Bilim Dünyası

Eğitim seviyesi yaşlanmayı yavaşlatıyor

ABD'de yapılan bir bilimsel çalışma, eğitim ile yaşlanma hızı arasında bir bağ olabileceğini ortaya koydu.

ABD’deki Columbia Üniversitesinden araştırmacılar, çocuklarının ebeveynlerinden daha yüksek seviyede eğitim almasının daha yavaş yaşlanmayla ilişkili olabileceğini tespit etti.

Yaşlanma hızı için 3 nesilden binlerce kişi takip edildi

Columbia Üniversitesinden araştırmacılar, “Framingham Heart Study” adlı çalışmada, 1948’den bu yana 3 nesilden 14 bin 106 katılımcının verilerini inceleyerek, eğitimin yaşlanma üzerindeki etkilerini analiz etti.

yaslanma

Araştırmacılar, söz konusu verilerle elde edilen kan testlerinden faydalanarak DNA’ların incelendiği bir yöntem kullanarak, katılımcıların yaşlanma hızını hesaplamaya çalıştı.

Eğitim düzeyi ve yaşlanma hızı arasındaki bağ

3 nesilden elde edilen verilerle, çocukların eğitim seviyelerini ebeveynlerininkiyle kıyaslayan araştırmacılar, kardeşler arasındaki eğitim düzeyi farklılıklarını da inceledi.

Araştırmacılar, katılımcıların ek olarak gördüğü her 2 yıllık eğitime karşılık, yaşlanma hızının yüzde 2 ila 3 yavaşlayabileceğini ve bu yavaşlamanın ölüm riskini yaklaşık yüzde 7 azaltabileceğini saptadı.

60 yaşına giren Demi Moore yaşlanmayı durdurdu

İlk kez eğitim düzeyi ile biyolojik yaşlanma ve yaşam süresinin ilişkilendirildiği kaydedilen çalışma, ebeveynlerinden daha yüksek seviyede eğitim almış katılımcıların daha yavaş yaşlandığını, daha uzun süre ve sağlıklı yaşadığını ortaya koydu.

Çalışma, “JAMA Network Open” dergisinde yayımlandı.

National Türk öneriyor: Safranın 6 faydası… Safran ekstresi ile gençleşin

Yeni Trendler: Yaşlanmaya karşı kolajen… Genç yaşta vücut yüksek seviyede kolajen üretimi sağlıyor. Bunun sonuncunda da cilt hem sağlıklı hem de canlı oluyor. Fakat 20’li yaşlardan sonra bu durum tamamen tersine dönüyor. Kolajen üretimi azalıyor ve yaşlanma başlıyor. İşte genç bir cilt için tavsiyeler…

 

Hippocrates

“Vücutta sıcaklığın ya da soğukluğun duyulduğu yer, hastalığın bulunduğu yerdir.” Hippocrates Hipokrat Sağlık ve Bilim Dergisi, size sağlıklı yaşamın sırlarını verecek.
Başa dön tuşu