Uncategorized

D vitamini eksikliğinin açtığı komplikasyonlar nelerdir?

D vitamini her yaştan birey için önemlidir. Sağlıklı bir bedenin anahtarı olan D vitamininin vücutta azalması durumunda ne gibi sağlık sorunlarının ortaya çıktığı merak ediliyor.

Herkes güçlü ve sağlıklı bir bedene sahip olmak istiyor. Sağlıklı bir beden içinse öncelikli olarak bedenimizin D vitaminine ihtiyacı var. Peki, d vitamini takviyesi kullanmanın zararları var mıdır?

D vitamini nedir?

D vitamini yağda çözünen bir vitamin olup kemik sağlığı açısından oldukça önemlidir. Vücudunuzun yiyeceklerdeki kalsiyumu emmesine yardımcı olur. Ayrıca kanınızdaki kalsiyum miktarını düzenler ve iskeletinizi güçlendirir.

D vitamini 2 formda gelir: D2 vitamini (ergokalsiferol) ve D3 vitamini (kolekalsiferol). D2 vitamini bitki kaynaklarından elde edilir. Güçlendirilmiş gıdalarda ve bazı takviyelerde bulunur. D3 vitamini güneş ışığının ciltte üretilmesiyle oluşur. Ayrıca bazı hayvansal gıdalarda ve takviyelerde de bulunur.

D vitamininin etkili bir şekilde çalışabilmesi için aktive edilmesi ve hormona dönüştürülmesi gerekmektedir . Bu karaciğer ve böbrekler tarafından yapılır.

Çocuklarda D vitamini eksikliği

D vitamini sağlık için neden önemli?

D vitamininin en önemli rolü yediğimiz besinlerdeki kalsiyumun emilimini düzenlemektir. Ayrıca hormon fonksiyonuna ve sinir sistemi düzenlemesine de yardımcı olur. D vitamini kemik gelişimi ve gücü, hücre büyümesi ve sağlıklı bir bağışıklık sisteminin sürdürülmesi için hayati öneme sahiptir .

Yeterli D vitamininiz yoksa ne olur?

Yeterli D vitamininiz yoksa vücudunuz gıdalardaki kalsiyumu ememez. Vücut yiyeceklerdeki kalsiyumu emmezse kemikler kalsiyum kaynağı haline gelir. Vücut her zaman ihtiyaç duyduğu seviyeyi arar ve kalsiyumu alabileceği yerden alır. Sonuç: kemikten kalsiyum kaybı.

Ortalama sağlıklı bir insan her gün kemiklerden yaklaşık 500 miligram kalsiyum kaybeder ve bunun yerine aynı miktarda yeni kalsiyum koyar. Birisi D vitamini eksikliği olduğunda, kalsiyum yeterince yenilenemez, bu da zayıf ve kırılgan kemiklere yol açar.

D vitamini eksikliğiniz olup olmadığını nasıl anlarsınız?

D vitamininin karaciğerde üretilen 25-hidroksivitamin D formunu ölçmek, eksikliğinizin olup olmadığını öğrenmenin en iyi yoludur. 25-hidroksivitamin D seviyenizi kontrol etmek için kan testi yaptırmanız gerekip gerekmediğini doktorunuza sorun.

Kemik yoğunluğu testleri kemiklerde ne kadar kalsiyum bulunduğunu ölçer. Düşük kemik yoğunluğu osteoporoz adı verilen bir duruma işaret eder. Şiddetli D vitamini eksikliği osteomalazinin bir belirtisi olabilir. Çocuklarda şiddetli D vitamini eksikliği raşitizm olarak ortaya çıkar.

Kimler D vitamini eksikliği açısından en fazla risk altındadır?

d vitamini 2

D vitamini eksikliğine yol açabilecek tıbbi durumların yanı sıra, kişiyi D vitamini eksikliği riskine sokan biyolojik ve çevresel faktörler şunlardır:

Yaş:  Cildinizin D vitamini üretme yeteneği yaşla birlikte azalır, bu nedenle 65 yaş üstü kişiler özellikle D vitamini eksikliği açısından risk altındadır. Bebekler ayrıca yeterli miktarda D vitamini alamama riskiyle karşı karşıyadır. Bu özellikle yalnızca anne sütüyle beslenen bebekler için geçerlidir çünkü anne sütünde yalnızca az miktarda D vitamini bulunur.

Cilt rengi : Koyu renkli cildin güneş ışığından D vitamini üretmesi açık renkli cilde göre daha zordur, bu nedenle koyu tenli kişiler D vitamini eksikliği açısından daha yüksek risk altındadır.

Hareketlilik : Evde yaşayan veya nadiren dışarı çıkan kişiler (örneğin, bakımevlerindeki ve diğer tesislerdeki kişiler) güneş ışığını D vitamini kaynağı olarak kullanamazlar. Bu nedenle, D vitamini eksikliği açısından daha yüksek risk altındadırlar.

D vitamini eksikliğinin komplikasyonları nelerdir?

d vitamini y

Düşük kan kalsiyum seviyeleri (hipokalsemi).

Düşük kan fosfat seviyeleri (hipofosfatemi).

Raşitizm (çocukluk döneminde kemiklerin yumuşaması).

Osteomalazi (yetişkinlerde kemiklerin yumuşaması).

Bu koşulların tümü tedavi edilebilir. Raşitizm tedavi edilebilir ve çoğunlukla tedavi edilebilir bir hastalık olsa da, mümkün olan en kısa sürede tedavi edilmesi önemlidir. Tedavi edilmediğinde, daha hafif raşitizm vakaları, kemiklerin düzgün şekilde büyümesini engelleyebilecek uzun vadeli kemik hasarına neden olabilir. Tedavi edilmeyen ciddi vakalar nöbetlere, kalp hasarına ve ölüme yol açabilir.

Ne kadar D vitamini almalısınız? 

Güneşten veya yiyeceklerden yeterince D vitamini alamıyorsanız hap, kapsül, damla ve D vitamininin diğer formlarını alabilirsiniz. Birçok multivitamin, D vitamini içerir.

Ne kadar D vitaminine ihtiyacınız olduğu yaş ve sağlık sorunları gibi faktörlere bağlıdır.

70 yaşın üzerindeki kişiler için günlük öneri 800 IU’dur (20 mcg).

70 yaşın altındaki insanlar için bu 600 IU’dur (15 mcg).

Doğal D vitamini kaynakları hangileridir?

Az miktarda D vitamini besinler yoluyla elde edilebilir (yaklaşık yüzde 5-10). Ancak yeterli miktarda D vitaminini yalnızca beslenme yoluyla elde etmek zordur.

Gıda kaynakları şunları içerir:

yağlı balıklar (somon gibi)

yumurtalar

Tereyağı ve bazı sütlere D vitamini eklenmiştir

bazı tahıllara D vitamini eklenmiştir.

 

Cumcuma öneriyor: Neden D vitamini takviyeleri veriliyor?

Anne ve babalar dünyaya gözlerini yeni açan çocuklarının sağlıklı olmasını arzu eder. Bu sebeple bebeklerin beslenmesi ve kullanacakları takviye ürünler sıklıkla merak edilir. Özellikle bebeklerde D vitamini kullanımının önemi ve başlangıç tarihi merak ediliyor. Peki, bebeklerde D vitamini kullanımı kaçıncı ayda başlamalıdır?

Hippocrates

“Vücutta sıcaklığın ya da soğukluğun duyulduğu yer, hastalığın bulunduğu yerdir.” Hippocrates Hipokrat Sağlık ve Bilim Dergisi, size sağlıklı yaşamın sırlarını verecek.

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu