Sağlık HaberleriKalp ve DamarTansiyon HastalıklarıYaşam TarzıYiyecekler ve İçecekler

Her gün kahve içtiğinizde vücudunuzda neler oluyor?

Bir fincan kahve vücudunuza sadece enerji vermez, bedeniniz için pek çok fayda sağlar...

Pek çok kişi güne mis gibi kokusuyla iştah açan kahve ile başlamayı tercih ediyor. Sabah yorgunluğunu alan kahve konsantrasyon sorunlarıyla baş etmeye de yardımcı oluyor. Ancak her gün bir fincan kahve içmenin bu saydıklarımızdan başka birçok faydası daha var…

Kahvenin sağlığa faydaları nelerdir?

kahve fayda

Daha fazla enerji verir

Kahve çekirdekleri, daha enerjik hissetmenize yardımcı olabilecek doğal bir uyarıcı olan kafein içerir. Spesifik olarak, bu bileşik merkezi sinir sistemini uyararak insanların adımlarına biraz daha enerji katmalarına yardımcı olur.

Düzenli bağırsak hareketleri

Kahve tüketimi kolon hareketliliğini veya gastrointestinal sisteminizde meydana gelen hareketi uyardığı gösterilmiştir. Nutrients dergisinde 2021’de yayınlanan bazı veriler, kahve içmenin kolon hareketliliğinin uyarılması sayesinde nüfusun yaklaşık üçte birinde bağırsak hareketi isteğini artırdığını gösteriyor.

Kendinizi daha iyi hissedersiniz

Pek çok kahve sever, iyi bir fincan kahvenin mutluluğun anahtarı olduğu konusunda hemfikirdir. Ve bu fikri destekleyecek gerçek veriler var. 2019 yılında yayınlanan bir araştırma, sağlıklı yetişkinlerin kafein tüketiminden 30 dakika sonra ruh halinde iyileşme yaşadığını gösterdi. Ayrıca, düzenli kahve içmek, kafeinsiz içmeye göre daha yüksek ve daha anlamlı bir ruh hali iyileşmesine neden oldu.

Alzheimer riskini azaltır

Kahve beyin sağlığımız da dahil olmak üzere sağlığımızın belirli yönlerini destekleyebilecek bir dizi biyoaktif polifenol bileşiği içerir.2021’de yayınlanan bazı kanıtlar, kahve tüketiminin Alzheimer hastalığı, Parkinson hastalığı ve demans gibi bazı nörodejeneratif rahatsızlıkların gelişme riskinin azalmasıyla ilişkili olabileceğini öne sürüyor.

Kalp sağlığını destekler

Basit bir kahve içme eyleminin kalp sağlığınızı destekleyebileceğine inanır mısınız? 2018 yılında yayınlanan bir araştırmaya göre , günde 3 ila 5 fincan kahve alışkanlığının tüketimi, kardiyovasküler hastalık riskinde %15’lik bir azalma ile ilişkilidir.

Tiroid fonksiyonlarını iyileştirir

023 yılında yayınlanan bir araştırma, metabolik bozuklukları olan kişilerde orta düzeyde kafein alımı ile tiroid fonksiyonlarının iyileşmesi arasında potansiyel bir ilişki buldu.

Spesifik olarak, günde 9,97 ila 264,97 miligram arasındaki kafein alımı, sağlıklı tiroid uyarıcı hormon düzeyiyle pozitif olarak bağlantılıydı.

Kahvenin yan etkileri nelerdir?

kahve zarar

Endişeyi arttırır

Nutrients dergisinde yayınlanan 2020 araştırmasına göre aşırı kafein alımı, kaygı yaşama riskinin artmasıyla bağlantılıdır . Cureus’ta 2021’de yayınlanan ve üniversite öğrencilerini değerlendiren başka bir çalışma, daha fazla kafein alımının anksiyetenin yanı sıra uyku bozuklukları ve iştahsızlıkla da ilişkili olduğunu gösterdi.

Kemik sağlığını olumsuz etkiler

Osteoporoz , 50 yaşın üzerindeki tüm kadınların neredeyse %20’sini etkileyen bir durumdur . Osteoporoza sahip olmak, kişinin yaşam kalitesini ciddi şekilde etkileyebilecek kemik kırığı yaşama riskini artırabilir.

Bazı verilere göre kahve tüketimi kemik sağlığı üzerindeki olumsuz etkilerle ilişkilidir, ancak hepsine göre değil. Osteoporosis International’da 2022’de yayınlanan bir sistematik inceleme ve meta-analiz, kahve tüketimi ile kalça kırığı görülme sıklığı arasında doza bağlı bir ilişkinin olabileceğini gösterdi; bu da ne kadar çok kahve tüketilirse kırık riskinin de o kadar yüksek olduğu anlamına gelir.

Gebelik Komplikasyonlarına sebep olabilir

Uzmanlar, hamilelik sırasında günde 200 mg’a kadar kafein tüketmenin sorun olmadığını öne sürüyor. Ancak yeni kanıtlar, az miktarda kafeinin bile bazı riskleri beraberinde getirebileceğini gösteriyor. BMJ Evidence-Based Medicine’de 2021 yılında yayınlanan bir meta-analiz, 17 meta-analizden 14’ünün hamilelik sırasında kafein alımının artan düşük, ölü doğum, düşük doğum ağırlığı ve/veya küçük doğum riskiyle bağlantılı olduğunu gösterdiğini gösterdi. gebelik yaşı ve çocukluk çağı akut lösemisi.

Hamileliğiniz sırasında kafeinin tüketilmesinin güvenli olup olmadığını belirlerken daima sağlık uzmanınızın tavsiyesine uyun.

Yüksek tansiyon üzerine etkileri

Düzenli kahve tüketimi sıklıkla kan basıncı üzerinde hem olumlu hem de olumsuz etkilerle ilişkilendirilmiştir. Kısa süreli alım kan basıncında hafif ve geçici bir artışa neden olsa da, 2022’de Blood Press’te yayınlanan bir çalışma gibi çalışmalar , uzun süreli tüketimin sürekli bir artışa yol açmadığını veya hipertansiyon gelişme riskine katkıda bulunmadığını gösteriyor. Bununla birlikte, kahveye verilen bireysel tepkiler farklılık gösterebilir ve belirli sağlık sorunları veya hipertansiyona yatkınlığı olan kişiler bir sağlık uzmanına danışmalıdır.

Bağımlılık

Kahvedeki kafein uyarıcı bir ilaç olduğundan, kahve, çay veya başka bir yerden kafeini alışkanlıkla içenler kafeine fiziksel, duygusal ve psikolojik bir bağımlılık geliştirebilirler . Ek olarak, kahve içenlerde kafein yoksunluk sendromu yaşanabilir ve bu da baş ağrılarına ve diğer hoş olmayan etkilere neden olabilir.

Kahve telvesi Alzheimer ve Parkinson hastalığını önlemenin anahtarı olabilir mi? Yeni bir araştırma tıp dünyasında tartışma başlattı.

National Türk öneriyor: Migren için hacamat yapılır mı? Hacamat mı botoks mu?

Hippocrates

“Vücutta sıcaklığın ya da soğukluğun duyulduğu yer, hastalığın bulunduğu yerdir.” Hippocrates Hipokrat Sağlık ve Bilim Dergisi, size sağlıklı yaşamın sırlarını verecek.
Başa dön tuşu