Vitaminler ve TakviyelerKalp ve DamarSağlık HaberleriTansiyon Hastalıkları

Nattokinaz’ın kalp sağlığı için faydaları

Kan pıhtılarını çözebilen, tansiyonu düşürücü etkileri olan, kolesterolü düşüren Nattokinaz kalp sağlığı için en önemli takviyelerden biri.

Fermente soya fasulyesinden türetilen bu Nattokinase (Nattokinaz) enziminin kalp sağlığı ile ilişkisi hakkında birçok araştırma var ve araştırmalar nattokinazın kalbe faydalarını açıkça ortaya koyuyor.

Nattokinaz fermente soya fasulyesinden yapılan geleneksel bir Japon yemeği olan natto‘da bulunan bir enzimdir.

Nattokinaz kalp sağlığını geliştirmek için besin takviyesi olarak kullanılıyor. Nattokinazın yan etkileri yok denecek kadar azdır.

Geleneksel Japon yemeği Natto’daki soya fasulyesi Bacillus subtilis natto bakterisi kullanılarak işlenir.

Besin açısından zengin olan natto, kalsiyum, bakır, demir, magnezyum, potasyum, C vitamini ve çinko içerir.

Nattokinazın kalp sağlığı ile ilgili faydaları vücudunuzda aşağıdaki doğal olarak oluşan proteinlerin aktivitelerini artırarak ortaya çıkar: Doku plazminojen aktivatörü (tPA) ve ürokinaz.

Nattokinaz ayrıca kan pıhtılarının yapısal bir bileşeni (parçası) olan fibrini doğrudan parçalayabilir.

Nattokinaz fiyat bilgisi: Nasıl satın alınabilir?

Nattokinazın Kullanım Alanları

Nattokinaz kan pıhtılarını önlemeye, kan basıncını düşürmeye yardımcı olabilir ve Alzheimer hastalığının tedavisinde rol oynayabilir.

Takviye kullanımı bireyselleştirilmeli ve kayıtlı bir diyetisyen, eczacı veya doktor gibi bir sağlık uzmanı tarafından incelenmelidir.

Hiçbir takviyenin hastalığı tedavi etmesi, iyileştirmesi veya önlemesi amaçlanmamıştır.

Nattokinaz kalp sağlığını iyileştirir

Nattokinaz kalp krizlerini önlemeye ve kalp sağlığını iyileştirmeye yardımcı olabilir.

Araştırmalar, aşağıdakiler de dahil olmak üzere kardiyovasküler faydalar sunduğunu gösteriyor:

Tansiyonu düşürür: Çalışmalar, nattokinazın hipertansiyonu (yüksek tansiyon) olan kişilerde hem sistolik hem de diyastolik kan basıncını düşürmeye yardımcı olduğunu göstermektedir.

Bu etkinin erkeklerde daha belirgin olduğu görülüyor.

Kolesterolü düşürür: Araştırmalar, nattokinazın toplam kolesterol, LDL kolesterol ve trigliserit düzeylerini düşürebileceğini gösteriyor.

Kan pıhtılarının önlenmesi: Nattokinaz kan pıhtılarının oluşmasını önleyebilen ve hatta potansiyel olarak kan pıhtılarını çözebilen fibrinolitik ve antitrombolitik özelliklere sahiptir.

Aterosklerozun yavaşlaması: Nattokinazın, arterleri temizlemeye ve aterosklerozun (sertleşmiş arterler) gelişimini yavaşlatmaya yardımcı olabilecek antiplatelet ve antikoagülan etkileri vardır.

İnmeyi önler

Nattokinazın nöroprotektif etkileri de olabilir ve felcin önlenmesine yardımcı olabilir.

Nattokinaz, hipertansiyon ve kan pıhtıları dahil felç risk faktörlerini azaltmanın yanı sıra, kadınlarda von Willebrand faktöründe (vWF) bir düşüş yaşatmaktadır.

vWF doğal olarak oluşan bir proteindir, ancak bunun fazlası daha yüksek felç riskiyle bağlantılı olabilir. Dolayısıyla daha az vWF felç riskini azaltabilir

Başka bir küçük çalışmada, nattokinazın standart bakım (SOC) ile birleştirilmesi felç rehabilitasyonuna yardımcı olabilir.

60 günlük nattokinaz takviyesinden sonra katılımcılar tansiyon ve kolesterol üzerinde daha iyi bir kontrole sahip oldu, ayrıca fiziksel aktivite ve yaşam kalitesinde iyileşmeler oldu.

Nattokinazın Yan Etkileri Nelerdir?

Birçok ilaç ve şifalı bitki gibi nattokinazın da az da olsa yan etkileri mümkündür.

Natto binlerce yıldır geleneksel bir Japon yemeği olmuştur. Çeşitli klinik çalışmalarda nattokinaz ile hiçbir yan etki görülmedi.

Bu bilgilere dayanarak nattokinazın yan etkileri nadir görünmektedir.

Nattokinaz aşağıdaki durumlarda risk oluşturabilir:

Şiddetli alerjik reaksiyon: Nattokinaz’a veya bileşenlerine (parçalar veya bileşenler) karşı ciddi bir alerjik reaksiyonunuz varsa, nattokinazdan kaçının.

Hamilelik ve emzirme: Nattokinazın hamile ve emziren kişilerde etkileri ve güvenliği hakkında çok az bilgi vardır. Hamileyken veya emzirirken nattokinazın yararlarını ve risklerini tartmak için sağlık uzmanınıza başvurun.

Çocuklar: Nattokinazın çocuklarda etkileri ve güvenliği hakkında çok az bilgi vardır. Ayrıca çoğu ürün etiketinin çocukları değil yetişkinleri hedef aldığı görülüyor.

65 yaş üstü yetişkinler: Yaşlı yetişkinler, yüksek tansiyonu olan kişiler üzerinde yapılan küçük bir klinik çalışma gibi bir nattokinaz çalışmasına katılmıştır.

Yaşlı yetişkinlerde nattokinazın etkilerini ve güvenliğini daha iyi değerlendirmek için daha büyük, iyi tasarlanmış çalışmalara ihtiyaç vardır. Bazı yaşlı yetişkinler ilaçların yan etkilerine karşı daha duyarlı olabilir. Bu nedenle nattokinazı dikkatli kullanın.

Kan koşulları: Nattokinaz pıhtıları parçalayabilir ve kanınızı inceltebilir. Bu nedenle, hemofili (kanama durumu) gibi belirli kan rahatsızlıklarınız varsa, sağlık uzmanınız nattokinaz kullanmamanızı önerebilir.

Dozaj: Ne Kadar Nattokinaz Almalıyım?

Takviyenin ve dozajın ihtiyaçlarınıza uygun olduğundan emin olmak için takviye almadan önce daima bir sağlık uzmanıyla konuşun.

Nattokinaz birçok dozaj formunda mevcuttur; kapsüller muhtemelen en yaygın olanıdır.

Nattokinaz da dahil olmak üzere doğal ilaçları güvenli bir şekilde almak için, sağlık hizmeti sağlayıcılarınızı ve eczacılarınızı ilaç değişiklikleri konusunda bilgilendirin.

Buna reçetesiz (OTC), bitkisel, doğal ilaçlar ve takviyeler de dahildir.

Bu, olası etkileşimleri ve yan etkileri önlemeye yardımcı olabilir ve ilacı uygun şekilde aldığınızdan emin olmanıza yardımcı olabilir.

Aşağıdakilerle nattokinaz alırken dikkatli olun:

Tansiyon ilaçları: Nattokinaz kan basıncınızı düşürebilir. Bu nedenle nattokinazın Microzide (hidroklorotiyazid) gibi antihipertansif ilaçlarınızla birlikte ilave etkileri olabilir.

Kan sulandırıcılar: Nattokinaz pıhtıları parçalayabilir ve kanınızı inceltebilir. Bu nedenle nattokinaz, Coumadin (warfarin) gibi kan sulandırıcı ilaçların kanama ve morarma yan etkilerini kötüleştirebilir.

Nattokinazın Gıda Kaynakları

Nattokinaz, fermente soya fasulyesi olan natto’da bulunan bir enzimdir. Natto geleneksel bir Japon yemeğidir. Fermantasyon süreci Bacillus subtilis natto bakterisini içerir.

Japon Mucizesi Natto Nasıl Yapılır?

Nattokinaz faydaları: Kalp, tansiyon, diyabet, baş ağrısı…

Bilim Dergisi

Hipokrat Sağlık ve Bilim Dergisi olarak sizlere sağlıklı bir yaşamın sırlarının vereceğiz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu