Tansiyon Hastalıkları

Az uyumak tansiyonu yükseltir mi? Yeni araştırma

Yeni bir araştırmaya göre ne kadar az saat uyunursa yüksek tansiyon riski o kadar artıyor.

Araştırmacılar, bir kişinin ne kadar az saat uyursa yüksek tansiyon riskinin o kadar yüksek olduğunu bildiriyor.

Daha az uykuyu hipertansiyona bağlayan kanıtlar yeni değil, ancak geçmişte varılan sonuçlar tutarsızdı. Az uyuyan kadınlarda yüksek tansiyon riski daha fazla.

Yeni bir araştırmaya göre, gecede 7 saatten az uyumak, zaman içinde yüksek tansiyon riskiyle ilişkilendiriliyor.

Çok az uyumak yüksek tansiyonu artırıyor

Henüz hakemli bir dergide yayınlanmayan bulgular, Amerikan Kardiyoloji Koleji’nin Yıllık Bilimsel Oturumunda sunuldu.

Araştırmanın yazarları, uyku düzenleri ile hipertansiyon olarak da bilinen yüksek tansiyon arasındaki ilişkiyi araştırdı.

Uyku ve yüksek tansiyonla ilgili araştırmadan ayrıntılar

Araştırmacılar Ocak 2000 ile Mayıs 2023 arasında yapılan 16 çalışmanın verilerini incelediler.

Bilgiler, 2 ila 18 yıl (ortalama 5 yıl) arasında değişen takip süreleri boyunca yüksek tansiyon geçmişi olmayan altı ülkede 1.044.035 kişide hipertansiyon vakalarını içeriyordu.

Araştırmacılar, daha kısa süre uyuyanların, sigara içme, kan basıncı, vücut kitlesi, eğitim, cinsiyet ve yaş gibi demografik ve kardiyovasküler risk faktörlerini ayarladıktan sonra bile hipertansiyona yakalanma riskinin önemli ölçüde daha yüksek olduğunu bildirdi.

Beş saatten az uyuyan kişilerde bu ilişki daha da güçlüydü.

Araştırmanın baş araştırmacısı ve yardımcı doçent Dr. Kaveh Hosseini şunları söyledi:

“En güncel verilere göre, ne kadar az uyursanız (yani günde yedi saatten az), gelecekte yüksek tansiyona yakalanma olasılığınız o kadar artar.

Uzun uyku süreleri ile yüksek tansiyonun daha fazla ortaya çıkması arasında bir eğilim gördük, ancak bu istatistiksel olarak anlamlı değildi.

Uyku uzmanlarının önerdiği gibi yedi ila sekiz saat uyumak kalbiniz için de en iyisi olabilir.”

Araştırma ekibi, 7 saatten az uyumanın yüksek tansiyona yakalanma riskinin %7 oranında artmasıyla ilişkili olduğunu bildirdi. Uyku süresi 5 saatten az olduğunda bu sayı %11’e çıkıyor.

Hosseini, ekibin bunu diyabet ve sigara içmenin etkileriyle karşılaştırdığını, bunların kişinin hipertansiyon riskini en az %20 artırdığının bilindiğini söyledi.

Hosseini, araştırmacıların olası nedenlere özel olarak bakmamasına rağmen, bunun sorumlusunun uyku bozukluğu olabileceğini söyledi.

Diğer faktörlerin uyku apnesi gibi uyku bozukluklarının yanı sıra depresyon, anksiyete, bazı ilaçların kullanımı, alkol, gece vardiyasında çalışma, aşırı yeme veya diğer yaşam tarzı alışkanlıklarını içerebileceğini söyledi.

Yüksek tansiyon riski kadınlarda daha fazla

Çalışmaya katılanların yaşları 35 ile 61 arasında değişiyordu. Yarısından fazlası (%61) kadındı.

7 saatten az uyuduğunu bildiren kadınlarda yüksek tansiyona yakalanma riski %7 daha fazlaydı.

Araştırmacılar, insanlar yaşlandıkça uyku düzenleri sıklıkla değiştiğinden, uyku süresi ile hipertansiyon arasındaki ilişkide yaşa dayalı farklılıklar bulamadıklarına şaşırdıklarını ifade etti.

Hosseini şöyle devam etti:

“Çok az uyumak kadınlarda daha riskli görünüyor.

Fark istatistiksel olarak anlamlı, ancak bunun klinik olarak anlamlı olduğundan emin değiliz.

Gördüğümüz şey, iyi uyku düzeni eksikliğinin, kalp hastalığı ve felce zemin hazırlayabileceğini bildiğimiz yüksek tansiyon riskini artırabileceğidir.”

Uyku süresi ile yüksek tansiyon arasındaki ilişkiyi, uyku kalitesini daha kesin bir şekilde değerlendirmeye yönelik bir yöntem olan polisomnografi gibi daha doğru yöntemler kullanarak değerlendirmek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç var.

Ayrıca, referans uyku süresindeki farklılıklar, farklı çalışmalardaki bulguların karşılaştırılabilirliğini ve genellenebilirliğini artırmak için uyku araştırmalarında standartlaştırılmış tanımlamaya duyulan ihtiyacın altını çiziyor.”

Araştırmaya dahil olmayan Kardiyolog Dr. Rigved Tadwalkar, yeterli uykunun vücudun dinlenmesine ve kendini onarmasına olanak sağladığını belirterek “Aynı zamanda kan basıncını, iltihabı ve kan şekeri düzeylerini etkileyen hormonları da düzenliyor; bunların hepsi kalp sağlığı için kritik önem taşıyor. Tutarlı bir uyku programı sürdürün. Daha dinlendirici bir geceyi garantilemek için düzenli bir uyku rutinine bağlı kalın. Tutarlılık çok önemlidir. Hafta sonları da dahil olmak üzere her gün aynı saatlerde yatmak ve uyanmak, iç saatinizin düzenlenmesine katkıda bulunarak uyku kalitesinin artmasına neden olur” ifadelerini kullandı.

Küçük tansiyon nasıl düşürülür?
Damar tıkanıklığı nasıl temizlenir? Nattokinaz’ı deneyin

Bilim Dergisi

Hipokrat Sağlık ve Bilim Dergisi olarak sizlere sağlıklı bir yaşamın sırlarının vereceğiz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu