Bilim DünyasıGelecek

Virüsler genellikle insanlardan hayvanlara bulaşıyor

Yapılan bir bilimsel çalışma yaygın olan düşünceyi çürüttü. Virüslerin daha çok insanlardan hayvanlara bulaştığı ortaya konuldu.

Yeni yapılan araştırma, virüslerin daha çok hayvanlardan insanlara değil de insanlardan hayvanlara bulaştığını ortaya koydu.

University College London (UCL) bünyesinde yapılan çalışmada araştırmacılar, virüslerin türler arasındaki sıçramasını incelemek için küresel bir veri tabanı kullandı.

Virüsler insanlardan hayvanlara bulaşıyor

Yapılan bir bilimsel çalışma yaygın olan düşünceyi çürüttü. Virüslerin daha çok insanlardan hayvanlara bulaştığı ortaya konuldu.

Yaklaşık 12 milyon sekansın olduğu veri tabanından faydalanılan araştırmaya göre, virüslerin insan ile hayvan arasında hareket ettiği durumlarda vakaların yüzde 64’ünde insanların hayvanları enfekte ettiği ortaya çıktı.

Araştırma ekibinde yer alan hesaplamalı biyolog Cedric Tan, yaptığı açıklamada, “Biz hayvanlara onların bize verdiğinden daha fazla virüs yayıyoruz.” ifadesini kullandı.

Tan, buna örnek olarak ise Kovid-19’un, insanlara bulaşmasının ardından çok daha hızlı yayılmasını gösterdi.

Bu bulguya ulaşılmasının nedenini, insan nüfusunun fazla ve dünyanın her yerine yayılmış olmasıyla ilişkilendiren Tan, ekip olarak bu sonucu beklemediklerini ancak “geçmişe bakıldığında mantıklı” olduğunu kaydetti.

virus

Tan, virüslerin insanlardan hayvanlara yayılmasının nesli tükenmekte olan birçok tür için tehdit oluşturduğunu da vurguladı.

Araştırma, “Nature Ecology and Evolution” dergisinde yayımlandı.

Böbrek yetmezliğinde rol oynayan Gen saptandı! Hacettepe Üniversitesi (HÜ) Tıp Fakültesi öncülüğündeki uzmanlar, çocuklarda böbrek yetmezliğinde kilit rol oynayan geni saptadı.

National Türk öneriyor: Bilim insanları ilk kez böbreklerin kan grubunu değiştirdi

Hippocrates

“Vücutta sıcaklığın ya da soğukluğun duyulduğu yer, hastalığın bulunduğu yerdir.” Hippocrates Hipokrat Sağlık ve Bilim Dergisi, size sağlıklı yaşamın sırlarını verecek.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu