Şifalı Bitkiler

Bamyanın sağlığa faydaları sizi bir hayli şaşırtacak

Dokusu sebebiyle pek çok kişinin burun kıvırdığı bamya tam bir sağlık deposudur. İşte, bamyanın sağlığa olan faydaları...

Bamya, yenilebilir tohum kabuklarına sahip çiçekli bir bitkidir. Sıcak iklimlerde yetişen bamya leziz sebzelerdendir. Bamya leziz olmasının yanı sıra sağlık için de son derece faydalıdır.

Bamya nedir?

Bamya, yeşil ve kırmızı çeşitleri bulunan yenilebilir bir tohum kabuğudur. Teknik olarak bir meyve olmasına rağmen insanlar genellikle bamyayı bir sebze olarak düşünürler. Bamya, kakao ve pamuğu da içeren ebegümeci botanik ailesinin bir parçasıdır.

Bamyanın sağlığa faydaları nelerdir?

bamya fayda

Bamyanın kalorisi düşüktür ancak son derece besleyicidir. Bamyadaki C vitamini sağlıklı bağışıklık fonksiyonunun desteklenmesine yardımcı olur. Bamya ayrıca vücudunuzda kanın pıhtılaşmasına yardımcı olan K vitamini açısından da zengindir.

Kansere karşı savaşır

Antioksidanlar, vücudunuzun hücrelere zarar verebilecek serbest radikaller adı verilen moleküllerle savaşmasına yardımcı olan doğal bileşiklerdir. Serbest radikallerin en çok, sonunda kansere yol açabilecek oksidasyon hasarına neden olduğu bilinmektedir.

Bamya, A ve C vitaminleri de dahil olmak üzere polifenol adı verilen antioksidanlar içerir. Ayrıca insanlarda kanser hücresi büyümesini engelleyebilen lektin adı verilen bir protein de içerir. Bamyadan elde edilen konsantre bileşiklerin kullanıldığı çalışmalar, bunların meme kanseri hücrelerinin büyümesini %63’e kadar engellediğini gösterdi. Bamyanın kanseri önleyici özelliklerinin kesin kanıtı için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Kalp ve beyin sağlığı için önemli

Polifenoller kanın pıhtılaşmasını önleyerek ve serbest radikal hasarını azaltarak kalp sorunları ve felç riskinizi azaltır. Bamyadaki antioksidanlar beyin iltihabını azaltarak beyninize de fayda sağlayabilir.

Bamyada bulunan kalın, jel benzeri bir madde olan müsilaj, sindirim sırasında kolesterole bağlanarak vücuttan atılabilir. Fareler üzerinde yapılan sekiz haftalık bir çalışma, bamya tozu içeren yüksek yağlı bir diyetle beslendiklerinde  kan kolesterol düzeylerinin düştüğünü gösterdi.

Kan şekerini düzenler

Çeşitli çalışmalar bamyanın kan şekeri düzeylerini kontrol etmeye yardımcı olabileceğini göstermiştir . Araştırmacılar bamyanın sindirim sırasında şekerin emilmesini önlemeye yardımcı olabileceğine inanıyor. Bir çalışmada, saflaştırılmış bamya ve sıvı şeker verilen farelerin kan şekerinde, kontrol grubundaki farelere göre daha az artış görüldü. Bamyanın insanlarda kan şekeri düzeylerini kontrol etmeye yardımcı olduğunu doğrulamak için daha fazla kanıta ihtiyaç vardır.

Doğum öncesi şifa dağıtır

Bir fincan bamya , hamile kadınlar için yararlı bir besin olan folatın günlük değerinin %15’ini içerir . Folat, gelişmekte olan fetüslerin beynini ve omurgasını etkileyebilecek nöral tüp defekti riskini azaltmaya yardımcı olur.

Sindirim sistemi için önemli

Bamya lifle doludur ve çalışmalar kolorektal kanser riskini azaltabildiğini göstermiştir . Bamya pektin adı verilen bir tür lifi de yüksek miktarda içerir. Pektin jel benzeri bir prebiyotik liftir, bu da bağırsaklarınızdaki iyi bakterileri beslediği anlamına gelir. Bu sebeple kabızlık sorunu yaşayanların düzenli ve ölçülü bamya tüketmesi tavsiye edilir.

Bamya suyu kilo verme konusunda faydalı mı?

Kemik sağlığını korur

Meyve ve sebzelerin genellikle kemik sağlığını arttırdığı bilinmez ancak bamya nadir bir istisnadır.

Bamya, güçlü kemikler için önemli olan mükemmel bir kalsiyum kaynağıdır. Yarım bardak pişmiş bamyada günlük kalsiyumun yaklaşık %6’sını alırsınız.

Daha da iyisi, bamya aynı zamanda daha az bilinen K vitaminiyle de doludur .

Besin açısından zengin

Bamya, genel sağlığı ve canlılığı destekleyen A ve C vitaminleri, magnezyum, potasyum ve kalsiyum gibi temel besinlerle doludur.

Kolesterol seviyelerini düşürür

Bamyadaki lif içeriği, kolesterol emilimini azaltmaya, kalp hastalığı riskini azaltmaya ve genel kardiyovasküler sağlığı iyileştirmeye yardımcı olur.

Bağışıklık sistemini güçlendirir

Bamya, bağışıklık sistemini güçlendiren, hastalıklara ve enfeksiyonlara karşı korunmaya yardımcı olan bir antioksidan olan C vitamini açısından zengindir.

bamya

Kilo kaybını destekler

Bamyanın yüksek lif içeriği tokluk hissini arttırır, aşırı yemeyi önler ve kilo kontrolüne yardımcı olur.

Cilt sağlığını iyileştirir

Bamyadaki A ve C vitaminleri de dahil olmak üzere antioksidanlar serbest radikallerle savaşmaya, cilt dokusunu iyileştirmeye ve sağlıklı bir cilt oluşumuna yardımcı olur. Ayrıca erken yaşlanmanın ve kırışıklıkların önlenmesine de yardımcı olabilirler.

Bamya ilaçlarla etkileşime girer mi?

Bamyadaki K vitamini normal kan pıhtılaşmasına yardımcı olabilir , bu nedenle büyük bir miktar kan sulandırıcı ilaçlarla etkileşime girebilir. Bamya ayrıca kan şekerini düşürmek için kullanılan ilaçların etkilerini de artırabilir. Bamyanın sizin için güvenli olduğundan emin olmak için bu ilaçları kullanıyorsanız doktorunuza mutlaka danışın.

Pek çok kişi 40 yaşına geldiğinde, özellikle de göbek kısmında Kilo artışı yaşar. Sağlıklı beslenme ve düzenli egzersize rağmen metabolizmanız yavaşlamaya başlar ve çoğu zaman kilo vermek zorlaşır.

National Türk öneriyor: Mali’de buz ekmekten daha pahalı

Hippocrates

“Vücutta sıcaklığın ya da soğukluğun duyulduğu yer, hastalığın bulunduğu yerdir.” Hippocrates Hipokrat Sağlık ve Bilim Dergisi, size sağlıklı yaşamın sırlarını verecek.
Başa dön tuşu