Şifalı BitkilerYaşam Tarzı

Sauna kalori yakar mı?

Genellikle rahatlama ve sağlığa faydaları için kullanılan sauna kalori yakar mı?

Sauna kalori yakar mı sorusu bu rahatlama yöntemini kullananlar arasında sıklıkla soruluyor. Bu makalede sauna faydaları hakkında bilgiyi bulabilirsiniz.

Sauna, kişinin kullandığı 10 veya 20 dakika boyunca yakılan kalori miktarını artırabilen ısıtmalı bir odadır.

Bu geçici etkiyi gösteren çok az veri var. Ancak genel olarak saunaların sağlığa faydaları halen araştırılmaktadır.

Bu makale saunanın nasıl kullanılabileceğini, vücut üzerindeki etkilerinin neler olabileceğini ve sauna kullanırken kimlerin sağlık sorunları açısından daha yüksek risk altında olabileceğini ele alırken sauna kalori yakar mı sorusuna da yanıt arıyor.

Sauna Nasıl Kullanılır?

Sauna bir oda olabileceği gibi ayrı bir bina da olabilir. Saunalar genellikle 65 ile 90 derece arasında sıcaklığa sahiptir. Tavana yakan bölümde sıcaklık 100 dereceye kadar çıkabilir.

Hem kuru ısı hem de ıslak ısı saunaları vardır.

Saunalar genellikle spor salonlarında veya spa merkezlerinde bulunur, ancak bazı kişilerin evlerinde de saunalar bulunabilir. Egzersiz sonrasında kasları gevşetmek için sauna kullanılabilir.

Saunalar dinlenme yerleridir, bu nedenle insanlar genellikle bankta otururlar.

Sıcaklık, saunanın halka açık veya özel olmasına bağlı olarak ayarlanabilir.

Sauna düzenli veya seyrek olarak kullanılabilir. İnsanlar ısı toleranslarına bağlı olarak saunada 10 ila 20 dakika arasında vakit geçirebilirler.

Bazı kullanıcılar saunada 20 dakikadan daha uzun süre kalabilir ancak sıcakta uzun süre kalma konusunda akılda tutulması gereken güvenlik hususları vardır.

Baş dönmesi veya halsizlik hissi saunadan daha serin bir alana çıkmak için bir nedendir.

Sauna kalori yakar mı?

Vücut dinlenme halindeyken bile sürekli olarak kalori yakar.

Sauna, terlemeye neden olan ısıtılmış bir alandır. Vücut kendini soğutmaya çalışır, bu da kalori harcamasının artmasına neden olur.

Sauna kullanırken yakılan kalorilere ilişkin araştırmalar eksiktir. Araştırmalar, farklı cinsiyetlerin ve vücut tiplerinin saunada zamana nasıl tepki verdiğini anlayacak kadar büyük veya sağlam değil.

Yakılan kalori miktarı birçok faktöre bağlıdır, ancak bir çalışmada saunada geçirilen süre ve kişinin boy ve kilosuna dayalı bir hesaplama olan vücut kitle indeksi (BMI) incelendi.

Hareketsiz genç erkekler üzerinde kuru bir spa kullanılarak bir çalışma yapıldı.

Aralarında 5 dakika olmak üzere 10 dakikalık dört seans kullanıldı.

Erkekler ilk 10 dakikalık seansta yaklaşık 73 kalori yaktı. Dördüncü 10 dakikalık seansta yakılan ortalama kalori miktarı 134’e yükseldi.

BMI değeri daha yüksek olan erkekler, son seansta bu ortalamadan yaklaşık 20 kalori daha fazla yaktı.

Saunada Kaybedilen Kilo Türü

Sauna seansı sırasında kilo kaybı, ter yoluyla vücut sıvılarının kaybıyla gerçekleşir. Enerji depolarının yakılmasının kilo kaybı üzerinde küçük bir etkisi olabilir.

Polonya’da yapılan bir araştırma, kuru sauna kullandıktan sonra kaybedilen kiloya baktı.

Araştırmaya dahil edilen genç erkek ve kadınlar, 19 veya 20 yaşlarındaydı. Her biri 10 dakikalık iki seans boyunca saunaya yerleştirildiler ve aralarında beş dakikalık soğuma vardı.

Çalışmaya katılan kişiler sıvı kaybı nedeniyle vücut kütlesini kaybetti. Daha yüksek BMI’ye sahip kişiler daha fazla su kaybetti ve susuz kalma olasılıkları daha yüksekti.

Yazarlar, sauna seansı sırasında sıvı alımının dehidrasyonu önlemek için önemli olduğunu vurguluyor.

Genç erkekler üzerinde yapılan bir başka çalışma, sauna kullandıktan sonra vücut kütlesini kaybettiklerini gösterdi.

Ancak bunun nedeni büyük ölçüde ter yoluyla vücut sıvılarının kaybedilmesiydi.

Yine, daha yüksek vücut kütlesine ve daha fazla vücut yüzey alanına sahip çalışma katılımcıları daha fazla sıvı kaybetti.

Çalışmanın yazarları, daha yüksek vücut kitle indeksine (BMI) sahip kişilerin, sauna seansı sırasında kaybedilen sıvının yerine daha fazla sıvı içmeleri gerektiğini vurguladı.

Saunanın Sağlığa Faydaları

Saunanın düzenli kullanımının bazı sağlık yararları olabilir. İnsanların rahat edebileceği düzeyin ötesindeki akut sıcaklıklar streslidir.

Ancak zamanla insanlar sıcağa alışabilir ve daha iyi tolere edebilirler.

Bir inceleme makalesi, Fin saunalarının sağlığı nasıl etkilediğine ilişkin araştırmayı inceledi. Bu çalışmanın yazarlarının bulduğu faydalardan bazıları şunlardır:

 • Kalp hastalığı veya diğer nedenlerden ölüm riskinde azalma
 • Rahatlama
 • Düşük kan basıncı
 • Alzheimer hastalığı ve demans görülme sıklığının azalması
 • Akciğer hastalığının görülme sıklığının azalması

Fin saunasını düzenli olarak kullananların sağlık üzerindeki etkilerine dayanan başka bir makale, saunanın kardiyovasküler sağlığı stabil olan kişiler için nispeten güvenli olduğunu vurguladı.

Sauna kullanmak vücut üzerinde yüksek yoğunluklu yürüyüşle aynı etkiye sahip olabilir.

Genel sağlık yararlarının vücutta kan basıncını düşürmek, iltihabı azaltmak, sinir sistemini düzenlemek ve kolesterol seviyelerini düşürmek gibi bazı değişikliklerden gelebileceği düşünülmektedir.

Saunanın Sakıncaları

Sağlıklı insanlar için, ölçülü olarak kullanıldığı sürece sauna kullanımının güvenli olduğu düşünülmektedir. Saunayı çok sık veya çok uzun süre kullanmak sağlık risklerine yol açabilir;

 • Yanıklar
 • Isı bitkinliği
 • Şiddetli dehidrasyon
 • Felç

Dehidrasyon sauna kullanımının bir riskidir. Isı stresi nedeniyle vücut sıvılarının çok fazlasını kaybetmek ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir.

Vücut sıvılarının %8 ila %10’unu kaybetmek ölümcül olabilir.

Yüksek tansiyonu (hipertansiyon) olan kişilerin sauna kullanımı konusunda sağlık uzmanlarıyla konuşmaları gerekmektedir. Kan basıncı iyi kontrol edildiğinde sauna kullanımı güvenli olabilir.

Aşırı sıcak bir bölgeden daha soğuk bir bölgeye yavaşça geçmeye özen göstermek önemlidir.

Sauna kullanan herkes dehidrasyon risklerinin farkında olmalıdır. Kaybedilen sıvının yerine konması önemlidir. Sağlıklı insanlar daha fazla sıvı, en önemlisi de su içerek kendilerini yenileyebilirler.

Sıvı alımının artırılması hem sauna kullanımı sırasında hem de sonrasında yapılabilir. Elektrolit formüllerine genellikle ihtiyaç duyulmaz.

Güvenli sauna kullanımına ilişkin diğer kurallar şunlardır:

 • Alkolden kaçınmak
 • Vücudun terleme yeteneğini azaltan ilaçlardan kaçınmak
 • Hasta hissettiğinizde saunayı kullanmaktan kaçınmak
 • Kademeli olarak soğuma
 • Bir seferde yalnızca 15 ila 20 dakika sauna kullanmak

Kalori azaltmanın birincil kaynağı veya alternatifi olarak saunaların kullanılması önerilmez.

Dengeli bir diyet ve tutarlı bir fitness rutini, hem kilo vermeye hem de kilo kaybını etkili bir şekilde sürdürmeye yardımcı olduğu kanıtlanmış stratejilerdir.

Harvard profesörü David Sinclair: 250 yaşına kadar yaşamak mümkün

Bilim Dergisi

Hipokrat Sağlık ve Bilim Dergisi olarak sizlere sağlıklı bir yaşamın sırlarının vereceğiz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu