Kalp ve DamarSağlık HaberleriTansiyon Hastalıkları

Yüksek tansiyon genetik midir?

Yüksek tansiyon veya hipertansiyon, arter duvarlarına pompalanan kanın basıncının olması gerekenden yüksek olmasıdır. Peki yüksek tansiyon genetik mi?

Yüksek tansiyon genetik mi? Kardiyovasküler hastalıklar için önemli bir risk faktörü olarak kabul edilir ve aynı zamanda beyne, böbreklere ve gözlere de zarar verebilir. En yaygın sağlık sorunlarından biri olan yüksek tansiyon genetik midir sorusuna yanıt arıyoruz.

Yüksek tansiyon (Hipertansiyon) Sistolik (üst sayı) kan basıncı değerinin 130 milimetre cıva (mmHg) veya daha yüksek olması ve/veya diyastolik (alt sayı) kan basıncı değerinin 80 mmHg veya daha yüksek olması olarak tanımlanır.

Yüksek tansiyon, kardiyovasküler hastalıklar için önemli bir risk faktörü olarak kabul edilir ve aynı zamanda beyne, böbreklere ve gözlere de zarar verebilir.

Toplumun yaklaşık olarak yarısında olan yüksek tansiyon 60 yaş üzeri nüfusun ise 4’te 3’ünde bir sağlık sorunu olarak yer alıyor.

Yüksek tansiyonun genellikle hiçbir semptomu yoktur, bu nedenle “sessiz katil” olarak bilinir.

Yüksek tansiyon türleri

İki tür yüksek tansiyon vardır: Bilinen bir nedeni olmayan birincil (esansiyel olarak da adlandırılır) hipertansiyon ve kan basıncını yükselten diğer durumların sonucu olan ikincil hipertansiyon.

Yüksek tansiyon genetik olabilir. Yani ebeveynleriniz veya diğer yakın aile üyelerinizde yüksek tansiyon varsa, sizde de bu hastalığa yakalanma riski daha yüksektir.

Bu makale ile yüksek tansiyon genetik risk faktörleri hakkında detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Sistolik ve Diyastolik Sayılar Nedir?

Bir kan basıncı ölçümünde iki sayı bulunur: Sistolik olarak adlandırılan üst sayı ve diyastolik olarak adlandırılan daha düşük bir sayı.

Sistolik sayı, kalbiniz kan pompalamak için kasıldığında arterlerinize uygulanan basıncı ölçer.

Diyastolik okuma, kalp atımlar arasında rahatladığında arterlerdeki basıncı ölçer.

Yüksek tansiyon genetik mi? İşte risk faktörleri

Genetik risk faktörleri doğuştan gelen ve kontrol edemediğiniz faktörlerdir. Bu risk faktörleri yüksek tansiyona yakalanma olasılığınızda rol oynar.

Aile öyküsü: Yüksek tansiyona sahip bir ebeveyne sahip olmak, özellikle her iki ebeveynin de hipertansiyona sahip olması durumunda, hipertansiyon geliştirme riskinizi artırır.

Araştırmalar, büyükanne ve büyükbabada hipertansiyon hastası olmanın, özellikle büyükanne veya büyükbabada 55 yaşından önce hipertansiyon gelişmişse, bu duruma yakalanma riskinizi de artırdığına işaret ediyor.

Araştırmaya göre genetik, kadınlarda hipertansiyon, özellikle de erken başlangıçlı hipertansiyon gelişip gelişmemesinde erkeklere göre daha büyük bir rol oynuyor.

Yaş: 18-39 yaş arası yetişkinlerin yaklaşık %22’si yüksek tansiyona sahipken, 40-59 yaş arası yetişkinlerin %55’inden fazlası yüksek tansiyona sahiptir.

60 yaş ve üzeri yetişkinlerin %74’ünden fazlasında yüksek tansiyon vardır.

Bunun bir nedeni, yaşlandıkça iltihaplanma ve endotel disfonksiyonu veya kalbin büyük kan damarlarında sertleşme olasılığının artmasıdır . Bu değişiklikler yüksek tansiyona yakalanma olasılığını artırır.

Cinsiyet: 65 yaşın altındaki erkeklerde aynı yaştaki kadınlara göre daha yüksek kan basıncı düzeyi vardır.

Bununla birlikte, bir kadın menopoza girdiğinde, yüksek tansiyon riski erkeklerdekiyle aynı düzeyde kalır.

Kadın seks hormonlarının, özellikle de östrojenin azalması, kadınlarda menopozdan sonra artan hipertansiyon riskinde muhtemelen rol oynuyor.

Değiştirilebilir Risk Faktörleri

Değiştirilebilir risk faktörleri, üzerinde bir miktar kontrol sahibi olduğunuz faktörlerdir. İşte yüksek tansiyon için en önemli değiştirilebilir risk faktörlerinden bazılarına bir bakış.

Yüksek tansiyon kalıtsal risk faktörleri içeriyor
Yüksek tansiyon kalıtsal risk faktörleri içeriyor

Sağlıksız diyet: Çok fazla sodyum (tuz) tüketmek, yüksek tansiyon riskinizi artırır. İşlenmiş gıdalar ve restoranlardan alınan yiyecekler genellikle yüksek miktarda sodyum içerir ve çoğu insanın sodyum alımının büyük bölümünüu oluşturur.

Uzmanlar günde 1.500 miligramdan (yaklaşık 2/3 çay kaşığı) daha az sodyum tüketilmesini öneriyor.

Yeterli potasyum yememek hipertansiyon riskinizi de artırabilir. Potasyum, çok fazla sodyum yemenin bazı zararlı etkilerini dengelemeye yardımcı olur.

Muz, patates ve fasulye gibi yiyecekler iyi potasyum kaynaklarıdır.

Çok fazla kırmızı et, şekerli yiyecek ve içeceklerin yanı sıra doymuş ve trans yağların tüketilmesi de yüksek tansiyona katkıda bulunabilir.

Obezite: Fazla kilolu olmak, yüksek tansiyon riskini artırır çünkü kalbinize daha fazla baskı uygular ve kan pompalamak için onu daha fazla çalışmaya zorlar.

5 ila 10 kilo kadar kilo vermenin kan basıncını düşürmeye yardımcı olduğu bulunmuştur.

Yüksek kolesterol: Çok fazla LDL (kötü) kolesterol ve çok az HDL (iyi) kolesterol olması, hipertansiyon riskinin artmasıyla bağlantılıdır.

Kolesterol atardamarlarda birikerek plak oluşturabilir, bu da kalbin bu damarlara kan pompalamasını zorlaştırır.

Damar tıkanıklığı nasıl temizlenir? Nattokinaz’ı deneyin
Nattokinaz faydaları: Kalp, tansiyon, diyabet, baş ağrısı…

Fiziksel Aktivite Eksikliği: Fiziksel olarak aktif olmak, arterlerin esnek kalmasına yardımcı olduğundan hipertansiyon riskini azaltmaya yardımcı olur.

Haftada en az 150 dakika orta yoğunlukta fiziksel aktivite yapılması tavsiye edilir. Örnekler arasında hızlı yürüyüş veya bisiklete binme sayılabilir.

Alkol tüketimi: Alkol alımınızı sınırlamak hipertansiyonu önlemeye yardımcı olabilir. Alkol tüketimi kadınlar için günde bir içki, erkekler için ise günde iki içki ile sınırlandırılmalıdır.

Sigara: Sigara içimi ile hipertansiyon arasındaki bağlantı hala belirsiz olsa da, sigara içmenin veya sigara dumanına maruz kalmanın arterlerde plak oluşumu riskini arttırdığı bilinmektedir.

Arterlerdeki çok fazla plak hipertansiyona katkıda bulunabilir.

Yüksek Tansiyonla Bağlantılı Koşullar

Bazı tıbbi durumlar yüksek tansiyona sahip olmanızı daha olası hale getirir veya yüksek tansiyondan kaynaklanabilir.

Diyabet: Diyabetli kişilerin yarısından fazlasında aynı zamanda yüksek tansiyon da bulunmaktadır.

Yüksek tansiyon, obezite yaşayan tip 2 diyabetli kişilerde ve yaşlı veya böbrek hastalığı olan tip 1 diyabetli kişilerde daha sık görülür.

Uyku Apnesi: Uyku apnesi, kişinin uyku sırasında nefes almasının durduğu kısa sürelere neden olan bir hastalıktır.

Bu her gerçekleştiğinde vücudun kan basıncını yükseltir. Vücuttaki stres kan basıncının yüksek kalmasına neden olarak hipertansiyona yol açabilir.

Uyku apnesi aynı zamanda hipertansiyona katkıda bulunabilecek uyku yoksunluğuna da neden olur.

Böbrek hastalığı: Kontrolsüz hipertansiyon böbreklere zarar verebilir ve böbrek yetmezliğinin ikinci önde gelen nedenidir. Yüksek tansiyon böbreklere giden kan damarlarının daralmasına neden olur ve bu da böbreklerin çalışma şeklini etkiler.

Böbrekler iyi çalışmadığında atık veya sıvıyı vücuttan uzaklaştıramazlar. Bu ekstra sıvı, kan basıncının artmasına neden olarak böbreklere daha fazla zarar verebilir ve böbrek yetmezliğine neden olabilir.

Kan Basıncı Yönetimi

Yüksek tansiyonu olan kişilerin yarısından azı kontrol altındadır. Sağlık hizmeti sağlayıcıları genellikle öncelikle hipertansiyonu kontrol etmek için yaşam tarzı değişikliklerini önerecektir.

Bazı kişilerin ilaç kullanması gerekebilir.

Tansiyon ilacı türleri

Diüretikler: Bu ilaçlar vücudun fazla su ve sodyumdan kurtulmasına yardımcı olur.
Beta blokerler: Bu ilaçlar kalp atış hızınızı azaltır.
Vazodilatörler, anjiyotensin dönüştürücü enzim (ACE) inhibitörleri, anjiyotensin II reseptör blokerleri (ARB’ler) ve kalsiyum kanal blokerleri: Bu ilaçların tümü, daralmış kan damarlarının gevşemesine yardımcı olur.

Canan Karatay: Normal tansiyon Rockefeller fetvasıdır!

Nattokinaz’ın kalp sağlığı için faydaları

Bilim Dergisi

Hipokrat Sağlık ve Bilim Dergisi olarak sizlere sağlıklı bir yaşamın sırlarının vereceğiz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu