Tansiyon Hastalıkları

Alkol yüksek tansiyon riskini artırıyor

Birçok çalışma, orta ve aşırı alkol tüketiminin kişinin yüksek tansiyon riskini artırabileceğini ortaya koyuyor.

Uzmanlar, yüksek tansiyonu olan bireylerin ya alkolü bırakmasını ya da ölçülü içmesi gerektiğini söylüyor.

Her türlü alkol kan basıncı düzeylerini etkileyebilir. Önemli olan seçtiğiniz alkol türü değil, ne kadar ve ne sıklıkta içtiğinizdir.

Bazen sosyal etkinliklerde alkollü içeceklerden kaçınmak zordur ancak aşırı alkol tüketimi yüksek tansiyon riskinizi artırabilir.

Zaten yüksek tansiyonunuz varsa, doktorunuz size ölçülü alkol içmenizi ve genel alkol alımınızı azaltmanızı tavsiye etmiş olabilir.

Kardiyoloji uzmanı Sahadeo Ramnauth, “Hastalara yüksek tansiyonları varsa alkol kullanımından tamamen kaçınmalarını söylemesek de, alkol tüketimini azaltmalarını öneriyoruz” diyor.

2023 tarihli bir rapor, düzenli olarak çok fazla, yani günde 30 gramı aşan alkol tüketiminin, yüksek tansiyona yakalanma riskini önemli ölçüde artırabileceğini buldu.

Amerikan Kalp Derneği’nin (AHA) yakın zamanda yaptığı bir analize göre, her gün ne kadar çok alkollü içki içerseniz sistolik kan basıncınız da o kadar yüksek olur.

Damar tıkanıklığı nasıl temizlenir? Nattokinaz’ı deneyin

AHA, günde bir alkollü içecek içen kişilerin bile, içmeyenlere kıyasla daha yüksek tansiyonla bağlantı gösterdiğini belirtiyor.

Alkol Tansiyonu Nasıl Etkiler?

Alkol içtiğinizde sempatik sinir sistemi (SNS) uyarılabilirliğinde artışa yol açabilir. SNS, stres veya alkol alımı nedeniyle uyarıldığında veya “aktive edildiğinde” normalden daha fazla çalışır.

SNS alkol tarafından etkinleştirildiğinde kalp atışlarını artırabilir ve kan damarlarını daraltabilir. SNS’nin uzun süreli aktivasyonu, yüksek tansiyon gibi sağlık sorunlarına katkıda bulunabilir.

Ramnauth, alkolün aynı zamanda beyindeki kan basıncını algılayan baroreseptörleri de bozabileceğini veya azaltabileceğini söyledi.

Bu baroreseptörler, değişiklikleri tespit ederek ve vücuda uyum sağlaması için sinyal göndererek kan basıncını düzenler.

Alkol alımı nedeniyle bozulduklarında vücut, kan basıncındaki değişikliklere etkili bir şekilde yanıt veremeyebilir ve bu da kalıcı yüksek tansiyona yol açabilir.

Alkol ayrıca adrenalin salınımını uyarır ve vücudu savaş ya da kaç moduna sokarak kan basıncının yükselmesine neden olur.

Ramnauth, “Bu karmaşık etkileşim, yüksek kan basıncına ve ardından hipertansiyona yol açıyor. Ancak herkesin farklı fizyolojisi olduğundan birçok insan aynı miktardaki alkole farklı şekillerde tepki verebilir” diye ekledi.

Yüksek Tansiyonunuz Varsa Ne Kadar Alkolü Güvenle Tüketebilirsiniz?

Northwell Health’de kurul onaylı bir dahiliye uzmanı olan Louis Morledge, yüksek tansiyonu olan bir kişi için alınabilecek alkol miktarının bireysel sağlık durumu, yaş, kilo, kondisyon düzeyi ve daha fazlası gibi faktörlere göre değiştiğini belirterek şunları ekledi:

“Yüksek tansiyonunuz varsa, minimum miktarda içki içmek muhtemelen sizin yararınıza olacaktır.”

Genel olarak uzmanlar, yüksek tansiyonu olan kişilerin, kadınlar için günde bir veya daha az, erkekler için ise günde iki veya daha az içki olan orta düzeyde alkol tüketimini aşmaması gerektiğini öne sürüyor.

LA Care Health Plan’da kardiyolog olan MD Sameer Amin’e göre, alkolün türü değil, tüketim sıklığı önemli.

Amin, şunları söyledi:

“Yüksek tansiyon konusunda bir alkolü diğeriyle kıyaslayabileceğimiz önemli bir veri yok. Genellikle kişinin sağlığı üzerindeki etkisinin, alkolün türünden ziyade tüketilen alkol miktarına bağlı olduğu anlaşılmaktadır.

Alkolü azaltmanın yanı sıra, kan basıncınızı düşürmenize yardımcı olmak için düzenli egzersiz ve stres yönetimi gibi diğer yaşam tarzı değişikliklerini de dahil edebilirsiniz.

Sağlığı korumanın ve kan basıncını düşürmenin en iyi yolu, sağlıklı bir kiloyu korumak, düzenli egzersiz yapmak ve tuz oranı düşük ve ağırlıklı olarak işlenmemiş gıdalardan oluşan iyi bir beslenme düzeni sağlamaktır.”

Yüksek tansiyon genetik midir?
Yüksek Tansiyona Ne İyi Gelir? 18 Süper Gıda
D3 K2 Vitamini fiyatı, faydaları

Bilim Dergisi

Hipokrat Sağlık ve Bilim Dergisi olarak sizlere sağlıklı bir yaşamın sırlarının vereceğiz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu