Vitaminler ve TakviyelerKalp ve DamarTansiyon Hastalıkları

K Vitamini eksikliği KOAH ve astım riskini artırıyor

Düşük K vitamini seviyeleri akciğer sağlığını etkileyebilir mi? Yeni araştırmaya göre K Vitamini eksikliği KOAH ve astım riskini artırıyor.

Yakın zamanda yapılan bir araştırma, vücuttaki K vitamini düzeylerinin akciğer fonksiyonunu nasıl etkileyebileceğini inceledi. Sonuç olarak K Vitamini eksikliği KOAH ve astım riskini artırıyor.

Araştırmada düşük K vitamini düzeylerinin solunum sağlığını olumsuz yönde etkileyerek akciğer rahatsızlıklarının gelişme riskini artırabileceği görüldü.

Araştırma için uzmanlar, K vitamini düzeylerinin bir göstergesi olarak farklı bir biyobelirteç düzeyine baktılar.

K vitamini eksikliği yaşayan katılımcılar, daha zayıf akciğer fonksiyonu ölçümleri açısından daha yüksek risk altındaydı.

Delta Vegatamin D3 K2: Mükemmel İkili

Ayrıca kronik obstrüktif akciğer hastalığı, astım ve hırıltıyı bildirme riski de daha yüksekti.

K vitamini düzeyleri akciğerleri nasıl etkiler?

K vitamininin temel işlevlerinden biri vücutta uygun kan pıhtılaşmasına yardımcı olmaktır.

Ancak bu çalışmadaki araştırmacılar, K vitamininin akciğer fonksiyonunu nasıl etkilediğini daha derinlemesine incelemek istediler.

Çalışma kesitsel bir genel popülasyon çalışmasıydı. 4 binden fazla katılımcı dahil edildi.

Vücuttaki K vitamini düzeylerine bakmak için dolaylı bir yöntem kullandılar.

K Vitamini Nelerde Var? 40 Besin

Matris Gla Proteini (MGP) adı verilen spesifik bir protein, akciğer dokusunun kireçlenmesini durdurmaya yardımcı olabilir.

Bu protein aktivasyon için K vitaminine dayanır.

Bu proteinin inaktif formu olan defosforile-karboksillenmemiş MGP (dp-ucMGP), K vitamini düzeylerinin bir göstergesidir.

Vücudun plazmasındaki daha yüksek seviyeler, daha düşük bir K vitamini seviyesine işaret eder.

Çalışma, iki akciğer fonksiyonu ölçümüne dayanarak, daha düşük K vitamini düzeylerinin daha zayıf akciğer fonksiyonuyla ilişkili olduğunu buldu: Zorlu vital kapasite ve zorlu ekspiratuar hacim.

Araştırmacılar K vitamini düzeyleri ile hava akımı tıkanıklığı arasında bir ilişki bulamadılar.

Ayrıca düşük K vitamini düzeylerinin, kişinin bildirdiği kronik obstrüktif akciğer hastalığı, astım ve hırıltılı solunum riskinin artmasıyla ilişkili olduğunu buldular.

Araştırma, K vitamininin akciğer fonksiyonunu nasıl etkileyebileceğini ve düşük seviyelerin belirli solunum sorunlarına nasıl katkıda bulunabileceğini vurguluyor.

Çalışma yazarı Dr. Torkil Jespersen, araştırmanın bazı önemli noktalarını şöyle anlatıyor;

“Son zamanlarda pıhtılaşmadaki rolünün ötesinde K vitaminine olan ilgide bir artış oldu.

Az sayıda çalışma K vitamini ve akciğer hastalığına odaklandı ve bunların çoğu daha küçük hasta gruplarına odaklandı.

Hem akciğer hasta gruplarında hem de daha geniş halk kitlelerinde diyet ve vitamin takviyelerine ilişkin tavsiyeler açısından büyük önem taşıyabileceğinden konuyu daha geniş bir genel popülasyonda araştırmak istedik.

Çalışma, K vitamini durumu düşük olan katılımcıların akciğer fonksiyonlarının daha zayıf olduğunu ve daha sık astım veya kronik obstrüktif akciğer hastalığına (KOAH) sahip olduklarını bildirdiklerini buldu.”

K vitamini eksikliği: Çalışma sınırlamaları

Bu araştırmasının bazı sınırlamaları vardı. Birincisi, düşük K vitamini düzeylerinin belirli akciğer bozukluklarına veya akciğer fonksiyonunda azalmaya neden olduğunu kanıtlayamaz.

Araştırmacılar, katılımcıların diyet alımları veya ek olarak K2 vitamini alımları hakkında bilgiye sahip değildi.

Belirli düzeyde yanıtsızlık ve düşük katılım, çalışmanın sonuçlarını etkilemiş olabilir.

3.169 katılımcının yalnızca akciğer fonksiyonu ölçümleri gibi bazı eksik verileri vardı. Ayrıca yalnızca bir ülkeden, Danimarka’dan ve Kopenhag’ın batı kısmından gelen katılımcıları içeriyordu ve katılımcıların çoğu beyaz ırktandı.

Gelecekteki çalışmalar daha anlamlı çeşitlilik içerebilir.

Çalışma aynı zamanda belirli solunum problemlerini kendi kendine raporlamayı da inceledi ve kendi kendine raporlama her zaman birinin sağlığının doğru bir temsili olmuyor.

Londra, Birleşik Krallık’taki King Edward VII Hastanesi’nde diyetisyen ve önde gelen erkek sağlığı, vücut kompozisyonu ve performans hizmeti olan Miller & Everton’un eş yöneticisi Rick Miller, çapraz bir araştırmadan ancak bu kadar çok bilgi alabileceğimizi belirtti ve ekledi:

“Bu çalışma kesitseldir ve bu nedenle K vitamini ve akciğer hastalığının doğrudan nedensel sonuçlarını çıkaramayız, ancak genel halkın bu ve geniş etkileri olan diğer önemli mikro besinleri elde etmeye daha fazla odaklanması için başka bir nedenin altını çiziyor.”

Dr. Jespersen devam eden araştırmalar için potansiyel alanları açıkladı:

“Bu çalışma akciğer hasta gruplarının ve genel popülasyonun K vitamini takviyesi almanın fayda sağlayıp sağlayamayacağı konusunda daha kapsamlı çalışmalara ihtiyaç olduğunu gösteriyor.

Gelecekteki çalışmalar prospektif olmalı, yani zaman içinde bireylerde K vitamini durumunu ve akciğer fonksiyonunu takip edecekler.

Çalışmalar ayrıca takviyelerin akciğer hastalığı üzerindeki etkisine de odaklanmalıdır.

Makalenin yazarları şu anda tam olarak bu sorular üzerine uzun vadeli, randomize, plasebo kontrollü bir çalışma yürütüyorlar.”

Kişinin diyetine daha fazla K vitamini nasıl dahil edilir?

Bu çalışma, K vitamininin önemi ve vücuttaki rolü üzerine yapılan araştırmalara katkıda bulunmaktadır. Miller, K vitamini hakkında şu bilgileri veriyor;

“K vitamini, yağda çözünen bir vitamindir ve üç formu vardır: K1, K2 ve K3 vitamini.

Vücudumuz, trombosit pıhtılaşmasına (kan pıhtılaşması) yardımcı olan proteinler oluşturmak ve kemiklerimizin yapısını desteklemek için K2 vitamini kullanır.

Ancak K Vitamini, normal kan basıncını desteklemekten, bilişsel sağlığa ve muhtemelen insülin direncini önlemekten tip 2 diyabet riskini azaltmaya kadar birçok vücut fonksiyonunda rol oynuyor.”

K Vitamini çeşitli gıdalarda kolaylıkla bulunur. Bazı insanlar diyetlerinde yeterli miktarda K vitamini aldıklarından emin olmak için K vitamini takviyeleri de alabilirler.

K2 vitamininin birkaç önemli kaynağı arasında lahana, karalahana, brokoli ve fermente soya fasulyesi natto bulunur.

Nattokinaz faydaları: Kalp, tansiyon, diyabet, baş ağrısı…

Miller, pıhtılaşmayı önleyici ilaçlar kullanmayan kişilere K vitamini alımını artırmak için daha fazla tavsiyede bulundu:

“K2 vitamini çok çeşitli gıdalarda bulunduğundan, takviye yerine öncelikle K vitamini içeren tüm besin kaynaklarına odaklanın. Hayvansal gıdalardan elde edilen K2 formu, kalsiyum seviyelerinin düzenlenmesi üzerinde daha doğrudan bir etkiye sahip olduğu ve dolaşımda daha uzun süre kaldığı görüldüğü için tercih edilir ve bu nedenle ideal olarak hastalara bunu vurguluyorum.

K vitamininin büyük kaynakları arasında dana karaciğeri, sert peynirler ve yumurta bulunur. Birisi hayvansal bazlı gıdalar yemiyorsa, fermente soya fasulyesi (natto) kullanabilir.

Ayrıca kuşkonmaz, bezelye, maydanoz, mercimek, üzüm, ahududu ve yaban mersini gibi bazı meyveler de K1 içerir.”

1000 Yıllık Japon Yemeği Natto’dan Doğan Mucize: Nattokinase

Damar tıkanıklığı nasıl temizlenir? Nattokinaz’ı deneyin

Bilim Dergisi

Hipokrat Sağlık ve Bilim Dergisi olarak sizlere sağlıklı bir yaşamın sırlarının vereceğiz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu