Şifalı Bitkiler

Düzenli olarak zencefil çayı tüketmenin 5 faydası

Kış mevsiminde sıklıkla tüketilen zencefil sağlık için son derece faydalıdır. Peki, her gün bir fincan zencefil çayı içildiğinde vücuda ne gibi faydaları olur?

Zencefil hoş kokusu ve keskin lezzetiyle tam bir şifa kaynağıdır. Yüzlerce yıldır sağlık için tüketilen zencefili her gün bir fincan çay olarak tüketebilirsiniz. İşte, zencefil çayının faydaları…

1.Bulantıyı giderebilir

Zencefil çayını yudumlamak, mide bulantısı ve kusmayla ilişkili mide bulantısını bastırabilir. Zencefilin hamilelik sırasında, ameliyat veya kemoterapi sonrasında mide bulantısını bastırdığı kanıtlanmıştır. Aslında veriler, zencefilin hamilelik sırasında bulantı ve kusmayı hafifletmede yaygın antiemetik ilaçlar kadar etkili olabileceğini göstermiştir. Uzmanlar,  zencefilin, bağırsaktaki birkaç reseptörü bloke ederek mide bulantısını hafifletmeye yardımcı olan 6-gingerol adı verilen güçlü bir bileşik içerdiğini belirtiyor.

2.İyi bir antibiyotiktir

Antimikrobiyal direnç, her yıl milyonlarca insanı etkileyen önemli bir halk sağlığı sorunudur.Bakteri, virüs ve mantar gibi zararlı mikropların evrimleştiği ve büyümelerini ve çoğalmalarını durdurmak için tasarlanmış ilaçlara artık yanıt vermedikleri anlamına gelir. Mikropların daha dirençli hale gelmesinin bir yolu da biyofilm adı verilen koruyucu örtüler oluşturmaktır.

İlginç bir şekilde, bir çalışma zencefilin Pseudomonas aeruginosa, Streptococcus mutans ve Staphylococcus aureus gibi bakteri büyümesini ve biyofilm oluşumunu azaltmaya yardımcı olabileceğini vurguladı . coli, Salmonella typhi, Candida albicans ve Mycobacterium tuberculosis’e karşı anti-mikrobiyal etkilere sahip olabilir .Ancak bu etkileri doğrulamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır. Bu nedenle potansiyel enfeksiyonları doğru bir şekilde teşhis etmek ve tedavi etmek için doktorunuza danışmanızda fayda var.

3.Enflamasyonu azaltabilir

Devam eden inflamasyon, çeşitli kronik hastalıkların gelişimine ve ilerlemesine önemli bir katkıda bulunur.Zencefildeki 6-shogaol, zingerone ve 8-shoagol gibi farklı bileşiklerin, romatoid artrit, inflamatuar bağırsak hastalığı ve sedef hastalığı gibi otoimmün hastalıklarda anti-inflamatuar özelliklere sahip olduğu araştırıldı. Zencefil, prostaglandin E2 ve pro-inflamatuar sitokinler gibi inflamatuar moleküllerin üretimini ve salınımını azaltarak anti-inflamatuar faydalar sağlayabilir.u nedenle zencefil, hastalıkla ilişkili inflamatuar belirtileri azaltabilir.

4.İyi bir ağrı kesici

Düzenli olarak zencefil çayı içmek de ağrının hafifletilmesine yardımcı olabilir. Zencefilin, özellikle adet döneminin ilk birkaç gününde alındığında adet kramplarından kaynaklanan ağrıyı azaltmada etkili olduğu gösterilmiştir. Zencefil, kas ağrıları, migren, diz osteoartriti ve kronik bel ağrısıyla ilişkili ağrının hafifletilmesine de yardımcı olabilir. u ağrı azaltıcı etkiler kısmen zencefilin güçlü antiinflamatuar ve antioksidan özelliklerine bağlı olabilir.

5.Kan Şekeri Düzenlemesini Destekleyebilir

Yeni araştırmalar zencefilin kan şekeri kontrolünü destekleyebileceğini öne sürüyor. Bir incelemeye göre zencefil, tip 2 diyabetli bireylerde açlık kan şekerini ve hemoglobin A1C’yi (üç aylık bir süre boyunca kan şekeri seviyelerinin bir ölçüsü) düşürmeye yardımcı olabilir. Kesin mekanizmalar tam olarak anlaşılmamasına rağmen uzmanlar, zencefildeki bileşiklerin “periferik dokulardaki glikozun temizlenmesini desteklediğine, bunun da kan şekeri dengesini korumak ve diyabet kontrolünü iyileştirmek için önemli olduğuna” inanıyor Ivanina. Basitçe söylemek gerekirse zencefil, glikozun kan dolaşımından hücrelere taşınmasına yardımcı olabilir, böylece kan şekeri seviyelerini azaltabilir.

Zencefilin yan etkileri var mıdır?

zencefil

Günde bir fincan zencefil çayı tüketmek sağlık için tehlikeli değildir. Bazı ilaçları kullanıyorsanız zencefil tüketimine de dikkat etmelisiniz. Zencefilin antitrombosit etkileri vardır, bu da antikoagülan veya warfarin gibi antitrombosit ilaçlarla birlikte kullanıldığında kanama riskini artırabilir.

Ayrıca, kan şekerini azaltabileceğinden, anti-diyabet ilaçlarıyla birlikte zencefil tüketmek hipoglisemi (veya düşük kan şekeri) riskini artırabilir. encefil aynı etki mekanizmasını paylaştığı düşünüldüğünden, kalsiyum kanal blokerleriyle birlikte alındığında hipotansiyon veya düşük tansiyon riskini de artırabilir. Bu nedenle zencefil çayını günlük rutininizin normal bir parçası haline getirmeden önce doktorunuzla konuşmalısınız.

Zencefil çayı nasıl yapılır?

Taze zencefili tercih ederseniz, zencefil kökünden bir parçayı soyup (isteğe bağlı) ince bir şekilde dilimleyerek işe başlayın.

Bir bardak suyu ve dilimlenmiş zencefil kökünü orta boy bir tencereye alın. Yüksek ateşte kaynatın. Kaynama noktasına ulaşıldığında, ısıyı orta seviyeye düşürün ve 15 dakika pişirin.

Çayı bir bardağa süzün ve zencefil kökünü atın.

Zencefil çayınızın lezzetini arttırmak için bal ve limon ekleyebilirsiniz.

Her gün zencefil çayı içmek iyi midir?

“Zencefil çayı sevdiğiniz bir şey olduğu, sizin için olumsuz yan etkilere neden olmadığı ve diğer ilaçlarınızla, takviyelerinizle ve/veya tıbbi durumlarınızla etkileşime girmediği sürece, her gün zencefil çayının tadını çıkarmakta sorun yoktur.

Yatmadan önce zencefil çayı içmek iyi midir?

Evet, akşam yemeğinden sonra veya yatmadan önce zencefil çayı içmek sindirime ve bağırsak hareketliliğine yardımcı olabilir. encefil çayı yatmadan önce içmek için harika bir kafeinsiz seçenektir, özellikle kas ağrıları veya ağrıları yaşıyorsanız, anti-inflamatuar özellikleri bunları rahatlatmaya ve daha iyi bir gece uykusu çekmenize yardımcı olabilir.

 

Tarih boyunca sağlık için kullanılanZencefilin, insan bedenine olan faydaları yapılan araştırmalarla ortaya konmuştur. İşte, zencefilin birbirinden önemli faydaları…

National Türk öneriyor: Migren için en iyi ilaç hangisi? Kimler migren aşısı yaptırabilir?

Hippocrates

“Vücutta sıcaklığın ya da soğukluğun duyulduğu yer, hastalığın bulunduğu yerdir.” Hippocrates Hipokrat Sağlık ve Bilim Dergisi, size sağlıklı yaşamın sırlarını verecek.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu