Sağlık HaberleriKadın Sağlık

Kadınların çoğu regl döneminde bu sorunu yaşıyor

Regl döneminde bazı kadınlar keskin bir kokudan dert yanar. Yaşam kalitesini olumsuz etkileyen bu durumun normal olup olmadığı ise merak ediliyor. Peki, adet kanı neden kötü kokar?

Regl çoğu kadın için bir tabudur. Genellikle bu süreçte yaşanılan sorunlar kapalı kapılar ardında konuşulur. Kadınların bu doğal durumu tabu olarak kabul etmesi ise yaşadıkları bazı sağlık sorunlarını fark edememelerine yol açar. Regl sürecinde yaşadığınız bazı sorunların normal olup olmadığını merak ediyorsanız; doğru yerdesiniz…

Regl kanında neden koku olur?

Kadınların bazıları regl döneminde kan kokusunda değişiklikler yaşıyor. Peki, adet kanının kokması bir sağlık sorununun habercisi mi?

Dürüst olmak gerekirse adet kanaması kokusuz değildir. Genellikle bu koku ‘demir’ kokusu olarak ifade edilir. Yoğun kanamanın olduğu günlerde koku hafiftir. Ancak kanama azaldığında kanda daha fazla oksitlenme olur bu sebeple koku yoğunlaşır.

Kötü kokunun sebebi ne?

Ancak regl kanınız alışılmadık kokuyorsa bunun nedeni bakteriyel bir enfeksiyon olabilir. Balık kokusu genellikle vajinozun bir göstergesidir. Bu vajinal enfeksiyon, doğal bakteri popülasyonu dengesiz olduğunda ortaya çıkar. Diğer enfeksiyon belirtileri arasında idrar yaparken ağrı ve özel bölgede kaşıntı yer alır.

Kimi zaman kesin kokunun sebebi Trichomoniasise bağlanabilir. Bir parazitin neden olduğu sarı-yeşil akıntı adet döneminizden önce veya sonra tipik olabilir. Ayrıca şiddetli kaşıntı, adet döneminde vajinal pamukçuk olduğunu da gösterebilir. Yaşadığınız kötü koku sorunu birkaç dönem üst üste tekrar ettiyse vakit kaybetmeden bir uzmandan destek almalısınız.

Hippocrates

“Vücutta sıcaklığın ya da soğukluğun duyulduğu yer, hastalığın bulunduğu yerdir.” Hippocrates Hipokrat Sağlık ve Bilim Dergisi, size sağlıklı yaşamın sırlarını verecek.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu