Sağlık Haberleri

Sauna kilo verdirir mi?

Saunalar kilo vermeye yardımcı olabilir mi? Sauna su kaybı yoluyla kısa süreli kilo kaybı sağlayabilir. / Sauna kilo verdirir mi?

Sauna kilo verdirir mi sorusu, bu rahatlama yöntemini kullananlar arasında sıklıkla soruluyor. Isı aynı zamanda kalp atış hızını da artırabilir, bu da daha fazla kalori yakılmasına yardımcı olabilir.

Ancak diğer kilo verme yöntemleri saunadan daha etkilidir.

Kişinin kilo vermek istemesi durumunda tavsiye almak için doktoruna başvurması en doğrusudur. Doktorları onlara güvenli bir şekilde nasıl kilo verebilecekleri konusunda tavsiyelerde bulunabilecek ve olabilecek tüm soruları yanıtlayabilecektir.

Bu makalede sauna kilo verdirir mi sorusuna cevap aranırken saunanın diğer sağlık yararları, riskleri ve daha fazlası tartışılmaktadır.

Sauna kilo verdirir mi?

Saunanın geçici kilo kaybına yardımcı olabileceği birkaç yol vardır.

Su kaybı: Saunanın ısısı cilt sıcaklığını ve vücut ısısını yükseltir. Bu, ciltte kan dolaşımının artmasına ve vücudu serinletmek için terlemeye neden olur.

Bir kişinin sauna seansından sonra yaşayabileceği vücut kitle kaybı (BML), esas olarak vücut suyunun kaybından kaynaklanmaktadır. Bir kişinin kaybettiği su miktarı sauna seansının süresine bağlı olabilir.

Bu kilo kaybı geçicidir ve genellikle kişi tekrar sıvı aldığında geri döner.

Kalori yakmak: Farklı sauna türleri farklı şekilde çalışır. Geleneksel saunalar odanın etrafındaki havayı ısıtırken kızılötesi saunalar, çevredeki havayı ısıtmadan vücudu ısıtmak için kızılötesi kullanır.

2017 tarihli bir makaleye göre kızılötesi saunalardan gelen kızılötesi, 30 dakika içinde 400-600 kalori yakabilir. Aynı makale, ortalama kondisyona sahip bir kişinin, her tedavi sırasında yaklaşık yarım litre ter kaybedebileceğini öne sürüyor.

Doğumda erkek olarak tanımlanan hareketsiz ve aşırı kilolu gençlere odaklanan 2019 tarihli bir araştırma, 10 dakikalık dört sauna seansının fizyolojik parametrelerde değişikliklere yol açtığını buldu: kalp atış hızı, enerji tüketimi, vücut kitle indeksi (BMI) ve vücut yüzey alanı.

Çalışma, katılımcıların vücut sıvılarında yaklaşık 0,65 kilogram (kg) kaybettiğini bildirdi. Ayrıca vücut kitlesi, vücut alanı, vücut yağı ve kas kütlesi daha yüksek olan kişilerin sauna banyosu sırasında nispeten daha fazla kalori yaktıkları görüldü.

2018 yılında yapılan bir çalışmada da benzer sonuçlar elde edildi. Araştırmacılar, daha yüksek vücut yüzey alanına ve vücut kütlesine sahip bireylerin, saunanın neden olduğu ısıya maruz kalma nedeniyle daha fazla vücut kütlesi kaybı yaşadıklarını buldu.

2014 yılında yapılan daha eski bir araştırma, sauna banyosunun üç hafta sonra toplam kolesterol ve düşük yoğunluklu lipoproteinde (LDL) istatistiksel olarak anlamlı bir düşüşe yol açtığını buldu.

Araştırma uzmanları, etkilerinin bir kişinin orta yoğunlukta fiziksel egzersizden elde edebileceği sonuçlara benzer olduğu sonucuna vardı.

Kilo kaybı için sauna kullanmanın olası riskleri

Sauna banyosunun ana risklerinden biri dehidrasyondur. Kişiler sauna sırasında sıklıkla daha fazla su tüketerek vücut sıvı miktarlarını yenilemelidir.

Dehidrasyonun belirtileri:

  • Susuzluk
  • Baş dönmesi
  • Yorgunluk
  • Koyu, güçlü kokulu idrar
  • Daha az idrar çıkarmak

Bir kişinin aşağıdaki belirtilerden herhangi birini göstermesi durumunda bir sağlık kuruluşuna başvurması gerekebilir:

  • Aşırı susuzluk
  • Hızlı kalp atışı
  • Aşırı yorgunluk
  • 8 saat boyunca idrara çıkmamak
  • Ayağa kalkınca baş dönmesi

Yüksek ısı aynı zamanda kalbin daha hızlı çalışmasına da neden olabilir.

Kontrol edilemeyen tansiyon gibi kalp sorunları olan kişiler öncelikle doktorlarına danışmalıdır. Kardiyovasküler riski azaltmak için kalp atış hızlarını ve kan basıncını izlemek de önemlidir.

Saunanın diğer faydaları

Potansiyel kilo kaybına ek olarak saunaların başka olası faydaları da vardır.

Toksinleri ve ağır metalleri ortadan kaldırır: Sauna kan dolaşımını ve terlemeyi artırır, bu da vücudun cıva, arsenik ve kadmiyum gibi toksik elementleri ve ağır metalleri ortadan kaldırmasına yardımcı olur.

Ancak egzersiz, ağır metallerin vücuttan uzaklaştırılmasında sıcak bir ortama maruz kalmaktan daha etkilidir.

Morbidite ve mortaliteyi azaltır: Saunalar, egzersizin neden olduğu koruyucu ve fizyolojik tepkileri taklit ettikleri için hastalık ve ölüm oranlarını azaltıyor gibi görünmektedir.

Yüksek sıklık ve sauna süresi, kardiyovasküler hastalık riskinin azalmasıyla güçlü bağlantılara sahiptir. Bunun nedeni inflamasyonu ve oksidatif stresi azaltma yeteneği olabilir.

Başka bir çalışma, yüksek kardiyorespiratuar kondisyon (CRF) ve sık sauna banyosu kombinasyonunun, tek başına sauna banyosuna göre ek hayatta kalma faydaları sağladığını gösterdi.

İyileşmeyi teşvik eder: 2023’te yapılan bir araştırma, egzersiz sonrası tek bir kızılötesi sauna seansının subjektif kas ağrısını azalttığını ve algılanan iyileşmeyi artırdığını buldu.

Kalp sağlığını iyileştirir: Sauna seansı kalp atış hızı ve kan basıncında artışa neden olur ve kısa, orta düzeyde fiziksel aktiviteye karşılık gelen bir kalp yükü sağlar.

Bunlar kişinin kalp hastalığına yakalanma olasılığını azaltmaya yardımcı olabilir.

Fin saunasıyla ilgili 2018 tarihli bir makale, bunun ani kalp ölümü, ölümcül koroner kalp hastalıkları ve kardiyovasküler hastalıklara karşı koruma sağlayabileceğini bildiriyor.

Solunum hastalıkları riskini azaltır: Çalışmalar sauna banyosunun akciğer fonksiyonlarını iyileştirebileceğini düşündürmektedir. Başka bir çalışma, pnömoni gibi akut ve kronik solunum yolu hastalıkları riskini azaltabileceğini buldu.

Ağrı ve yorgunluğu giderir: Daha eski bir 2015 Japon pilot çalışması, kızılötesi saunanın kronik yorgunluk sendromunu etkili bir şekilde tedavi ettiğini buldu.

Ayrıca miyaljik ensefalomiyelitli kişilerde yorgunluğu ve ankilozan spondilit ve romatoid artrit gibi romatolojik bozuklukları olan kişilerde ağrıyı da azaltabilir.

Sauna yağ yakar mı?

Araştırmalar, birkaç sauna seansının vücut yağ kütlesini, BMI’yı ve diğer vücut ölçüm parametrelerini azaltmaya yardımcı olabileceğini gösteriyor. Ancak yağ azaltmanın göbek yağını hedef alıp almadığı açık değildir.

Sauna kilo vermek için iyi midir?

Sauna, sağlık açısından çok sayıda fayda sağlayabilir ve kişinin kilo verme stratejilerine ek olarak kullanılabilir.

Sauna kalori yakar mı?

Bir kişi saunada 600 kaloriye kadar yakabilir.

Kilo vermek için saunada ne kadar kalmanız gerekir?

Tek bir sauna seansı, su kaybından dolayı anında geçici kilo kaybına neden olabilir. Bununla birlikte, saunaların kilo vermedeki faydaları üzerine yapılan çalışmaların çoğu, birden fazla sauna seansını içermektedir.

Sauna kalori yakar mı?

Nattokinase Türkiye’de! Japon Mucizesine Ulaşmak Artık Çok Kolay

Bilim Dergisi

Hipokrat Sağlık ve Bilim Dergisi olarak sizlere sağlıklı bir yaşamın sırlarının vereceğiz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu