TIPŞifalı Bitkiler

Güçlü bir beden için tüketebileceğiniz en sağlıklı içecekler!

Sağlıklı bir beden için yediklerimiz, içtiklerimiz son derece önemlidir. İşte, diyetisyenlere göre en sağlıklı içecekler!

Susuz kalmamak, genel sağlığınızı desteklemek için yapabileceğiniz en önemli şeylerden biridir, ancak yudumlamak için doğru içecekleri seçmek çok önemlidir. Bazı içecekler sağlığınızı iyileştirebilir, bazıları ise tam tersini yapabilir . Sıvı alımı için ilk tercihiniz su olsa da, gününüze değerli besinler katabilecek, öğün veya atıştırmalık olarak kullanılabilecek ve sıvı alımınızı aynı anda artırabilecek bir dolu sağlıklı içecek mevcut.

Çok fazla eklenen şeker, gizlice boş kaloriler ekleyerek sağlığınızı olumsuz yönde etkileyebilir . Durumu kontrol altında tutmak için porsiyon başına 5 gramdan az ilave şeker içeren içecekleri hedefleyin. Enerji içecekleri, egzersiz öncesi tozlar ve süper sert kahveler gibi aşırı kafein içeren seçeneklere dikkat edin; bunlar kalp atış hızınızı artırabilir veya sizi gergin yapabilir.

İşte en sağlıklı içecekler:

Yeşil çay

yesil cay

Çay, çeşitli seçeneklere sahip, kalorisiz bir içecektir ancak bunların arasında yeşil çay , diğerlerinin üzerinde yer alır. Kateşinler olarak bilinen antioksidanlar açısından zengin olan yeşil çay, hücresel sağlığı destekler ve hatta bazı hastalıkları önleyebilir . Ayrıca, yeşil çaydaki diğer bileşiklerin metabolizma ve yağ oksidasyonu üzerinde olumlu bir etkiye sahip olduğu ve kan lipitlerini iyileştirebildiği görülmektedir. Yeşil çay doğal olarak kafein içerir, ancak genellikle fincan başına 50 miligramın altındadır. Sağlığınız üzerindeki olumlu etkisini en üst düzeye çıkarmak için yeşil çayınıza tatlandırıcı eklemekten kaçının.

Filtre kahve

İyi bir fincan kahve birçokları için sabahın vazgeçilmezidir, ancak bunun sağlığınız için de iyi olabileceğini biliyor muydunuz? 8 onsluk fincan başına yalnızca 2 kalori içeren kahve, gününüze karbonhidrat, şeker veya yağ eklemez. Ancak sağlık yararlarından sorumlu olabilecek antioksidanlar sağlayacaktır.

Araştırmalar, sade kahve tüketiminin bazı kanserler ve tip 2 diyabet gibi bazı hastalıkların riskini azaltabileceğini öne sürüyor. Bu faydalardan yararlanmak için sade kahveye bağlı kalmak çok önemlidir; yoğun kremalı, karamelli ve çikolata parçacıklı şeker yüklü özel kahve içecekleri sağlığınızı olumsuz etkileyebilir. Tadını yumuşatmak istiyorsanız kahvenizi sade veya şekersiz tatlandırıcı ve az yağlı sütle yudumlayın.

Smoothie

Bir smoothie, tonlarca besin maddesini tek bir içeceğe yüklemenin harika bir yoludur. Meyve, geleneksel smoothie tabanı olsa da, besin ve lif takviyesi için ıspanak veya salatalık gibi sebzeleri de ekleyebilirsiniz. Dengeli bir öğün veya atıştırmalık oluşturmak için blendere sağlıklı bir yağ ve protein kaynağı da eklemelisiniz. Fındık ezmesi ve avokado sağlıklı yağ örnekleridir; protein tozu ve sade yoğurdu ise smoothienizdeki proteini artırır. Tercih ettiğiniz sıvıyı kullanın ve lezzet tercihlerinize göre özelleştirilmiş sağlıklı bir içecek oluşturmak için karıştırın.

Kemik suyu

kemik suyu

Kemik suyunu düşündüğünüzde akla ilk gelen kullanım alanı yemek pişirmek olabilir. Kemik suyunu en sevdiğiniz çorba veya güveçte veya tahılları pişirirken sıvı olarak kullanmak, yemeğinizdeki besin değerini artırmanın harika bir yoludur. Ancak siz de yudumlayabilirsiniz!

Kemik suyu, özellikle antrenmandan sonra içildiğinde kas iyileşmesine yardımcı olabilecek yüksek proteinli bir atıştırmalıktır . Kemik suyu fincan başına 10 gram protein sağlamanın yanı sıra kolajen adı verilen belirli bir protein türünü de içerir. Bu, vücudunuzda en çok bulunan protein türüdür ve kemiklerinizin ve bağ dokularınızın yapısal bütünlüğüne ve esnekliğine yardımcı olur. Yaşla birlikte doğal olarak kolajeni kaybederiz ve kemik suyu gibi tamamlayıcı formlar, vücudunuzun temel işlevlere yönelik olarak kullanabileceği kolajen miktarını artırmanın iyi bir yoludur.

Maden suyu

Maden suyu susuzluğunuzu köpüklü bir vuruşla gidermeniz için canlandırıcı, düşük kalorili bir seçenek sunar. Ancak tüm çeşitler eşit yaratılmamıştır. Bazıları yapay aromalar içerirken bazıları lezzetini ilave şekerden alır. Sağlık bilincine sahip bir seçim sağlamak için temiz içerik listesi içeren seçenekleri tercih edin.

Nar suyu

nar suyu

Parlak rengiyle dikkat çeken nar meyvesi aynı zamanda zamanla vücudunuza zarar verebilecek dengesiz moleküllerle savaşarak hücresel sağlığınızı destekleyebilecek değerli antioksidanlarla da yüklüdür . Tohumları bütün olarak yemek, önemli besin maddelerinin alımını artırmanın harika bir yolu olsa da, her zaman pratik olmayabilir. İşte bu yüzden nar suyu yudumlayabileceğiniz en sağlıklı içeceklerden biridir.

En fazla faydayı elde etmek için POM Wonderful gibi %100 meyve suyu olan bir seçenek satın aldığınızdan emin olmak isteyeceksiniz  . Marka, potansiyel antioksidan faydalarını en üst düzeye çıkarmak için kabuk, öz ve tanelerdeki polifenolleri serbest bırakmak için tam preslenmiş nar meyveleri kullanıyor. Tek başına keyfini çıkarın veya besin değerlerini artırmak için en sevdiğiniz smoothie’ye ekleyin.

Tıbbi amaçla sıklıkla kullanılan Meyan kökünün faydaları merak ediliyor. Prof. Dr. Aysun Bay Karabulut, meyan kökünün 70 derde deva olduğunu ifade etti.

National Türk öneriyor: Polikistik over sendromu ne demek?

Hippocrates

“Vücutta sıcaklığın ya da soğukluğun duyulduğu yer, hastalığın bulunduğu yerdir.” Hippocrates Hipokrat Sağlık ve Bilim Dergisi, size sağlıklı yaşamın sırlarını verecek.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu