Vitaminler ve TakviyelerKalp ve DamarSağlık HaberleriTrendlerVeganlık

Delta Vegatamin D3 K2: Mükemmel İkili

Delta Naturel tarafından piyasaya sürülen Delta Vegatamin D3 + K2 Sprey Damla D3 vitamini ve Menakuinon 7 içeriğiyle öne çıkıyor.

Dünya, bir araya gelerek parçalarının toplamından daha fazlasını oluşturan ikonik ikililerle dolu. Nispeten bilinmeyen ancak aynı derecede güçlü bir ortaklık ise D3 K2 birlikteliği. Delta Vegatamin D3 K2 size bu muhteşem birlikteliği sunuyor.

Delta Vegatamin D3 K2’nin içeriğindeki K2 vitamini Natto fermantasyonuyla elde ediliyor. Menakuinon 7 formunda sunulan, etkinliği ve emilimi yüksek, MediQ7® markalı ve tamamen bitkisel kökenli Delta Vegatamin D3 K2’de doğal vitaminlere organik zeytinyağı eşlik ediyor.

Nattokinase Nedir? İşte Faydaları başlıklı makalemizde Natto hakkında ayrıntılı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Sprey ve Damla formlarında sunulan takviyede koruyucu, tatlandırıcı kesinlikle kullanılmıyor.

Delta Vegatamin D3 K2 Nasıl Kullanılır?

Yetişkinler için, yemeklerle birlikte 1 sprey kullanılması tavsiye ediliyor. 4-14 yaş arası çocuklar için (4-10 yaş) ise 1 damla uygundur.

Neden Delta Vegatamin?

Delta Vegatamin formülünde VegD3® Sertifikalı Organik D3 Vitamini (Kolekalsiferol) bileşenleri %100 GDO’suz bitki kaynaklı.

İlk ve tek onaylanmış bitkisel ve organik D3 vitamini olduğundan, Veganlar ve Vejetaryenler dahil herkes için uygun.

Delta Vegatamin D3 + K2 Sprey Damla, kombinasyon formül amacı ile eklenen, MediQ7® markalı ve tamamen bitkisel kökenli ve K2 vitamini natto fermantasyonu ile elde edildi.

  • K vitamini, kalsiyumdan kemiklerin daha fazla yararlanmasına yardımcı olarak böbrek ve damarlarda birikmesini engeller.
  • Organik Zeytinyağı: Formüldeki zeytinyağı organik olduğu için daha da yüksek emilim sağlar.
  • Vegan Society onaylıdır, vegan kullanıma uygundur.
  • Ürün tamamen bitkisel olup D3 vitamini organiktir.
  • Ürün organik zeytinyağında servis edilmektedir. Damlalık kutunun içinde ayrıca verilmiş olup sprey başlığı çıkartılarak kullanılabilir.
  • Ürün sprey başlığı ya da damlalık takılmış hali ile muhafaza edilebilir.
  • Oda sıcaklığında, kuru ve güneş ışığı görmeyen bir ortamda saklanmalıdır.
  • K vitamini normal kemiklerin korunmasına katkıda bulunur.
  • Formüldeki Organik zeytinyağı daha temiz bir içerik ve daha yüksek bir emilim sağlar.

Mükemmel ikiliyle tanışın: D3 K2

D vitamini, herhangi bir hücreye girebilen ve onun çekirdeğine (hayati genetik bilgilerin depolandığı yer) ulaşabilen küçük bir moleküldür.

Bir genin açılıp açılmayacağına “karar veren” insan hücrelerinin promotor bölgeleriyle etkileşime girerek genin kodlamadan sorumlu olduğu spesifik proteinin üretiminin artmasına neden olur.

Çeşitli hücre türleri, hem D3 hem de K2 vitamini ile etkileşime giren kontrol bölgeleri içerir.

Bu K vitaminine bağımlı proteinlerin (VKDP’ler) en iyi bilinen örneklerinden ikisi osteokalsin (OC) ve matris Gla proteinidir (MGP).

D3 Vitamini molekülleri, bu kalsiyum bağlayıcı proteinlerin ekspresyonunu teşvik etme kapasitesine sahiptir; ancak tek başına bunları yalnızca inaktif veya karboksillenmemiş formda ifade edebilir.

Bu, vücudun kalsiyumun bağırsaklardan entegrasyonunu etkili bir şekilde düzenleyememesine neden olur ve potansiyel olarak kemik kütlesinin azalmasına, kırılma riskinin artmasına ve arterlerin ve diğer yumuşak dokuların kireçlenmesine yol açar.

Yeterli K2 vitamini alımı, OC ve MGP proteinlerinin etkili karboksilasyonunu sağlar; bu da vücudun kalsiyumu kemiklere bağlamasına yardımcı olur ve aynı zamanda damar kireçlenmesini önlemek için kan dolaşımındaki seviyeleri doğru miktarlarda tutar.

Bu kadar çeşitli potansiyel faydalar nedeniyle bilim insanları, K2 ve D3 vitaminleri arasındaki etkileşimi gerçek bir “sinerji” olarak adlandırmaya başladı. İki molekül birleşerek tek başına yapabileceklerinden daha değerli etkiler yaratır. Bunu aklımızda tutarak, bu mükemmel çiftin daha iyi sağlık ve refah için en belirgin faydaları sunduğu belirli sağlık alanlarını keşfedelim.

D3 K2 Nedir? Doç. Dr. Muhammed Keskin’den Dinleyin

D3 K2 Faydaları: Kemik Sağlığı

Kemik matrisi, devam eden bir yeniden yapılanma sürecinde kemiğin parçalanması ve oluşturulmasından sorumlu olan osteoblastlar ve osteoklastlar adı verilen hücreleri içerir.

Osteoblastlar kana osteokalsin adı verilen bir protein salgılarlar; bu protein, K2 vitamini tarafından aktive edildiğinde kalsiyuma bağlanır ve onu kandan kemiklere taşır.

Osteoblastlar daha sonra bu kalsiyumu kemik matrisine entegre ederek kemiğin mineral yoğunluğunu ve gücünü arttırır. Yeniden yapılanma döngüsünün bir parçası olarak, osteoklastlar eski veya hasar görmüş kemiği uzaklaştırır, böylece yeni hücrelerin yerini alabilir.

Yaşlandıkça, bu yenilenme süreci doğal olarak yavaşlar, kemikleri daha hafif, daha gözenekli ve dolayısıyla kırılmaya daha duyarlı hale getirir.

Yaşamın herhangi bir aşamasında yetersiz K2 ve D3 vitamini alımının bir sonucu olarak yüksek düzeyde karboksillenmemiş osteokalsin, doğal yaşlanma sürecine benzer etkiler yaratır.

1997 yılında çığır açan bir çalışmada araştırmacılar, D3 vitamini varken ve yokken K vitamininin osteokalsin üzerindeki etkisini karşılaştırmaya koyuldular. Laboratuarda yetiştirilen osteoblastları D3 ve K2 vitaminleriyle izolasyon ve kombinasyon halinde tanıştırdıktan sonra, bilim adamları hücrelerin üretebildiği osteokalsin hacmini ölçtüler.

Sonuçlar oldukça kesindi. Tek başına daha yüksek dozlarda D3 vitaminine maruz kalan osteoblastlar, hücre dışı matriste daha yüksek düzeyde osteokalsin üretimi ve birikimi sergiledi. Ancak vitamin kombinasyonuyla tedavi edilen kültürlerde K2 vitamininin D3 aracılı osteokalsin üretimini ve birikimini arttırdığı gösterildi.

Kalp Sağlığı

Kardiyovasküler sağlık, bu mükemmel çiftin faydalarını araştıran bilim adamlarının bir diğer önemli çalışma alanı.

D3 ve K2 vitaminlerinin kan dolaşımındaki “serbest” kalsiyum miktarını azaltarak kalp sağlığını iyileştirdiği gösterilmiştir.

Bu sonucu destekleyen, sıçanların arteriyel kalsifikasyon oranlarında D3 ve K2 arasındaki etkileşimi inceleyen bir araştırma da dahil olmak üzere çok çeşitli çalışmalar mevcut.

Bu sonuçlar, tek başına D vitamini varlığının, arteriyel kalsifikasyonun zararlı seviyelerini önlemek için yeterli olmadığını ileri sürmektedir; bu hipotez, D3 ve K2 vitaminlerinin MGP’nin ekspresyonu ve aktivasyonu üzerindeki etkisine ilişkin bir insan çalışmasının sonuçlarıyla da desteklenmektedir.

Bağışıklık

Son olarak, son yıllarda bilim insanları D3 ve K2’nin insan bağışıklık sistemi üzerindeki potansiyel yararlı etkilerini araştırmaya başladılar.

Artan D vitamini seviyelerinin COVID-19 enfeksiyonu riskini azaltabileceğini gösteren giderek artan sayıda kanıt var… ancak K2 eklenmesi sağlık sonuçlarını daha da iyileştirmeye yardımcı olabilir mi?

Bu yılın Mart ayında yayınlanan bir çalışmada bir grup araştırmacı, D ve K vitamini durumunun, hastaneye yatırılan 135 COVID-19 hastası üzerindeki inflamatuar yanıt, elastik lif bozulması ve klinik sonuçlarla ilişkili etkisini araştırmak için yola çıktı.

Prof. Dr. Serdar Akgün K2 Vitaminini Anlatıyor;

Bunu, vitamin durumunu belirlemek için dolaşımdaki 25-hidroksivitamin D (25[OH]D) ve defosfo-karboksillenmemiş Matrix Gla-Protein’i (dp-ucMGP) ölçerek ve bunu hastalardaki inflamatuar yanıtın ciddiyeti ile karşılaştırarak yaptılar.

Çalışma, yüksek ve düşük IL-6 seviyelerine sahip hastaların hastalık sonuçları arasında önemli farklılıklar buldu; bu da bunun, COVID-19’daki yıkıcı inflamatuar süreçlerin merkezi bir bileşeni olduğunu öne sürüyor.

Ayrıca Dp-ucMGP (K vitamini durumunu belirlemek için kullanılan protein) ile IL-6 düzeyleri arasında açık bir ilişki bulundu; bu da potansiyel olarak K vitamini eksikliği ile COVID-19 enfeksiyonunun şiddeti arasında bir korelasyona işaret ediyor.

D3 K2 Vitamini Ne İşe Yarar? Bu Makaleye de Göz Atabilirsiniz

Bilim Dergisi

Hipokrat Sağlık ve Bilim Dergisi olarak sizlere sağlıklı bir yaşamın sırlarının vereceğiz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu