Yiyecekler ve İçeceklerŞifalı Bitkiler

Dünyanın en sağlıklı gıdaları: 1 numaraya şaşıracaksınız

Vücudumuza önemli besin maddeleri sağlayan birçok sağlıklı gıda vardır. Bir araştırmaya göre hangilerinin özellikle sağlıklı ve besin açısından zengin kabul edildiğini ortaya koyuyoruz. İşte dünyanın en sağlıklı gıdaları;

Herkese uygun tek bir sağlıklı yiyecek yoktur çünkü sağlık bireyseldir ve bir kişi için sağlıklı olanın diğeri için mutlaka faydalı olması gerekmez. Ancak besin bileşimleri nedeniyle dünyanın en sağlıklı gıdaları arasında yer alan bazı gıdalar da vardır.

Araştırmacı Jennifer Di Noia tarafından yapılan bir araştırma, çeşitli gıdalardaki 17 hayati besin maddesinin besin içeriğini inceledi.

Hangi yiyeceklerin en sağlıklı olduğunu belirlemek için A vitamini, B12 veya lif gibi besin maddelerinin oranını kalori sayısına göre karşılaştırdı.

Sonuç şaşırtıcı: Yalnızca bir gıda, 100 kalorilik besin öğelerinin yüzde 100’ünün önerilen günlük dozuna ulaştı.

Dünyanın en sağlıklı gıdaları: Su teresi en sağlıklı besin

Dengeli beslenme sağlık açısından önemlidir. Meyve her zaman iyi bir seçim olsa da sebzeler daha da sağlıklıdır.

Araştırmaya göre en sağlıklı yiyecek pek göze çarpmayan su teresi.

Her 100 kalori için 17 besin maddesinin önerilen günlük alımının yüzde 100’ünü karşılar. Su teresini daha önce hiç duymamış olabilirsiniz ama hafif baharatlı bir tadı vardır ve patates, yumurta gibi çeşitli yemeklerle veya salatalarla iyi gider.

Eğer bitkiyi kendiniz yetiştirmek istiyorsanız çok fazla neme ihtiyacı olduğunu unutmamalısınız.

Çin Lahanası ve pazı ikinci ve üçüncü sırada

Dünyanın En Sağlıklı Gıdaları: Çin Lahanası
Dünyanın En Sağlıklı Gıdaları: Çin Lahanası

Çin lahanası en sağlıklı sebzeler arasında ikinci sırada yer alıyor. Çıtır sebzelerin sindirimi kolay olmasının yanı sıra önemli besinler açısından da zengindir.

Sadece 100 gramlık bir porsiyon günlük C vitamini ihtiyacınızın dörtte birini karşılar. Çin lahanası aynı zamanda yüksek bitkisel protein içeriği ve değerli amino asitlerle de puan kazanıyor.

En sağlıklı besinler arasında üçüncü sırada pazı, beşinci sırada ise ıspanak: Yeşil yapraklı sebzeler lezzetli olmasının yanı sıra son derece sağlıklıdır.

Bu yüzden dünyanın en sağlıklı gıdaları listesinin başında yer alması şaşırtıcı değil. Özellikle dikkat çeken pazı, hatta ilk onda üçüncü sıraya yerleşerek ıspanağı beşinci sıraya attı.

Diğer yeşil sebzeler de listeye girdi. Pancar yaprakları dördüncü sırada yer alırken, bunu hindiba, yapraklı marul, maydanoz, marul ve karalahana takip ediyor.

İlk 20’de kırmızı biber, frenk soğanı, lahana, brokoli ve balkabağı gibi daha renkli sebzeler de yer alıyor. Yani sağlıklı beslenmek istiyorsanız daha fazla yeşil sebze yemelisiniz.

Limon dünyanın en sağlıklı meyvesidir

Dünyanın En Sağlıklı Gıdaları: Limon
Dünyanın En Sağlıklı Gıdaları: Limon

İncelenen ve katı kriterleri karşılayan 41 gıdadan yalnızca yedi tür meyve dahil edildi.

Ancak bunlardan biri 28. sıraya yükseldi ve bu nedenle dünyanın en sağlıklı meyvesi oldu: Limon.

Şaşırtıcı bir şekilde tek bir meyve türü bile ilk ona giremedi. Ancak bu, diğer meyve türlerinin sağlıklı olmadığı anlamına gelmez.

Liste çok katı kriterlere göre oluşturuldu; bu da yalnızca yedi tür meyvenin seçildiği anlamına geliyordu. Elma, yaban mersini ve muz dahil değildir ancak yine de sağlıklı besinlerdir.

En sağlıklı gıdalar sıralamasında birkaç sürpriz var: Çilek yüzde 90’ı sudan oluşmasına rağmen 30. sırada yer aldı.

Ancak geri kalan yüzde on gerçek vitamin bombasıdır. Sadece bir avuç çilek günlük C vitamini ihtiyacınızı karşılar. Ayrıca az miktarda kalori ve yağ içerirler.

Turunçgiller de en sağlıklı besinler arasında yer alıyor: portakal, limon ve pembe greyfurt 33 ila 35. sırada yer alıyor.

Beyaz greyfurt 41. sıraya yerleşti. Böğürtlen ise 38. sırada yer aldı ve her şeye sahip: eğer düzenli olarak koyu renkli meyveleri yerseniz vücudunuzu tehlikelerden korursunuz.

Hücrelerini serbest radikallerden arındırır ve bağışıklık sistemini güçlendirir. Ayrıca içerdiği provitamin A’nın optik sinir üzerinde olumlu etkisi vardır ve sindirimi uyarır.

Bu da sağlıklı beslenme için önemli

Sağlık üzerinde olumlu etkileri olabilecek başka birçok gıda da vardır. Uzmanların felç ve kalp krizlerini önleyebileceğini söylediği zeytinyağı buna bir örnektir.

En iyi yağlardan biri olduğundan yemek hazırlamak için idealdir.

Ayrıca önemli: Uzmanlar, önemli besin maddelerinin yeterli miktarda alınmasını sağlamak için her gün en az beş porsiyon meyve ve sebze tüketilmesini önermektedir.

Ayrıca balık, avokado ve kuruyemişlerde bulunan doymamış yağ asitlerinin yanı sıra tam tahıllı ürünlerden elde edilen iyi karbonhidratlar da menüde yer almalıdır.

Baklagiller, genellikle göz ardı edilen, küçümsenen bir protein kaynağıdır.

Fasulye, mercimek, bezelye ve soya ürünleri özellikle protein ihtiyacınızı karşılamaya uygun olup aynı zamanda uzun süreli tokluk hissi sağlar.

Baklagiller, B vitaminleri açısından zengin oldukları ve en iyi bitki bazlı demir kaynaklarından biri oldukları için özellikle vejetaryenler ve veganlar için vazgeçilmezdir.

Sağlıklı gece atıştırmalıkları: Top 10
Uzmanların gündemindeki mucize enzim: Nattokinaz

Bilim Dergisi

Hipokrat Sağlık ve Bilim Dergisi olarak sizlere sağlıklı bir yaşamın sırlarının vereceğiz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu