Doktor TavsiyeleriHekimlerKalp ve DamarKanser HastalıklarıVitaminler ve TakviyelerYiyecekler ve İçecekler

Osman Müftüoğlu: D3 K2 vitaminleri birlikte alınmalı

Prof. Dr. Osman Müftüoğlu D vitamini eksikliği ile ilgili yayınında D3 ve K2 vitaminlerini birlikte almanın maksimum faydayı sağlayacağını söylüyor.

NTV’de katıldığı yayınlarda ve gazete yazılarında D vitamininin önemini sıklıkla vurgulayan Osman Müftüoğlu D vitamini ve K2 Vitamini hakkında şunları söyledi:

“D vitamini eksikliği dünya çapında bir salgın.

Salgından en çok etkilenenler ve yaşayanlar çocuklar, yaşlılar, bağışıklığı zayıf olanlar ve kanser hastaları. Bu çok net ve açık.

Bu günlerde bir takviyeye para harcayacaksak harcayacağımız ilk paranın D vitamini olması lazım. Çünkü güneş yok! Geçen yazdan depoladığımız D vitaminleri yeterli olsa bile stoğumuz azaldı çünkü sürekli kullanıyoruz.

Bizim birinci problemimiz D vitamini eksikliğimizi kapatmak olmalı.

D vitamini depolanan bir vitamin. Ama aynı zamanda çok kullanılan bir vitamin. Yazın istediğiniz kadar güneşlendim deyin, yine de stoklarınızı doldurmanız, yeni hayat biçimi nedeniyle zorlaştı.

Kapalı mekanlardayız, kapalı araçlardayız. Yüzümüz güneş görmüyor. Kaldı ki vücudumuzun güneşe en çok maruz kalan, aynı zamanda da en az D vitamini üreten bölümü yüzümüzdür.

D vitamini depolamak istiyorsak kollarımızın özellikle iç kısmını, genel olarak da vücudumuzun tüm bölümünü güneşle buluşturmamız gerekiyor.

Güneşle buluşamadıkça D vitaminimiz azalıyor ve bu vitaminin hayatı fonksiyonları var.

D3 K2 Vitamini Ne İşe Yarar?

Osman Müftüoğlu: D vitamini nasıl kullanılmalı

Mümkünse damla formlarını tercih edin. Damla formu bulamıyorsanız kapsül, kapsül bulamıyorsanız tablet.

Yüksek dozlu ampuller sadece doktorların ve hemşirelerin uygulayabileceği bir kullanım şeklidir.

D vitamini kullanacaksanız D3 formunu kullanın çünkü en etkili formudur. Ve mutlaka, imkan dahilindeyse K2 vitamini ile kombine halde kullanın.

Çünkü D vitamininin damar duvarında oluşturabileceği kalsiyum birikimlerini K2 önler, dolayısıyla maksimum fayda sağlar.

Kış aylarında günlük 1000-2000 ünite kullanılması lazım. Çocuklarda 500-1000 arası değişebilir. Günlük 2000’in üzerine doktorun karar vermesi gerekir.

D vitamininde düzenli ve devamlı kullanım önemli. Araştırmalar gösterdi ki bir anda yüksek doz alıp depolamak yerine küçük dozlarla düzenli kullanmak etkinlik açısından daha faydalı.

D vitamini yağda eriyen bir vitamin olduğu için tok karnına yoğurt, ayran, zeytinyağı gibi gıdalara eklemek emilimini artırıyor. Sabah veya akşam fark etmez, istediğiniz zaman kullanabilirsiniz.

İnsanlar sigaraya para veriyor, D vitaminini ölçtürmeye para vermiyor.

Her yıl D vitamini seviyesi ölçülmeli

D vitamininizi her yıl eylül, ekim, kasım gibi ölçtüreceksiniz. Kışın ne kadar D vitaminine ihtiyacınız olduğunu belirleyeceksiniz. Bunun başka yolu yok. Dünyanın ne kolay korunma yolu yeteri kadar D vitaminine sahip olma yoludur.

Depresyondan korunmak mı istiyorsunuz, D vitamini, Belleğini korumak mı istiyorsun, D Vitamini.

Bağışıklık, kanser için D vitamini.

D vitaminini ölçtüreceksiniz, 50’nin üstü güvenlidir. 40-50 arası risklidir. 30 civarındaysanız tehlike sınırına girdiniz demektir. 30’un altında her an başınız belaya girebilir.

Dolayısıyla D vitamininizi 50 ile 100 arasında tutacaksınız. Optimal nokta 70’tir.

100’ün üzerinde ise dikkatli olun. 150’nin üzerinde risk başlar. Fazlası zararlıdır.

Böbrek yetmezliği, kalp yetmezliği, kalp damarlarında kireçlenme olanların, böbrek taşı olanların D vitamini kullanırken biraz daha düşünceli olmaları lazım.

Osman Müftüoğlu D Vitaminini anlatıyor;

Delta Vegatamin D3 K2: Mükemmel İkili
D3 K2 Nedir? Doç. Dr. Muhammed Keskin Anlatıyor

Bilim Dergisi

Hipokrat Sağlık ve Bilim Dergisi olarak sizlere sağlıklı bir yaşamın sırlarının vereceğiz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu