Kalp ve DamarSağlık Haberleri

HDL ve LDL kolesterol nedir? Kolesterol nasıl tedavi edilir?

Kolesterol vücudun düzgün çalışması için gereklidir. Ancak aşırı miktarda kötü kolesterol (LDL) atardamarları tıkar ve kalp krizi ve felç riskini artırır. Peki, HDL ve LDL kolesterol nedir nasıl tedavi edilir?

Kolesterol en çok duyduğumuz sağlık sorunlarının başında gelir. Peki, iyi ve kötü kolesterol nedir? Kolesterol neden yükselir?

Kolesterol nedir?

Kolesterol vücudun düzgün çalışması için gereklidir. Herkeste bulunan, hücre zarlarının bileşiminde yer alan ve çok sayıda hormonun sentezinde kullanılan yağlı bir maddedir.

Hem hücrelerimiz tarafından sentezlenir (%75) hem de hayvansal gıdalarda bulunur. Karaciğer en fazla üreten organdır. Kandaki konsantrasyonu arttığında atardamarların ve kalbin sağlığı üzerinde olumsuz etki oluşturabilir.

Kolesterol, lipoproteinler adı verilen lipitlerden ve proteinlerden oluşan parçacıklar tarafından taşınır. Görevleri: Kolesterol ve yağ asitlerini onlara ihtiyaç duyan organların hücrelerine taşımak.

Kolesterol aşısı araştırmasında umut verici sonuçlar

İki tür taşıyıcı vardır:

HDL , yani Yüksek Yoğunluklu Lipoprotein’in , kolesterolü iyileştirip ortadan kaldırabilmesi için dokulardan karaciğere getirmesi gerekir . Bu lipoproteinler , arterlerin duvarında aterosklerotik plakların (esasen lipidlerden oluşan plak) oluşumunu önleme rolüne sahiptir . HDL, organlarda biriken kolesterolün fazlasını karaciğere getirerek ortadan kaldırılmasını sağlar.

LDL , Düşük Yoğunluklu Lipoprotein , kolesterolün ona ihtiyaç duyan doku ve organlara taşınmasından sorumludur. “Kötü” kolesterolden bahsediyorlar. HDL’den farklı olarak bu proteinler, fazla kolesterolü farklı organlara dağıtır, bu da arter duvarlarında lipit birikmesini ve dolayısıyla aterosklerotik plakların ortaya çıkmasını teşvik eder.

Ateroskleroz nedir?

Ateroskleroz, hiperkolesterolemiye ( kelimenin tam anlamıyla: yüksek kolesterol) bağlı olarak arter duvarının kalınlaşmasına karşılık gelen bir kardiyovasküler hastalıktır .

Bu, atardamarın iç çapının ilerleyici bir şekilde daralmasına yol açabilen, esasen lipitlerden ve hücrelerden oluşan plağın birikmesine karşılık gelir. Bu durum oksijenli kanın sulanan organa geçişinde zorluklara neden olur. Bu , eğer koroner arter etkilenirse anjina ağrısına neden olur.

LDL kolesterolün belirtileri nelerdir?

Hiperkolesterolemi sessiz olarak adlandırılan bir hastalıktır çünkü semptomları uzun yıllar sessiz kalabilir. Zamanla aşırı kolesterol anjinaya yol açabilir. Bu, koroner arter hastalığının ağrı özelliğidir . Bu, atardamarın daralması nedeniyle kalp kasının (miyokard) bu kasa kan ve dolayısıyla oksijen yetersizliğinden kaynaklanan acı çekmesine karşılık gelir.

Çoğu zaman dinlenme sırasında ortaya çıkmaz, ancak fiziksel efor sırasında ortaya çıkar: ağrı, göğüste, sternumun arkasında, birkaç dakika süren ve efor durduğunda duran bir sıkışmaya benzer. Angina, göğüs kafesinin arkasında, göğüste sıkışma hissetmenize neden olur.

Aşırı “kötü” kolesterol diğer arterleri de etkileyebilir. Hastalık alt ekstremite arterlerini etkilediğinde, yürürken baldırlarda ağrı oluşabilir.

LDL kolesterolüne ne sebep olur?

Genetik ve kalıtsal faktörler: Hiperkolesterolemi sistematik olarak bulaşmasa da aynı ailede sıklıkla birkaç vaka bulunur.

Beslenme faktörleri: Kolesterol açısından çok zengin bir diyet ve hayvansal yağlardan elde edilen doymuş yağlar, bazı etler ve yağlı süt türevleri, kolesterol seviyeleri üzerinde doğrudan etkiye sahiptir. Aşırı alkolün de zararlı etkisi olacaktır;

Böbrek hastalığı, tiroid hastalığı veya diyabet: Bazı hastalıklar yüksek kolesterol seviyelerinden sorumlu olabilir.

LDL kolesterolün risk faktörleri nelerdir?

Kötü kolesterol başlı başına bir kardiyovasküler risktir ancak başka riskler de vardır. Bu nedenle kan basıncı, diyabet ve tütün, kardiyovasküler olayların ortaya çıkmasını artırabilir. Tıpkı hastanın yaşı, cinsiyeti veya kardiyovasküler geçmişi gibi.

Kolesterol seviyeleri nasıl düşürülür?

Kan testinin sonuçları analiz edildikten sonra uygulanacak tedavi, hastanın geçmişine, risk faktörlerine ve yaşam tarzına bağlı olarak vaka bazında yapılır . Ancak çoğu durumda kolesterolü düşürmek için diyet, ve fiziksel aktivite son derece önemlidir.

Kolesterol önleyici gıdalar:

Kolesterolün önlenmesi için bol miktarda sebze tüketilmesi ve antioksidan bakımından zengin olanların tercih edilmesi tavsiye edilir .

He gün tahıl ve kepekli ekmek

Haftada iki gün balık

Haftada iki gün baklagil

Bitkisel yağlar

Haftada iki gün kırmızı et

Haftada üç gün beyaz et

Günde iki kez süt ürünü tüketimi tavsiye ediliyor.

HDL kolesterolün faydaları nelerdir?

DL proteinleri, kolesterolü arterlerden karaciğere taşıyarak aterosklerotik plakların oluşumunu engeller.

HDL kolesterol karaciğeri koruyor

Washington Üniversitesi Tıp Fakültesi tarafından yürütülen ve 23 Temmuz 2021’de Science dergisinde yayınlanan bir araştırma , HDL3 adı verilen bir tür yüksek yoğunluklu lipoproteinin daha önce şüphelenilmeyen bir rol oynadığını ileri sürüyor… Üretilen inflamatuar sinyallerini bloke ederek karaciğeri ve bağırsak sağlığını koruduğu ifade ediliyor.

Söz konusu çalışmayı yürüten ekibin başında bulunan Profesör Gwendalyn J. Randolph, “HDL, ‘iyi kolesterol’ olarak kabul edilse de, genel HDL düzeylerini artıran ilaçlar, kardiyovasküler hastalıklarda hiçbir fayda göstermeyen klinik araştırmalar nedeniyle son yıllarda gözden düştü.

Ancak çalışmamız, bu spesifik kolesterolün artan seviyelerinin ortaya çıktığını gösteriyor. HDL türü ve özellikle bağırsakta bulunanlar, kalp hastalığı gibi aynı zamanda kronik bir sağlık sorunu olan karaciğer hastalığına karşı korumada umut vaat edebilir” diye açıkladı.

OTC ilaç kullanırken dikkatli olun!

Hippocrates

“Vücutta sıcaklığın ya da soğukluğun duyulduğu yer, hastalığın bulunduğu yerdir.” Hippocrates Hipokrat Sağlık ve Bilim Dergisi, size sağlıklı yaşamın sırlarını verecek.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu