiskus çayı, ağrıyı hafifletmek için kullanılan bir ilaç olan diklofenak ile etkileşime girebilir.

Hibiskus çayı, kan basıncını tedavi etmek için kullanılan bir ilaç olan losartan düzeylerini artırabilir.

Hem çocuklarda hem yetişkinlerde Balgam bir hayli can sıkıcı bir sorundur. İlaçların yanı sıra evde balgama nelerin iyi gelebileceği merak ediliyor. İşte, ev yapımı doğal balgam söktürücüler…

National Türk öneriyor: Açık tenlilerde cilt kanseri riski daha yüksek

Hippocrates

“Vücutta sıcaklığın ya da soğukluğun duyulduğu yer, hastalığın bulunduğu yerdir.” Hippocrates Hipokrat Sağlık ve Bilim Dergisi, size sağlıklı yaşamın sırlarını verecek.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu