Tansiyon HastalıklarıSağlık Haberleri

Çoraplarınız sağlığınızla ilgili ipuçları veriyor

Çorapların sağlığınız hakkında çok şey anlattığını biliyor muydunuz?

Çoraplar sağlığınız hakkında önemli bilgiler veriyor…. Kimi zaman çoraplarınızı çıkardığınızda bileklerinizde kızarıklar ya da lastiğin sebep olduğu izlere rastlarsınız. Genellikle bu izler üzerinde fazla düşünmeyiz. Ancak bu durumu önemsememek büyük bir hata…

Yüksek tansiyon sorunu yaşıyor olabilirsiniz

Bacaklarınızda bir şişme hissi yaşıyorsanız; bunun sebebi alt bacaklarınızda sıvı birikiyor olabilir. Bu durum ağrıya sebep olmaz ancak çorap giydiğinizde işler değişir. Yüksek tansiyon kalbin kanı vücutta taşımasını zorlaştırır. Vücut buna genellikle bacaklarda ve ayaklarda biriken sıvıyı tutarak tepki verir. Çorapların iz yapması ise bunun habercisi olabilir.

Aman varise dikkat!

Varis nedir? Varis, deri yüzeyine yakın toplardamarların genişlemesi ve bükümlü hale gelmesidir. Genelde bacaklarda ve ayak bileğinde oluşur.

Bacaklarınızdaki damarlar zayıfladığında kanı kalbe yeterince hızlı döndüremezler . Kan daha sonra  bacak damarlarınıza geri döner ve ağrılı şişmeye neden olur. Bu durum varisli damarlara katkıda bulunan faktörlerden biridir. Sürekli olarak çoraplar bacaklarınızda iz yapıyorsa; vücudunuz size damarlarınızın kanın kalbe geri akmasına izin vermediğine dair bir sinyal göndermeye çalışıyor olabilir.

Dehidrasyon nedir?

İnsan vücudunun yaklaşık %50-60 kadarını su oluşturur. Bazen çeşitli sebeplerle vücutta olması gerekenden daha fazla sıvı kaybı olur. Bu durum dehidrasyon ya da dehidratasyon olarak adlandırılır.

Vücudunuza yeterince su alınmazsa kan damarlarınıza zarar verebilir. Hasar görmüş damarlar , çevredeki dokuda sıvı birikmesine izin veren küçük sızıntılar oluşturmaya başlayabilir . Bu sıvının en sık toplandığı yerler ayak bilekleri ve ayaklardır. Ayak bileklerinizin etrafında beliren çorap izleri vücudunuzun susuz kaldığını gösterebilir.

İlaçların yan etkisi olabilir

Düzenli ilaç kullanan kişilerde bazen yan etkiler görülebiliyor. Bazı ilaçlar alt bacak bölgesinde şişmeye yol açabiliyor. Özellikle bazı antidepresanlar ve tansiyon ilaçları ayak ile bilek bölgesinde şişliklere yol açıyor. İlaçların kullanımıyla su tutulması sorunu yaşanıyorsa; çoraplarınızın iz bırakması son derece normal.

Hippocrates

“Vücutta sıcaklığın ya da soğukluğun duyulduğu yer, hastalığın bulunduğu yerdir.” Hippocrates Hipokrat Sağlık ve Bilim Dergisi, size sağlıklı yaşamın sırlarını verecek.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu