Tansiyon Hastalıkları

Tryvio: FDA yıllar sonra bir tansiyon ilacını onayladı

FDA, on yıllar içinde ilk yeni tip yüksek tansiyon ilacını onayladı. Tryvio (aprocitentan) adlı tansiyon ilacı yıl içinde piyasaya sürülecek.

Amerikan Gıda ve İlaç İdaresi FDA, kontrolsüz yüksek tansiyon için yeni bir ilacı onayladı. Tryvio (aprocitentan) adı verilen günde bir kez ağızdan alınan ilacın 2024 yılının ikinci yarısında piyasaya sunulması bekleniyor.

Tryvio’nun diğer antihipertansif ilaçlarla kombinasyon halinde kullanılması ise onaylanmadı.

Kontrolsüz ve dirençli yüksek tansiyonun yönetilmesi zordur.

Dirençli hipertansiyonu olan birçok kişi yaşam tarzı değişiklikleri yapar ve idrar söktürücü de dahil olmak üzere üç veya daha fazla ilaç alır, ancak kan basınçları yüksek kalır.

Yüksek tansiyonu olan kişilerin yaklaşık %20’sinde dirençli hipertansiyon vardır ve bu da felç, kalp krizi ve böbrek yetmezliği riskini artırır.

Tryvio (aprocitentan) nasıl çalışıyor?

İlaç şirketi Idorsia tarafından üretilen Tryvio (aprocitentan), kontrolsüz yüksek tansiyonu olan yetişkinlerde kan basıncını düşürmeye yardımcı olan, günde bir kez ağızdan alınan bir ilaç.

Endotelin hormonunun kan damarlarındaki reseptörlere bağlanmasını engelleyerek, bu kan damarlarının daralmasını önleyerek çalışır.

Tryvio, dirençli hipertansiyon için ilk endotelin reseptör antagonistidir, ancak Tracleer (bosentan) adı verilen bir endotelin reseptör ilacı, belirli pulmoner arteriyel hipertansiyon türlerini (akciğerlerdeki yüksek tansiyon) tedavi etmek için onaylanmıştır.

Hipertansiyonu tedavi etmenin yeni bir yolu uzun zamandır ortaya çıkıyor.

Renin inhibitörleri olarak adlandırılan yeni bir antihipertansif ilaç sınıfının son tanıtımı 2007 yılında Tekturna’nın (aliskiren) onayı ile yapılmıştı.

Endotelin reseptörleri hipertansiyon için yeni bir ilaç sınıfı olmasının yanı sıra; ayrıca kan basıncını düşürmek için 40 yıldır ilk yeni tedavi yolunu kullanıyor.

Araştırmacılar, Tryvio’yu 2018’den 2022’ye kadar gerçekleştirilen PRECISION çalışmasında değerlendirdi.

İlaç iyi tolere edildi ve diğer ilaçlarla birlikte kullanıldığında küçük ancak önemli sayıda katılımcıda kan basıncını düşürdü.

Tryvio Güvenli mi?

Bazı kişiler Tryvio kullanırken karaciğer sorunları, sıvı tutulumu, sperm sayısında azalma veya anemi yaşayabilir.

Hamile kişiler ve hamile kalmaya çalışan kişiler Tryvio’yu almamalıdır çünkü ilaç düşük ve doğum kusurlarına neden olabilir.

Emziren kişiler de Tryvio’dan uzak durmalıdır çünkü ilacın anne sütünden bebeğe geçip geçmediği henüz bilinmiyor.

İlacın 2024’ün ikinci yarısında kullanıma sunulduğunda dirençli hipertansiyonu olan hastalar için bir seçenek olarak değerlendirilmesi planlanıyor.

FDA’nın ilacı onaylama süreci 2 yıldır devam ediyordu.

Az uyumak tansiyonu yükseltir mi? Yeni araştırma
Damar tıkanıklığı nasıl temizlenir? Nattokinaz’ı deneyin

Bilim Dergisi

Hipokrat Sağlık ve Bilim Dergisi olarak sizlere sağlıklı bir yaşamın sırlarının vereceğiz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu