Çocuk SağlıkVitaminler ve Takviyeler

Çocuklarda magnezyum gerekli mi?

Magnezyum sağlıklı bir beden için gereklidir. Çocuklarda magnezyumun önemi, kullanılabilecek takviye ürünler merak ediliyor. Peki, çocuklarda magnezyum eksikliği niye olur?

Sağlıklı bir beden için magnezyuma ihtiyaç duyarız. Eksikliğinde belirli sağlık sorunlarına yol açan magnezyum çocuklar için de son derece önemlidir. Peki, çocuklarda magnezyum eksikliği nasıl anlaşılır?

Magnezyum nedir ve ne işe yarar?

Magnezyum vücudun sağlıklı kalabilmesi için ihtiyaç duyduğu bir besindir . Magnezyum, kas ve sinir fonksiyonunun, kan şekeri seviyelerinin ve kan basıncının düzenlenmesi ve protein , kemik ve DNA yapımı dahil olmak üzere vücuttaki birçok süreç için önemlidir .

Çocuklarda magnezyum gerekli mi?

magnezyum

Magnezyum yalnızca yetişkinler için değil çocuklar için de gereklidir. Ancak çocukların her gün magnezyum almasına gerek yoktur. Bunun yerine birkaç gün ya da bir haftada ortalama miktarı almaları gerekir.

Çocukların günlük magnezyum ihtiyacı şöyle:

1 ila 3 yaş arası: günlük 80 miligram (mg)

4 ila 8 yaş arası: günlük 130 mg

En iyi doğal magnezyum kaynakları nedir?

Fındık ve baklagiller en iyi magnezyum kaynaklarından bazılarıdır. Yeşil yapraklı sebzeler de iyi bir kaynaktır çünkü sebzelere rengini veren madde bu minerali içerir. Tam tahıllı buğday unundan yapılan ekmek de bir başka iyi seçenektir. Bazı sezinler ve magnezyum miktarları:

1/2 bardak tam kepekli tahıl: 93 mg

1/4 su bardağı yağda kavrulmuş fıstık: 63 mg

1 bardak soya sütü, sade: 61 mg

1 yemek kaşığı badem ezmesi: 45 mg

1/4 su bardağı pişmiş ıspanak: 39 mg

bir paket hazır yulaf ezmesi: 36 mg

1/4 bardak siyah fasulye: 30 mg

1 yemek kaşığı pürüzsüz fıstık ezmesi: 25 mg

bir dilim tam buğday ekmeği: 23 mg

1/2 bardak sade yağsız sütlü yoğurt: 21 mg

1/4 bardak uzun taneli kahverengi pirinç: 21 mg

1/4 bardak barbunya fasulyesi: 18 mg

1/4 bardak börülce: 17 mg

1/2 orta boy muz: 16 mg

1/2 su bardağı süt (az yağlı): 17 mg

1/4 bardak kuru üzüm: 12 mg

Magnezyumun 10 önemli faydası

Magnezyum vücudun birçok enzimatik sürecinde hayati bir rol oynar ve bu da onu çocuklar için en önemli minerallerden biri yapar. Magnezyum takviyeleri çocuğunuzun önerilen seviyelere ulaşmasını sağlamak için alımını desteklemeye yardımcı olabilir.

Magnezyumun temel faydaları şunlardır :

Uygun uykuyu desteklemek

Ruh halini düzenlemek

Konsantrasyonun iyileştirilmesi

Enerji seviyelerinin artırılması

Kemik ve diş sağlığını desteklemek

Kan şekeri seviyelerinin korunması

Bağırsak düzenlemesi teklif edin

Bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi

Sağlıklı sindirimi desteklemek

Rahatlatıcı kaslar

Bebeklerde magnezyum takviyesinin önemi nedir?

Uykuyu, bağışıklığı ve kemikleri desteklemedeki rolü nedeniyle  çocuk vitaminlerini seçerken magnezyum dikkate alınmalıdır .

Küçük çocukların bağışıklık sistemleri olgunlaşmamıştır ve bu da onları enfeksiyonlara karşı daha duyarlı hale getirir. Çocuklar ve küçük çocuklar için magnezyum, enfeksiyonlara ve hastalıklara yol açan istilacı patojenlerle savaşan antikorların oluşturulmasında büyük rol oynar.

Magnezyum, büyüyen çocukların düzgün bir şekilde büyümelerini ve gelişmelerini sağlamak için gerekli bir besindir .

Gençlerde magnezyum kullanımı neden önemli?

Gençler hâlâ büyümekte olduğundan, küçük çocuklarla aynı sebepten dolayı magnezyuma ihtiyaç duyarlar. Magnezyum, D vitamininin aktif formuna dönüşmesine yardımcı olduğundan sağlıklı kemiklerin gelişiminde hayati bir rol oynar. Ancak iskeletlerinin yaklaşık yarısı gençlik yıllarında oluştuğundan yeterli kalsiyum ve magnezyum almalarını sağlamak hayati önem taşır.

Magnezyum gençlerin vücut gelişimi için gereklidir çünkü kas ve sinir fonksiyonlarına yardımcı olur, kemikleri güçlü tutar ve doğal enerji ve protein üretimine yardımcı olur.

Çocuklarda magnezyum takviyesinin faydaları

Çocuklarda kaliteli uyku için magnezyumun önemi nedir?

Magnezyumun çocuklar için faydalarından biri de, magnezyumun çocuklarınızın kaslarını gevşetmesine ve uykuya hazırlanırken sinir sistemlerini sakinleştirmesine yardımcı olmasıdır. Bu mineral genellikle huzurlu bir geceye dalmaya yardımcı olmak için uyku takviyesi olarak kullanılır .

Vücudumuzdaki magnezyum seviyeleri aldığımız uykunun miktarı ve kalitesinde büyük rol oynar. Çocuklar için magnezyum vücutlarının dinlenmiş hissetmesine yardımcı olur; çocuklarda düşük magnezyum kasların huzursuz olmasına neden olabilir ve bu da onların geceleri uyanık kalmasına katkıda bulunabilir.

magnezyum uyku

Magnezyum uykuyu iyileştirme konusunda büyük bir üne sahiptir çünkü sinirleri ve kasları gevşetmeye yardımcı olur ve uyku hormonu olan melatonin üretimini tetikler.

Uyku, çocuğun hem fiziksel hem de zihinsel gelişiminin hayati bir parçasıdır. Bu nedenle, yaşları ne olursa olsun çocuklar için uyku yoksunluğunun önlenmesi çok önemlidir. İyi bir gece uykusu almak, çocuğun bağışıklık sistemini sağlıklı tutarken okuldaki performansına da yardımcı olacaktır.

Çocuklarda magnezyum eksikliği belirtileri nelerdir?

Çocuklarda magnezyum eksikliği birçok faktörden kaynaklanabilir ancak en yaygın nedeni beslenmede elde edilen yetersiz seviyedir. Çocukların büyüme ve gelişmelerini desteklemek için magnezyuma ihtiyaçları vardır ve yeterli olmadığında günlük yaşamlarını zorlaştıran yan etkilerle karşılaşabilirler.

Kas zayıflığı ve kramplar

Kötü uyku

Yorgunluk

İlgisizlik ve düşük ruh hali

Bellek sorunları

Azalan dikkat süresi ve zayıf konsantrasyon

Kabızlık aynı zamanda çocuğunuzun magnezyum seviyesinin düşük olduğunun işareti olabilir.

 

Stres altında çocuklar magnezyum eksikliği belirtilerini daha fazla sergileyebilirler çünkü vücut stres tepkisiyle başa çıkmak için magnezyum kullanır . Beslenmesi değişmeyen ancak yeni bir stres türü yaşayan bir çocukta magnezyum eksikliğinin zirveye ulaştığını veya aniden başladığını görmek alışılmadık bir durum değildir.

Ek olarak, çikolatayı çok arzulamak magnezyum eksikliğinin bir işareti olabilir ; dolayısıyla çocuklarınız ve küçük çocuklarınız sık sık çikolata isteseler de bu besin değerleri düşük olabilir. İyi haber şu ki bitter çikolata bir mineral kaynağıdır.

Çocuklarda magnezyum eksikliğinin nedenleri nelerdir?

Yetersiz beslenme, çocuklarda eksikliğin ve çocukların magnezyuma ihtiyaç duymasının temel nedenidir. Özellikle işlenmiş, paketlenmiş ve şekerli gıdalardan zengin, meyve ve sebzeden fakir beslenme ise düşük seviyelere yol açabilir.

Bir zamanlar magnezyum açısından yüksek olduğu düşünülen pek çok gıda, modern tarım yöntemlerinin toprağı tüketmesi nedeniyle  artık bu tür mineraller açısından zengin değil.

Bize eskisi kadar magnezyum sağlaması için bu yiyeceklere güvenemeyiz. Bu nedenle magnezyumdan zengin bir diyet sağlanması ve gıda takviyeleri ile doğru dozajların oluşturulması önerilir.

Çocuklar için en iyi magnezyum açısından zengin gıdalar nelerdir?

Çocuklar için en iyi magnezyum kaynakları şunlardır:

Tam buğday

Ispanak

Fındık

Bitter çikolata

Kara fasulye

soya peyniri

Muz

Çocuklar İçin Takviye Seçenekleri

Magnezyum takviyeleri çocuklar için güvenlidir; bu, eğer beslenmelerinden yeterince magnezyum alamazlarsa, onların alımını destekleyebileceğiniz anlamına gelir.

Magnezyum takviyeleri son zamanlarda uyku sorunları için sıkça kullanılıyor. Peki kaliteli uyku için hangi magnezyum daha iyi?

National Türk öneriyor: Kimler magnezyum ve B6 vitaminini birlikte kullanabilir?

Hippocrates

“Vücutta sıcaklığın ya da soğukluğun duyulduğu yer, hastalığın bulunduğu yerdir.” Hippocrates Hipokrat Sağlık ve Bilim Dergisi, size sağlıklı yaşamın sırlarını verecek.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu