TIP

Demir eksikliğinin 7 işareti

Demir eksikliği anemisi haşatı olumsuz etkileyen sağlık sorunlarından biridir. İşte, demir alımının yetersizliği durumunda ortaya çıkan semptomlar...

Demir eksikliği en yaygın sağlık sorunlarının başında geliyor. Demir, süslü pelerini olmasa da inanılmaz güçleriyle vücudumuzun gizli süper kahramanı olabilir! Bu güçlü mineral, kelimenin tam anlamıyla damarlarımızda dolaşarak, oksijenin taşınmasında ve enerji seviyemizin iş yerinde gün ortası motivasyonumuzun altına düşmesini önlemede çok önemli bir rol oynar.

Demir  aynı zamanda kırmızı kan hücrelerimizin kritik bir bileşeni olan hemoglobin üretiminin de temelini oluşturur . Bu karmaşık protein, oksijen taşıyan araç görevi görerek vücudumuzun her bölümünün etkili bir şekilde çalışması için ihtiyaç duyduğu oksijeni almasını sağlar. Yeterli demir olmadan vücudumuz yeterli miktarda sağlıklı kırmızı kan hücresi üretemez ve bu da demir eksikliği anemisi olarak bilinen bir duruma yol açar. Bu durum yorgunluk , halsizlik ve odaklanma yeteneğinde azalma olarak kendini gösterebilir ve demirin sağlığımızı ve canlılığımızı korumadaki vazgeçilmez rolünü vurgular.

Dünya Sağlık Örgütü, demir eksikliği anemisini (IDA) dünyadaki en yaygın beslenme eksikliği olarak kabul etmiştir.

Demir eksikliğiniz olup olmadığını nasıl anlarsınız?

Demir eksikliği olan kişiler tedavi edilmezse önemli bilişsel bozukluklara ve düşük yaşam kalitesine maruz kalabilirler . Demir durumunuzu kontrol altında tutmak inanılmaz derecede önemlidir. Demir eksikliğiniz olup olmadığını belirlemenin en güvenilir yöntemi, vücudunuzda depolanan demir miktarını ölçen serum ferritin testi gibi bir kan testinin yanı sıra tam kan sayımı (CBC) yaptırmaktır.

Yetersiz demir depoları, yağsız kırmızı et ve balık gibi demir içeren gıdaların az miktarda alınmasının bir sonucu olabileceği gibi, gastrointestinal kanama gibi altta yatan rahatsızlıkların da bir işareti olabilir.

Bu belirtilerden herhangi birine sahipseniz bu, demir depolarınızın yetersiz olup olmadığını belirlemek için kan testi yaptırmanız gerektiğinin bir işareti olabilir.

İşte, demir eksikliğinin en önemli 7 belirtisi

Yorgunluk

demir eksikligi yorgunluk

Demir eksikliğinin bir belirtisi olağandışı yorgunluk veya bitkinliktir. Bu semptom, vücudunuzun, kırmızı kan hücrelerinde vücutta oksijen taşımasını sağlayan bir protein olan hemoglobini yapmak için demire ihtiyaç duyması nedeniyle ortaya çıkar. Demir seviyeleri düşük olduğunda vücut, dokularınıza ve organlarınıza yeterli oksijeni taşımakta zorlanabilir ve bu da kalıcı bir yorgunluk hissine yol açabilir.

Tırnaklarda şekilsel bozukluk

Demir eksikliğinin bir belirtisi, tıbbi olarak koilonychia olarak adlandırılan kaşık tırnakların ortaya çıkmasıdır . Bu durumda tırnaklar incelir ve içbükey hale gelir ve kaşık şeklini andırır. Bu semptom sadece kozmetik bir endişeden fazlasını yansıtıyor; vücutta hemoglobin üretimini ve genel sağlığı etkileyen yetersiz demir seviyelerini gösterebilir.

Koilonişya nedir?

Koilonişya (Koilonychia) şeklinden dolayı kaşık trınak olarak bilinen tırnağın şekilsel deformitesidir. Yunanca kaşık için kullanılan koilos kelimesinden türetilmiştir. Çomak parmak trınak defromitesinin klinik olarak tam tersi görüntüdür.

Üşümek

Demir eksikliğinin bir belirtisi sık sık kendinizi üşüyor hissetmektir. Yetersiz demir seviyesine sahip kişiler, nispeten sıcak ortamlarda bile kendilerini alışılmadık derecede soğuk hissedebilir veya elleri ve ayakları soğuk hissedebilir. Bunun nedeni, demirin vücutta oksijen taşınması için gerekli olan ve iç sıcaklık düzenlememizi etkileyen hemoglobin üretiminde çok önemli bir rol oynamasıdır.

Akademik başarıda düşüş

Çocuklarda yetersiz demir alımı zamanla zayıf akademik performansa neden olabilir. Bir çalışmada, demir eksikliği olan çocukların ortalama matematik puanları , demir durumu normal olan çocuklara göre daha düşüktü.

Nutrients dergisinde yayınlanan elli çalışmanın sistematik bir incelemesi, demir durumu ve aneminin bazı bağlamlarda akademik performansla ilişkili olabileceğini ve ergenlik döneminde demir takviyesinin okul performansını, dikkatini ve konsantrasyonunu artırabileceğini ancak bunun için daha yüksek kaliteli araştırmalara ihtiyaç olduğunu öne sürdü. bir tavsiye. Demir alımının ötesinde birçok faktörün akademik performansı etkilediğini unutmamak önemlidir.

Uyku sorunları

Vücuttaki yeterli demir seviyeleri, uyku döngülerini düzenlemek için gerekli olan nörotransmiterler olan serotonin ve dopamin üretimine yardımcı olur. Veriler, demir eksikliğinin düşük uyku kalitesi , uyku bozukluğu , solunum ve uykuyla ilişkili diğer faktörlerle bağlantılı olduğunu gösteriyor.

Kaygı sorunları

Kaygı, genetik faktörlerden yaşam deneyimlerine kadar çeşitli kaynaklardan kaynaklanabilir. Daha az bilineni ise yetersiz demirin artan kaygıyla da bağlantılı olabileceğidir . Demir, beyin sağlığını desteklemek, nörotransmiter sentezini ve beyin fonksiyonunu etkilemek için çok önemlidir.

Pika sendromu

Demir eksikliği

Demir eksikliğinin ilginç bir belirtisi pika olarak bilinen bir durumdur. Pika , buz, kir, kil veya nişasta gibi besin değeri olmayan maddelere duyulan istekle karakterize edilir . Bu olağandışı yeme davranışı genellikle vücudun demir gibi temel besin maddelerinin eksikliğini işaret etme yoludur. Hamile kadınlar ve ergenlik çağındakiler pika açısından en yüksek risk altındadır.

Ülkemizde özellikle pazarlarda çok sık satılan ürünlerden biridir Kudret narı. Özellikle şeker hastalığına iyi geldiği ifade edilen kudret narının faydaları saymakla bitmiyor. İşte, kudret narıyla ilgili her şey…

National Türk öneriyor: Yumurta kolesterolü artırıyor mu? Yeni araştırmada ilginç sonuçlar

Hippocrates

“Vücutta sıcaklığın ya da soğukluğun duyulduğu yer, hastalığın bulunduğu yerdir.” Hippocrates Hipokrat Sağlık ve Bilim Dergisi, size sağlıklı yaşamın sırlarını verecek.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu