Bilim DünyasıGelecek

Diş fırçalamak zatürreden koruyor

ABD’de yapılan bir bilimsel çalışmaya göre düzenli diş fırçalayanların zatürreye yakalanma olasılıklarının azaldığını ortaya koydu.

Zatürre ölümle neticelenebilen önemli bir sağlık sorunudur. Son yapılan bir araştırmada düzenli diş fırçalamayla zatürre arasındaki ilişki incelendi. Sonuç ise herkesi şaşırttı.

Zatürre nedir?

Zatürre ( tıbbi adıyla pnömoni ) virüs, bakteri gibi etkenlerin yol açtığı, akciğer dokusunun tek veya iki taraflı enfeksiyonudur. Enfeksiyon, genellikle basit bir soğuk algınlığı, üst solunum yolu enfeksiyonu gibi başlar ve ilerler.

Zatürre belirtileri nelerdir?

Yeşilimsi, sarı ve hatta kanlı balgam

Ateş, terleme ve titreme

Nefes darlığı

Hızlı, sığ nefes alma

Derin nefes aldığınızda veya öksürdüğünüzde daha da kötüleşen keskin veya bıçak saplanır nitelikte göğüs ağrısı

İştah kaybı, düşük enerji ve yorgunluk

Özellikle küçük çocuklarda bulantı ve kusma

Özellikle yaşlı insanlarda kafa karışıklığı

Zatürre neden olur?

Bağışıklık sisteminiz akciğerinizin küçük keselerindeki (alveoller) bir enfeksiyona saldırdığında zatürre gelişebilir. Bu, akciğerlerinizin şişmesine ve sıvı sızıntısına neden olur.

Birçok bakteri, virüs ve mantar zatürreye yol açan enfeksiyonlara neden olabilir. Erişkinlerde en sık neden bakteriler, okul çağındaki çocuklarda ise virüsler en sık nedendir. Zatürreye yol açabilecek yaygın hastalıklar şunlardır:

  • Soğuk algınlığı (rinovirüs)
  • COVID-19 (SARS-COV-2)
  • Grip
  • HMPV
  • HPIV
  • Mikoplazma pnömoni bakterileri
  • Pnömokok hastalığı
  • Pneumocystis pnömonisi
  • Solunum sinsityal virüsü (RSV)

Diş fırçalamak zatürreden koruyor

dis fircalama

ABD’nin Boston kentinde Harvard Üniversitesi’nde bulaşıcı hastalıklar konusunda uzman, Selina Ehrenzeller ve Michael Klompas’ın birlikte yürüttüğü çalışmada 2700’den fazla hasta verisinin analizi sonucunda; ağız ve diş sağlığının akciğer hastalıklarıyla direkt bağlantılı olduğu ve zatürreden korunma yollarının arasında düzenli diş fırçalama olduğu kanıtlandı.

Konu ile ilgili bilgilendirici açıklamalarda bulunan, Periodontolog Doç. Dr. Onurcem Duruel, “Özellikle son yıllarda, solunum yolları ve solunum sistemiyle direkt bağlantısı olan ağız ortamının, solunum yolu hastalıkları ile ilişkisi ayrıntılı olarak inceleniyor. Yapılan çalışmaların sonucunda da düzenli diş fırçalamanın diş eti hastalıklarını engellediği ve şiddetli zatürre sebebiyle hastaneye yatış riskini azalttığı doğrulandı.” şeklinde konuştu.

disfirca

Özellikle diş ve diş eti hastalıklarının, akciğer hastalıkları ile yakından ilişkili olduğu çeşitli çalışmalarla kanıtlanıyor. İstanbul Beykent Üniversitesi Öğr. Üyesi Periodontolog Doç. Dr. Onurcem Duruel tespit edilen bu karşılıklı ilişkinin, biyokimyasal ve mikrobiyolojik çeşitli mekanizmaların olduğunu belirtti.

Duruel konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Kötü ağız hijyeni sonucunda, ağız florasındaki bakteriler çoğalarak zatürre riskini artırır. Günlük diş temizliği, düzenli yapıldığında, bakterilerin veya diğer zararlı mikropların boğazdan aşağıya geçerek zatürre gibi akciğer enfeksiyonlarına neden olmasını engelleyebilir. Günlük diş fırçalama sonucunda, diş eti hastalığına sebep olan bakterilerin ve akciğer enfeksiyonu riskinin azaldığı biliniyor.”

Ağız sağlığının doğrudan tüm vücut sağlığı ile ilgili olduğunu unutmamak gerektiğine vurgu yapan Duruel, “Bu nedenle günde iki kez diş fırçalama, diş ipi ve düzenli doktor kontrolü, sağlıklı beslenme gibi basit ve etkili alışkanlıkları yaşam boyu sürdürmek önemli” diye konuştu.

Zatürre nedir? Zatürre hastalığının belirtileri nedir?

National Türk öneriyor: Yoğun bakımlarda yer bulmak zorlaştı! 100’de yüze yaklaştı

Hippocrates

“Vücutta sıcaklığın ya da soğukluğun duyulduğu yer, hastalığın bulunduğu yerdir.” Hippocrates Hipokrat Sağlık ve Bilim Dergisi, size sağlıklı yaşamın sırlarını verecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu