Vitaminler ve Takviyeler

D3 vitamini: Faydaları, eksikliği, kaynakları

"Güneş ışığı vitamini" olarak da bilinen D vitamininin formlarından biri olan D3 vitamini hakkında bilgiye bu makalemizle erişebilirsiniz. D3 vitamini faydaları, eksikliği, kaynakları;

D vitamini, güneş ışığı, bazı gıdalar ve takviye yoluyla elde edilebilen temel bir besindir. D vitamini formları arasındaki D3 vitamini hakkında kapsamlı bilgi sunuyoruz;

D vitamini, kemik sağlığı, bağışıklık fonksiyonu ve daha fazlası dahil olmak üzere sağlığın birçok alanında önemli bir rol oynar.

Yine de pek çok insan bu vitaminden mahrum kalıyor; Bazı araştırmalar, küresel nüfusun yaklaşık %48’inin kanındaki D vitamini düzeyinin yetersiz olduğunu tahmin ediyor.

D3 Vitamini takviyeleri, özellikle yetersizlik veya eksiklik riskiyle karşı karşıyaysanız, ihtiyaçlarınızı karşılamanıza yardımcı olacak güvenli ve kullanışlı bir seçenek olabilir.

Bu yazıda D3 vitamininin sağlığınıza nasıl fayda sağlayabileceğini, ihtiyaçlarınızı nasıl karşılayabileceğinizi, olası güvenlik endişelerini ve takviyenin yan etkilerini ele alıyoruz.

Delta Vegatamin D3 K2: Mükemmel İkili

D2 Vitamini ve D3 Vitamini

D vitamini iki farklı formda bulunur; ergokalsiferol (D2 vitamini) ve kolekalsiferol (D3 vitamini), her biri kimyasal yapı bakımından biraz farklılık gösterir.

Montreal’deki McGill Üniversitesi fizyoloji bölümü başkanı ve vitamin üzerine kapsamlı araştırmalar yürüten moleküler biyolog John White, “D3 vitamini hayvan kaynaklarından elde edilirken, D2 vitamini esas olarak mantar kaynaklarından elde edilir” diye açıklıyor.

Her iki form da bağırsakta iyi emilse de D3 vitamini takviye için daha iyi bir seçim olabilir.

Küçük bir araştırmaya göre, D3 vitamini aslında kandaki D vitamini düzeylerini artırmada D2 vitamininden daha etkili olabilir.

Öte yandan Dr. White, vegan bir diyet uyguluyorsanız D2 vitamininin daha iyi bir seçim olabileceğini, çünkü D3 vitamini takviyelerinin çoğunlukla hayvansal kaynaklardan elde edildiğini belirtiyor.

D3 Vitamininin Faydaları

Yeterli D vitamini seviyelerini korumak çeşitli potansiyel faydalar sağlayabilir:

Kemik Sağlığını İyileştirir: Fonksiyonel tıp diyetisyeni Sam Schleiger, “D3 vitamini, güçlü ve sağlıklı kemiklerin korunması için hayati önem taşıyan kalsiyum ve fosforun emilmesi ve kullanılması için gereklidir” diyor.

D vitamini aynı zamanda kemik büyümesini desteklemek ve eski kemik dokusunun iskeletten çıkarılmasını ve yeni kemik dokusunun oluşmasını içeren bedensel bir süreç olan kemiğin yeniden şekillenmesi için de gereklidir.

White, “Derin bir D vitamini eksikliği çocuklarda raşitizme (kemiklerin yumuşaması ve zayıflaması) ve yetişkinlerde osteomalaziye veya yumuşak kemiklere yol açar çünkü kemikte yeterli kalsiyum yoktur” diye belirtiyor.

Bağışıklık Fonksiyonunu Destekler: D vitamini bağışıklık sağlığı ve hastalıkların önlenmesi için gereklidir.

Aslında bazı araştırmalar, D vitamini eksikliğinin romatoid artrit gibi bazı otoimmün durumların görülme sıklığını kötüleştirebileceğini veya artırabileceğini öne sürüyor.

Dr. White şunu ekliyor: “D vitamini yeterliliğini korumanın uzun vadede belirli kanser türlerine yakalanma riskini azalttığına dair kanıtlar da var.”

Osman Müftüoğlu: D3 K2 vitaminleri birlikte alınmalı

Bir incelemeye göre D vitamini takviyesi, grip ve COVID-19 dahil olmak üzere bazı enfeksiyon risklerinin azalmasıyla ilişkilendirilebilir.

Dahası, başka bir çalışma, düşük D vitamini seviyesine sahip olmanın daha büyük bir multipl skleroz riskine bile bağlı olabileceğini gösteriyor.

Kilo Yönetimini Destekleyebilir: Bazı araştırmalar obezitenin düşük D vitamini düzeyleriyle ilişkili olabileceğini öne sürüyor.

Ayrıca D vitamininin, yağ hücrelerinin büyümesini düzenleyerek ve belirli genlerin ifadesini ve leptin gibi açlığı etkileyen hormon düzeylerini değiştirerek vücut ağırlığını etkileyebileceğine inanılıyor.

Daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulmasına rağmen, çok küçük bir çalışma, D vitamini takviyesini kilo verme diyetiyle eşleştirmenin, tek başına kilo verme diyetini uygulamaktan daha fazla kilo kaybına ve yağ kaybına yol açtığını buldu.

Ruh Halinizi Düzenler: D3 Vitamini, ruh hali düzenlemesi için önemli olan serotonin gibi nörotransmiterlerin üretimi ve düzenlenmesinde rol oynuyor. Yeterli D3 vitamini seviyeleri ruh halinizi ve genel zihinsel sağlığınızı iyileştirmeye yardımcı olabilir.

25 çalışmanın gözden geçirilmesi, D vitamini takviyesinin, özellikle majör depresif bozukluğu veya D vitamini eksikliği olan kişiler için olumsuz duyguları azaltabileceği sonucuna varmıştır.

Dahası, diğer araştırmalar düşük D vitamini düzeylerinin artan depresyon ve anksiyete belirtileriyle ilişkili olabileceğini öne sürüyor.

D3 Vitamini nelerde var?

D3 Vitamini, somon yağlı balıklar, morina karaciğeri yağı, gökkuşağı alabalığı gibi deniz ürünleri zengin D3 kaynaklarıdır.

Yumurta sarısı, peynir, dana karaciğeri gibi diğer hayvansal ürünler de her porsiyonda az miktarda D3 vitamini içerir.

Güneşten D3 Vitamini alınır mı?

D3 Vitamini Güneşten Alınır mı?
D3 Vitamini Güneşten Alınır mı?

D3 vitamini takviyelerde ve çeşitli besin kaynaklarında bulunsa da, düzenli güneş ışığına maruz kalarak da ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz.

Bunun nedeni cildin güneşten gelen ultraviyole ışınlara maruz kaldığında D vitamini üretmesidir.

Ancak D vitamini ihtiyacınızı karşılamak için güneşlenmenize gerek yok (ve kendinizi güneşten korumak cilt kanseri riskini azaltmak için hala önemlidir).

Dr. White, dışarıdaki sıcaklık 7 derecenin üzerinde olduğu sürece, yüzünüzde ve kollarınızda 20 dakika kadar güneşe maruz kalmanın, cildinizde D vitamini yeterliliğini korumaya yetecek kadar D vitamini üretmeye genellikle yeterli olduğunu belirtiyor.

Cilt pigmentasyonunuz ve yaşınız da dahil olmak üzere, D vitamini ihtiyaçlarınızı karşılamak için ne kadar güneş ışığına ihtiyacınız olduğunu belirli faktörlerin etkileyebileceğini unutmayın.

Bulunduğunuz yer, mevsim ve günün saati de cildinizin ne kadar D vitamini ürettiğini etkileyebilir.

D3 Vitamini riskleri

Özellikle başka ilaçlar alıyorsanız veya altta yatan herhangi bir sağlık sorununuz varsa, takviyeye başlamadan önce doktorunuzla konuşmak en iyisidir.

Schleiger’e göre D vitamini takviyeleri, kortikosteroidler ve nöbet veya yüksek kolesterol ilaçları da dahil olmak üzere bazı ilaçlarla etkileşime girebilir. Ayrıca yüksek dozdaki takviyelerin hiperparatiroidizm, sarkoidoz veya böbrek hastalığı gibi belirli sağlık sorunları olan kişiler için uygun olmayabileceğini de ekliyor.

Yüksek doz D3 vitamini ender görülen bir durumdur. Schleiger, yine de, uzun süre aşırı yüksek dozda D vitamini almanın, D vitamini toksisitesine neden olabileceğini ve bunun da kanda yüksek kalsiyum seviyelerine yol açabileceğini açıklıyor.

Bu durum mide bulantısı, kusma, kabızlık, halsizlik, aşırı susama, sık idrara çıkma ve ciddi vakalarda böbrek taşları veya organ hasarı gibi semptomlara neden olabilir.

Dr. White’a göre takviye için tolere edilebilir üst limit günde 4.000 Uluslararası Birimdir.

D3 K2 Nedir? Doç. Dr. Muhammed Keskin Anlatıyor
D3 K2 Vitamini fiyatı, faydaları

Bilim Dergisi

Hipokrat Sağlık ve Bilim Dergisi olarak sizlere sağlıklı bir yaşamın sırlarının vereceğiz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu