Şifalı Bitkiler

Bu tohumu mutfağınızdan eksik etmeyin! Çörek otunun 12 faydası:

Genellikle kurabiye ve börekleri süslemek için kullanılan çörek otu tam bir şifa deposudur. Çörek otunun bu faydalarını duyduğunuzda mutfaklarınızdan eksik etmeyeceksiniz.

Hamur işlerinde sıklıkla kullanılan çörek otunun faydalarından yararlanmak için salatalara hatta çorbalara bu leziz tohumu ilave edebilirsiniz. İşte, çörek otunun 12 faydası…

Çörek otunun faydaları saymakla bitmiyor

corek otunun 12 faydasi 3

1.Hafızayı güçlendirir

Yapılan bilimsel araştırmalar çörek otunun düzenli olarak tüketildiğinde hafızayı güçlendirdiğini ortaya koyuyor. Her sabah balla birlikte çörek otunu karıştırarak tükettiğinizde Alzheimer riskinin azalttiği bilim insanlarınca ifade ediliyor.

2.Kan şekerini dengeler

Çörek otu, tip 2 diyabette kan şekeri seviyelerinin kontrol edilmesinde çok faydalıdır. Sabahları aç karna çörek otunu sıcak suda bekletip tüketebilirsiniz.

3.Kalp sağlığı için önemli

Örek otu kalp için çok etkilidir. Vücudunuzdaki kötü kolesterol seviyelerini kontrol ederek kalbinizi sağlıklı tutar. İyi sonuçlar elde etmek için çörek otunu düzenli olarak sütle birlikte tüketmelisiniz.

4.İnflamasyonu azaltır

Çörek otu, çeşitli kronik iltihapları tedavi edebilen anti-inflamatuar özelliklere sahiptir. Eklem aralarında yağlanmayı sağlayarak eklem ağrılarını iyileştirdiği bilinmektedir.

5.Astımı önleyebilir

Çörek otu tohumlarını ilaçlarla birlikte ağızdan almak hırıltılı solunum, öksürük ve diğer solunum problemlerinin iyileşmesine yardımcı olabilir.

Birçok çalışma çörek otunun astım semptomlarını hafifletebileceğini öne sürüyor.

6.Kan basıncını düşürmeye yardımcı olur

Çörek otu, diğer ilaçlarla birlikte kan basıncını düşürmeye yardımcı olabilir. Ancak şiddetli hipertansiyon durumunda düşünülmemelidir.

7.Dişleri güçlendirir

Çörek otu sadece dişlerinize değil, diş eti kanamaları ve zayıf dişler gibi genel ağız sağlığınıza da fayda sağlar. Çörek otu; diş ağrısını iyileştirmek için harika bir çaredir.

8.Pankreas kanserini önleyebilir

Çörek otunun önemli bir bileşeni olan timokinon, pankreas kanserinde iltihaba neden olan bileşiklerin seviyesini önemli ölçüde azaltır.

9.Alerjik reaksiyonlara yardımcı olur

Çörek otu antialerjik etkilere sahiptir ve alerjik rinit tedavisi için düşünülebilir .

Bir çalışmada, insanlar hafif ila orta şiddette ve şiddetli alerjik rinit tedavisi için burunlarına çörek otu yağı uyguladılar .

Altı hafta sonra 10 kişiden 9’u semptomlarının azaldığını veya tamamen kaybolduğunu bildirdi.

10.Kadın sağlığı için önemli

corek otunun 12 faydasi 1

Çörek otu mükemmel bir demir ve kalsiyum kaynağıdır, bu nedenle emziren, hamile ve adet gören kadınlar için faydalıdır.

Çörek otu, meme bezi salgılarını artıran yüksek miktarda timol içerdiğinden kadınlarda anne sütü salgısının artmasına yardımcı olur.

Çörek otu içeren yağı uygulamak göğüs ağrısını hafifletebilir.

  1. Kilo kaybına yardımcı olur

Çörek otu iştah kesicidir. Çörek otu tüketmek daha uzun saatler boyunca tok kalmanıza yardımcı olacaktır.

Çörek otu kandaki şeker artışını azaltır ve yeme isteğini azaltır.

Düzenli olarak çörek otu tüketmek kilo vermenize yardımcı olabilir.

12.Kanseri önler

Çörek otu; kansere neden olabilecek serbest radikalleri nötralize eden antioksidanlarla doludur. Özellikle meme kanseri, rahim ağzı kanseri, akciğer kanseri ve pankreas kanserlerine karşı etkilidir.

Çörek otu tohumlarını kullanmanın 6 yolu

Çörek otunu; hamur işleri, ekmek, soslar ve içeceklerde baharat aroması olarak kullanılabilir.

Çoğunlukla şekerlemelerde, körilerde ve likörlerde kullanılır.

Bazı tariflerde keten tohumuyla birlikte keklerin üzerinde kullanılıyor.

Kuru kavrulmuş çörek otu tohumları köri, sebze ve bakliyat pişirmek için kullanılır.

Evde yapabileceğiniz ekmeklerinizin üzerine çörek otu tohumları ekleyebilirsiniz.

Çörek otu tohumlarını peynir üzerine serperek tüketebilirsiniz.

Çörek otu tohumunun 3 yan etkisi

Çörek otu tohumları deri döküntülerine neden olabilir

Bazı kişilerde çörek otu kusma ve mide rahatsızlıklarına yol açabilir.

Çörek otu yağı veya jeli cilde sürülebilir ancak uzun süreli kullanımda ciltte döküntülere neden olabilir.

Çörek Otu Yağının Faydaları Nelerdir?

corek otunun 12 faydasi 4

Egzama, kuru ve kaşıntılı cilde, pullu lekelere, kabarcıklara neden olan ve ciddi vakalarda cildi enfeksiyonlara yatkın hale getirebilen inflamatuar bir cilt rahatsızlığıdır. El egzamanında çörek otu yağının topikal steroid ilaç ve reçetesiz (OTC) kremle uygulanmasını karşılaştıran bir çalışma, çörek otu yağının egzamanın tedavisinde ve şiddetini azaltmada steroid krem ​​kadar etkili olabileceğini göstermektedir.

Sedef hastalığı , gümüş pullu kırmızı deride kaşıntılı ve/veya ağrılı lekelerin oluşmasına neden olan bir durumdur. Çörek otunun ana bileşen olduğu bitki bazlı topikal kombinasyonla tedavi edilen orta ila şiddetli sedef hastalığı olan yetişkinler üzerinde yapılan bir çalışma umut verici sonuçlar göstermektedir. Ancak daha fazla araştırmaya ihtiyaç var

Akne vulgaris, lezyon oluşturan kıl foliküllerinin tıkanmasından kaynaklanan inflamatuar bir cilt bozukluğudur. Araştırmalar, çörek otu yağının anti-mikrobiyal ve antiinflamatuar özelliklerinin sivilce azaltıcı faydalar sağlayabileceğini düşündürmektedir. Aslında bir çalışma, iki aylık bir süre boyunca %10 çörek otu yağı içeren bir losyon uygulayan anket katılımcılarının %58’inin, sivilcelerde azalma da dahil olmak üzere tedaviye olumlu yanıtlar aldığını gösteriyor. Dahası, katılımcılar çörek otu yağı içeren losyonu kullanırken herhangi bir yan etki gözlemlemediler.

Yaraların iyileşmesi: Çörek otu yağı timokinonun antioksidan, antiinflamatuar ve antibakteriyel özellikleri nedeniyle yara iyileşmesini destekliyor. Çörek otu yağının aynı zamanda kollajen üretimini uyararak cildin iyileşme sürecini hızlandırabileceğini de ekliyor. Ancak çörek otu yağının yara iyileştirici özelliklerine ilişkin veriler büyük ölçüde hayvan çalışmaları ile sınırlı olduğundan daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Saç sağlığı: Çörek otu yağının, antiinflamatuar faydaları göz önüne alındığında, kuru, pul pul saç derisi (seboreik dermatit veya saç köklerinin yakınında meydana gelebilecek çatlaklar) gibi saç derisi rahatsızlıklarının azaltılmasına yardımcı olabileceğini söylüyor. Araştırmalar eksik olsa da saç dökülmesine yardımcı olduğu iddiaları da var.

Kolesterolü yükselten yiyecekler! Kırmızı etler, sakatatlar ve trans yağ oranı yüksek gıdalar kolesterolü yükselten yiyecekler olarak öne çıkıyor.

Cumcuma öneriyor: Tip 2 diyabet neden oluşur?

Hippocrates

“Vücutta sıcaklığın ya da soğukluğun duyulduğu yer, hastalığın bulunduğu yerdir.” Hippocrates Hipokrat Sağlık ve Bilim Dergisi, size sağlıklı yaşamın sırlarını verecek.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu