Vitaminler ve Takviyeler

D Vitamini kullananların en çok yaptığı hatalar

Pek çok insanın özellikle kış aylarında D vitamini düzeyleri düşüktür. Bu yüzden birçok kişi kış aylarında D vitamini takviyesi kullanır. Ancak D Vitamini kullananların yaptıkları birçok hata var.

D vitamini alırken birçok şeyi yanlış yapabilirsiniz. Çok fazla mikrogram alan herkes aşırı doz riski taşır. D vitamini kullanırken hangi hataların yapılabileceğini makalemizden öğrenebilirsiniz.

D vitamini vücudumuz için hayati öneme sahiptir. Kemiklerimiz, dişlerimiz, kaslarımız ve bağışıklık sistemimiz için güneş ışığı vitamini olarak adlandırılan D vitaminine ihtiyacımız var.

Bu vitamin psikolojik sağlığımız için de önemlidir.

D vitamini ihtiyacımızın yaklaşık yüzde 80 ila 90’ını güneş ışınlarına maruz kalan cildimizden, geri kalan kısmını ise besinlerle karşılarız.

Kışın güneş ışığının azlığından dolayı soğuk mevsimde D vitamini seviyelerimiz genellikle çok düşük olur. Bu nedenle eksiklikle mücadele için hazırlık yapılması tavsiye edilir.

Ancak öncelikle aile hekiminiz tarafından kan testiyle D vitamini seviyenizin belirlenmesini sağlamalısınız. Buna dayanarak doktorunuz size hangi preparatın (tablet veya damla) ve hangi dozajın sizin için uygun olduğu konusunda bilgi verebilir.

Günlük ne kadar D vitamini almalısınız?

Öncelikle: Vücudumuz D vitamininin büyük bir kısmını deri yoluyla emebilir. Güneş ışığı senteziyle ciltte üretilen D vitamini miktarı, maruz kalma süresi, mevsim, enlem, cilt tipi ve yaş gibi çeşitli faktörlere bağlıdır.

Haftada iki ila üç kez yüz, kol ve bacaklara yaklaşık 5 ila 30 dakika güneşe maruz kalmak vücudun D vitamini ihtiyacını karşılamak için yeterli olabilir.

Ancak uzmanlara göre bazı kişilerin D vitamini takviyesi alması öneriliyor. Kesin dozaj, yaş, cinsiyet, genel sağlık durumu gibi çeşitli faktörlere bağlıdır.

Bir yaşına kadar olan bebekler için günlük 10 mikrogram (μg) D vitamini takviyesi önerilmektedir. İki yaşından büyük çocuklar, ergenler ve 65 yaşına kadar yetişkinler için günlük 20 mikrogram D vitamini dozu tavsiye edilir.

D vitamini alımını bir doktorla tartışın

D vitamini takviyesi alan kişiler bunu mutlaka bir uzmana danışarak yapmalıdır. Aksi halde besin takviyesinin aşırı dozda alınması riski vardır.

Kesin dozaj bireysel ihtiyaçlara bağlı olarak değişiklik gösterebilir, bu nedenle doktorunuzun tavsiyelerine uymanız önerilir.

D vitamini kullanırken bu 9 hatadan kaçının

1. Günlük dozu aşmayın

Uzmanlara göre her gün 100 mikrogramdan (=4000 iU) fazla D vitamini tüketmemelisiniz. Doz aşımı durumunda çeşitli sağlık sorunları çıkabilir.

Baş ağrıları, mide bulantısı, iştah kaybı, kusma, kabızlık ve kas kaybı gibi sonuçları olabilir.

En kötü durumda, böbreklerde kireçlenme ve böbrek taşı oluşma, hatta böbrek fonksiyonlarında azalma riski bile vardır. Doz aşımı da yavaş yavaş ilerleyebilir çünkü vücut D vitamini depolayabilmektedir.

2. K2 vitamini olmadan D vitamini almak

İdeal olarak D3 vitaminini her zaman K2 vitamini ile kombinasyon preparatı olarak almalısınız. Nedeni: K2 vitamini, D vitamininin kalsiyumun kemiklere dahil edilmesini desteklemesi için gereklidir.

K2 Vitamini kandaki kalsiyumun kullanılmasından sorumlu olan bazı proteinleri harekete geçirerek kalsiyumun kemiklerde ve dişlerde depolanmasını sağlar. K2 bu nedenle kalsiyumun arter duvarlarına yerleşmesini önler.

Osman Müftüoğlu: D3 K2 vitaminleri birlikte alınmalı
D3 K2 Vitamini Ne İşe Yarar?

3. Magnezyum seviyeniz çok düşükse D vitamini almayın

Size D vitamini eksikliği tanısı mı konuldu ve şu anda besin takviyesi mi alıyorsunuz?

Güneş ışığı vitamininin tam etkisini gösterebilmesi ve aktivasyon için magnezyuma ihtiyacı vardır.

Bu nedenle magnezyum kaynağınız optimal olmalıdır. Bir yetişkin için önerilen günlük mineral miktarı 400 mg’dır.

Dengeli ve sağlıklı beslenen herkes bu miktara ulaşacak ve 5.000 IU’ya kadar D vitamini almış olacaktır. Ancak daha yüksek dozda D vitamini almanız gerekiyorsa, daha fazla magnezyum takviyesi de yapmanız gerekir (200-300 mg civarında).

4. D vitaminini aç karnına almayın

D vitamini de dahil olmak üzere yağda çözünen vitaminleri her zaman bir yemekle birleştirmelisiniz, aksi takdirde vücut tarafından en iyi şekilde emilemez.

Bitkisel yağlar, avokado veya fındık gibi yüksek yağlı yiyecekler idealdir.

5. D vitaminini günün yanlış saatinde almayın

D vitamini ideal olarak sabahları alınır. Bunun sebebi: D vitamini enerjinizi artıran, daha uyanık olmanızı sağlayan uyarıcı vitaminlerden biridir.

Bu nedenle, hazırlığınızın prospektüsünü önceden dikkatlice okuyun ve bunu almak için en uygun zamanı doktorunuza veya eczacınıza danışın.

6. D vitamini dışında başka ilaçlar da alıyorsanız dikkat

D vitaminine ek olarak başka ilaçlar da kullanıyorsanız oluşabilecek etkileşimi göz önünde bulundurmalısınız.

Bu nedenle doğru doz ve alımı sağlamak için mutlaka doktorunuza danışın.

Örneğin, hidroklorotiyazid ve klortalidon içeren antihipertansif ilaçlar alırsanız kanınızdaki kalsiyum düzeyleri de artacaktır. Bu nedenle düşük dozda D vitamini faydalı olabilir.

Mesela, lipit metabolizması bozukluğu nedeniyle kolestiramin ve kolestipol kullanıyorsanız, ilacın alınması ile D vitamini preparatının alınması arasında iki saat olmalıdır.

Kolestiramin ve kolestipol, D vitamininin bağırsaktan kana emilimini bozabilir.

7. Günü geçmiş takviyeleri kullanmayın

Yağda çözünen vitaminler (D vitamini de dahil) içeren besin takviyeleri, son kullanma tarihi aşıldığında kokuşmuş ve kötü hale gelebilir.

8. D vitaminini düzenli kullanın

Arzdaki dalgalanmaları önlemek için vücudunuza düzenli olarak vitamin sağladığınızdan emin olmalısınız. Ayrıca her zaman aynı miktarda vitamin tüketmeyi unutmayın ve bu nedenle unutulan üniteyi ertesi gün almayın.

9. D vitaminini demirle birlikte almayın

D vitamini demir emilimini engelleyebileceğinden demir tabletleriyle aynı anda alınmamalıdır.

Bu durum yorgunluk, kas zayıflığı, konsantrasyon güçlüğü ve baş ağrısı gibi semptomlarla kendini gösterebilen demir eksikliğine yol açabilir.

Daha önce de belirttiğimiz gibi, eğer D vitamini kullanıyorsanız, doğru doz ve alım miktarı konusunda mutlaka önceden doktorunuza danışmalısınız.

D vitamini eksikliği saç dökülmesine neden olur mu?

Bilim Dergisi

Hipokrat Sağlık ve Bilim Dergisi olarak sizlere sağlıklı bir yaşamın sırlarının vereceğiz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu