Vitaminler ve TakviyelerSağlık Haberleri

D3 K2 Nedir? Doç. Dr. Muhammed Keskin Anlatıyor

Son dönemlerin popüler vitamin kombinasyonu D3 K2 nedir?

Doç. Dr. Muhammed Keskin D3 K2 nedir sorusunu cevapladı. İşte Muhammed Keskin’in anlatımıyla D3 K2 vitamini nedir, ne işe yarar?

D3 K2 nedir? Ne zaman kullanılır?

K2 vitamini vücuttaki K vitaminlerinden bir tanesidir. Bizim için asıl önemli olan şey şu; K vitamini vücutta ve özellikle kemiklerde osteokalsin adını verdiğimiz proteini aktive ediyor.

Osteokalsinin görevi ise kalsiyumun dokuya sıkıştırılmasını ve ait olduğu yerde kalmasını sağlıyor.

Muhteşem İkili: D3 K2 Delta Vegatamin ile Bir Arada

Yani biz D3 K2 kullanarak kalsiyumu kemiklerde tutmaya çalışıyoruz.

D2 K3 Vitamini Ne İşe Yarar?

D2 K3 Vitamini Ne İşe Yarar? konusunu Muhammed Keskin şöyle anlatıyor;

Peki K2 vitamininin bir kardiyolog olarak beni ilgilendiren yönü nedir?

Yapılan çalışmalar K2’nin sadece kalsiyumu tutup kemiklere sıkıştırmadığını, tüm vücuttaki kalsiyumun damarlara çökmesini engellediğini gösteriyor.

Ve K2 vitamini yeterli olanların yeterli olmayanlara göre erken ölüm riskinin yüzde 57’lere kadar, bazı çalışmalarda daha yüksek olduğunu gösteriyor.

K2 vitamini bizim olmazsa olmazlarımızdan biri oluyor.

K2 Vitamininin tek önemi kalp için değil. Kemik kırıkları riskini de azaltıyor. Ve yapılan çalışmalar D vitamini uygun seviyedeyken K2 vitamini de uygun seviyede olanların, olmayanlara göre yüzde 81 oranında kemik kırıkları riskinin azaldığını gösteriyor.

Yani K2 vitamini öyle bir şey ki biz D vitamini aldığımızda vücuda yeteri kadar kalsiyumu depolamış oluyoruz. Vücuda kalsiyumu çekmiş oluyoruz.

Bağırsaklardan çekiyoruz ama kemiklerden de çekiyoruz. K2 vitamini ise bana şunu söylüyor: Sen kemiklerdeki kalsiyum olarak orada kalmalısın. Bağırsaklardan yeteri kadar kalsiyum almaya devam edebilirsin. Ama kemiklerdeki kalsiyumun kana geçişine izin vermiyor.

D vitamini komplikasyonu budur. Yüksek doz D vitamini aldığınızda eğer vücudunuzda yeteri kadar da kalsiyum yoksa tutup kalsiyumu kemiklerden çekmeye başlayacaktır.

Ve kemik kırıkları riski azalmak yerine çok yüksek D vitamini alımında artabilir.

Diğer yan etkisi ise şu; vücutta yaygın bir kireçlenme görülebilir. Yüksek dozda D vitamini aldığımızda tüm vücuttaki dokularda damar duvarlarında, kalp ve böbreklerde kalsiyum birikebilir ve biz buna kalsinozis deriz.

Yani tek başına D3 vitamini almak yeterli değil.

D3 K2 nedir? D Vitamini Değeri Düşükse?

Peki hocam benim D vitamini seviyem çok düşük, 9’larda, 10’larda. Ben yine de K2 vitamini almak zorunda mıyım?

Hayır. Öncelikle D vitamini seviyenizi yüksek dozlara gelmesi gerekiyor. En azından 30’un 40’ın üzerine çıkması gerekiyor.

Bu seviyenin altındayken alacağınız K2 takviyesinin size ciddi bir faydası olmayacaktır.

Öncelikle D vitamini seviyesi tamamlanmalı ve olay artık kemikleri korumaya, diğer organları korumaya geçtiğinde ise K2 takviyesi alınabilir.

K2 vitamininin özellikle kemikleri koruduğunu ve D3’ü K2 ile beraber alırsam kemik kaybı riskini azaltabileceğimi söyledim.

Benim için önemi ise şu; Kalpteki damar sertliğini azaltıyor. Kalbin duvar sertliğini azaltıyor.

Yapılan çalışmalar şah damarı kalınlaşması riskini azalttığını gösteriyor.

Ve olay sadece kalp ve damar değil. Romatolojik hastalıkların riskini de azaltıyor. Hatta bazı çalışmalar düzenli D3 K2 alımının multiple skleroz (MS) gibi hastaların ataklarının sıklığını dahi azaltabildiğini gösteriyor.

Yani D3 K2 sadece kemikler, böbrek ve kalp için gerekli bir vitamin değil, tüm vücudumuzdaki enerji odakları için, tüm vücudumuzdaki kalsiyumun içeride kalması için, damarda gezmemesi için gidip bir yerlere çökmemesi için gerekli.

Hatta yapılan bazı çalışmalar düzenli D3 K2 alımının obezite riskini dahi azaltabildiğini, K2 vitamini eksik olan bireylerin daha zor kilo verdiğini ve K2 vitamini yeterli olanların alzheimer riskinin dahi azalabildiğini gösteriyor.

Yani öyle bir hormon ki öyle bir vitamin ki neredeyse vücutta dokunmadığı yer yok.

Ama dediğim gibi öncelik D vitamininde. D vitaminimiz belli bir seviyenin üzerine çıktığında onu K2 ile kombine etmek gerekiyor.

K2 Vitamini Eksikliği Nasıl Ölçülür?

Maalesef K2 vitaminini rutinde ölçemiyoruz. K2 vitamini eksikse vücuttaki belirtileri çok müphem. Kas ağrıları, eklem ağrıları gibi bulguları olabilir. Sadece depresif semptomlar ile kendini ortaya çıkarabilir, hatta bazılarında stres kırığı şeklinde kendini belli edebiliyor.

Bu yüzden bunun eksikliğini ölçmeye gerek kalmadan D vitamini seviyemiz belli bir seviyeye çıktığında bunu K2 vitamini ile kombine etmek gerekiyor.

K2 vitamini doğal yollarla alınır mı?

Özellikle yeşil sebzelerde ve hayvansal gıdalarda bulabiliyorsunuz. Ve K2 ile ilgili olumlu şey şu; K2 vitamini diğer A, E, D, K vitaminleri gibi yağda eriyen bir vitamindir. Ve vücutta depolanabilir.

Yani K2’yi yiyeceklerden düzenli bir şekilde aldığınızda depolanacak ve eksikliği kolay kolay olmayacaktır diyebilirim.

Ama yiyeceklerden yeterince alamadığınızı düşünüyorsanız yine takviye şeklinde almanızı tavsiye ederim.

D3 K2 nedir sorusuna Doç. Dr. Muhammed Keskin’in verdiği yanıtlar böyle.

B Vitamini Nelerde Var? 25 Süper Gıda

Bilim Dergisi

Hipokrat Sağlık ve Bilim Dergisi olarak sizlere sağlıklı bir yaşamın sırlarının vereceğiz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu