Beslenme ve DiyetTIP

Bağırsak sağlığı için en iyi 7 atıştırmalık

Bağırsaklar ikinci beyin olarak ifade edilir. Bağırsakla ilgili yaşanan sorunlar yaşam kalitesini bir hayli düşürür. İşte, bağırsak sağlığına iyi gelen besinler...

Bağırsaklarınıza dikkat etmek birçok insanın düşündüğünden daha önemlidir. Sağlıklı bir bağırsak, sağlıklı sindirim anlamına gelir , ancak çok daha fazlasıyla bağlantılıdır. Bağırsak sağlığı bağışıklık sisteminiz, beyin fonksiyonunuz, kalp sağlığınız ve hatta zihinsel sağlığınızla bağlantılıdır. Vücudunuzun bu kısmına bakım yapmanın en iyi ve en temel yollarından biri, beslenmenize daha fazla bağırsak sağlığına sahip gıdalar eklemektir.

Tükettiğiniz yiyeceklerin bağırsaklarınızın durumu üzerinde büyük etkisi vardır . Lif , doymamış yağ ve probiyotik bakımından zengin gıdalar bağırsak mikrobiyomunuzu (bağırsaklarınızda yaşayan bakteri ekosistemi) iyileştirebilir. Tersine, ilave şeker ve doymuş yağ oranı yüksek olan aşırı işlenmiş gıdalar ile alkollü içecekler de bağırsak sağlığına zarar verebilir .

Besleyici yiyecekleri diyetinize dahil etmek söz konusu olduğunda, atıştırmalık zamanı başlamak için kolay bir yerdir. Öğün aralarında yemekten keyif alacağınız bağırsak sağlığına uygun atıştırmalıklar bulabilirseniz bağırsak mikrobiyomunuzu iyileştirmeye ve bununla ilgili tüm faydalardan yararlanmaya çalışabilirsiniz.

İşte bağırsak sağlığına iyi gelen atıştırmalıklar:

Yoğurt ve meyve

Yoğurt , sindirim sistemine faydalı bakteriler getiren zengin probiyotik içeriği nedeniyle bağırsak dostu bir atıştırmalıktır.Bu probiyotikler bağırsak mikrobiyomunu dengelemede, sindirime yardımcı olmada ve bağışıklık sistemini güçlendirmede çok önemli bir rol oynar.

Yoğurtunuzu olduğu gibi yiyebilirsiniz ya da bağırsak sağlığına daha fazla fayda sağlamak için en sevdiğiniz meyvelerden bazılarını ekleyebilirsiniz. Meyveler polifenol adı verilen antioksidanlar açısından zengindir ve araştırmalar polifenollerin  bağırsak mikrobiyomunuzu olumlu yönde etkileyebileceğini ve  inflamasyonu azaltmaya yardımcı olabileceğini göstermektedir .

Humus ve havuç

Havuç dilimleri ile eşleştirilen humus, lif açısından zengin bileşimi ve sağlığı iyileştiren baklagillerin varlığının getirdiği faydalardan yararlanarak bağırsak sağlığı için başka bir övgüye değer atıştırmalık olarak ortaya çıkan.

Öncelikle nohut, tahin, zeytinyağı ve sarımsaktan yapılan humus, yalnızca lezzetli ve kremsi bir ürün değil, aynı zamanda besleyici bir güç kaynağıdır. Nohut, bağırsak düzenliliğini teşvik ederek ve sağlıklı bir bağırsak mikrobiyomunu teşvik ederek sindirim sağlığını destekleyen diyet lifi bakımından yüksektir . Ayrıca nohuttaki lif, dengeli bir sindirimi sürdürmek için çok önemli olan bağırsaktaki iyi bakterileri besleyen bir prebiyotik görevi görür.

Ayrıca lif oranı yüksek ve beta-karoten adı verilen bir bitki pigmenti olan havuçlar kstra lif takviyesi ve bir dizi vitamin ve mineral sağlayarak humusu tamamlar.

Bağırsak Temizliği İçin 5 İpucu

Badem

Badem, atıştırabileceğiniz en sağlıklı yiyeceklerden biridir. Bu yemiş cilt sağlığınıza fayda sağlayabilir, kilo kontrolüne yardımcı olabilir ve evet, hatta bağırsak sağlığınızı iyileştirmenize bile yardımcı olabilir.

Bir araştırmaya göre badem, iyi miktarda doymamış yağ, lif ve polifenol (antioksidan görevi gören bir tür bitki bileşiği) içerir ve bu da onları bağırsak mikrobiyomunuzun sağlığına son derece yararlı hale getirmeye yardımcı olur.

American Journal of Clinical Nutrition’da yayınlanan başka bir araştırma , badem tüketmenin, bütirat adı verilen bir yağ asidinin artmasına yardımcı olabileceğini, bunun da kolon astarınızı korumaya ve doğrudan bağırsak sağlığını iyileştirmeye yardımcı olabileceğini buldu.

Kefir

Kefir, süt ve yoğurt arasında bir dokuya sahip fermente bir süt ürünüdür ve fermente olduğu için keyfini çıkarmanız için bir ton bağırsak sağlığına uygun probiyotik taşır.

Bu fermente sütlü içecek, süte kefir tanelerinin eklenmesiyle yapılıyor, bu da faydalı bakteri ve mayadan oluşan zengin bir karışım sağlıyor. Fermantasyon süreci sadece probiyotik içeriğini arttırmakla kalmıyor, aynı zamanda kefiri laktozu parçalayan bir enzim olan laktaz açısından zengin bir kaynak haline getiriyor ve böylece bireylerde laktoz intoleransı semptomlarını azaltıyor.Kefirdeki probiyotikler bağırsak mikrobiyomunun doğal dengesini korumaya yardımcı olarak sindirime etkili bir şekilde yardımcı oluyor ve bağışıklık sistemini güçlendiriyor.

Patlamış mısır

misir

Patlamış mısır severler, bu lezzetli atıştırmalıkların bağırsak sağlığına çok güçlü faydalar sağlayabileceğini düşünerek sevinebilirler. Patlamış mısır, bağırsak mikrobiyomunuzun sağlığını düzenlemeye ve iyileştirmeye yardımcı olabilecek, doğal olarak yüksek miktarda çözünür lif içerir .

Avokado

Avokado , bağırsakta sağlıklı bakterilerin büyümesini kolaylaştıran , böylece sindirim sürecini destekleyen ve bağırsak düzenliliğini destekleyen çözünür lif bakımından zengindir.

Fındık ezmeli elma

elma

Elmalar , bağırsak mikrobiyotasının iyileştirilmesine yardımcı olabileceğini gösteren çalışmaların gösterdiği lif, özellikle de pektin içerir . Elma dilimlerini en sevdiğiniz fındık ezmesiyle eşleştirmek aynı zamanda bağırsaklarınızı iyileştirmeye de yardımcı olabilecek iki besin maddesi olan daha fazla lif ve sağlıklı yağ da getirebilir.

Türk sofra kültürünün önemli unsurlarından biri yoğurttur. Yoğurt lezzetinin yanı sıra sağlık için son derece faydalıdır. İşte, her gün yoğurt tüketmenize sebep olacak o faydalar…

National Türk öneriyor: Açık tenlilerde cilt kanseri riski daha yüksek 

Hippocrates

“Vücutta sıcaklığın ya da soğukluğun duyulduğu yer, hastalığın bulunduğu yerdir.” Hippocrates Hipokrat Sağlık ve Bilim Dergisi, size sağlıklı yaşamın sırlarını verecek.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu