Şifalı BitkilerSağlık Haberleri

Migren nedir? Migren ile sinüzit arasındaki fark nedir?

Şiddetli baş ağrısı sorunu yaşayanlar bu durumun migrenden mi, sinüzitten mi kaynaklandığını araştırıyor. Peki, migren ile sinüzit arasındaki fark nedir?

Migren hayat kalitesini bir hayli düşüren şiddetli baş ağrısıdır. Bu ağrıyı anlatmak ise bir hayli güç… Migren hastalarının çoğu bu sebeple ‘migreni olmayana migreni anlatmak çok zor’ yorumunu yapar. Peki, migrenin tedavisi var mı?

Migren nedir?

Migren denildiği zaman akla tek taraflı, şiddetli ağrı akla gelir. Migren, sinir sinyallerini geçici olarak etkileyen anormal beyin aktivitesi sonucu başın bir tarafında zonklayan bir ağrı ile ortaya çıkan şiddetli baş ağrısına neden olan nörolojik bir hastalıktır. Migren atakları yılda 1-2 defa ya da ay içerisinde defalarca görülebilir. Migren ağrılarının çoğunun çok şiddetli seyrettiğini söylenebilir. Şiddetli baş ağrısına bulantı, kusma, denge sorunları görülebiliyor.

Migren neden olur?

Uzun senelerdir yapılan çokça araştırmaya rağmen migrenin temel sebebine ilişkin net bir açıklama yapılamıyor. Migren için en önemli faktörün genetik olduğu uzmanlarca ifade ediliyor. Ayrıca beyindeki sinirlerin ve kan damarlarının anormal bir beyin aktivitesi sonucunda geçici olarak etkilenmesi ile ortaya çıktığı düşünülmektedir. Beyindeki bu anormal aktiviteye neden olan faktör de kesin olarak bilinmemekle birlikte genetik faktörler ve tetikleyiciler dolayısıyla migren atakları yaşandığı tahmin edilir.

Migren atağı sırasında neden bulantı yaşanıyor?

Migren belirtileri nelerdir?

Işığa, gürültüye ve kokulara karşı hassasiyet,

Bulantı ve kusma, mide rahatsızlığı ve karın ağrısı,

İştah kaybı,

Terleme veya üşüme hissetmek,

Soluk ten rengi,

Yorgunluk,

Baş dönmesi ve bulanık görme,

Hassas kafa derisi,

İshal (nadir),

Ateş (nadir).

Migren ağrısı ne kadar sürer?

Migren ağrısının ne kadar sürdüğü merak ediliyor. Migren ağrısı en az 4 saat, en uzun ise 4 güne kadar uzayabilir. Özellikle kadınlarda regl dönemlerinde ataklar hem çok şiddetli hem de uzun sürebiliyor.

Migreni ne tetikler?

Hangi durumların migreni tetiklediği çokça merak ediliyor. Kimi zaman stres aktörü kimi zaman ise tüketilen gıdalar migren atağına yol açabiliyor. Migren etkenlerini şöyle sıralayabiliriz;

Duygusal stres

Öğün atlamak

Fermante gıdalar, işlenmiş etler, çikolata, şarap ve taze peynir tüketmek,

Günlük kafein tüketiminin çok üzerine çıkmak,

Çok sık ve fazla ağrı kesici kullanımı,

Kadınlarda hormonel değişimler,

Uzun süre parlak ışığa maruz kalmak,

Uzun süre yüksek sesli ortamda bulunmak.

Cumcuma öneriyor; Migren ağrılarını bıçak gibi kesecek çay tarifi

Migrene ne iyi gelir?

Migren atağının başlayacağını anladığınız zaman; karanlık ve sessiz ortamda gözlerinizi kapatarak dinlenmeye çalışın. Atağın başlamasıyla birlikte boyun ve enseye sıcak veya soğuk kompres uygulayabilirsiniz. Ayrıca sıcak bir banyo da ağrı ve bulantınızı hafifletecektin.

Atak sırasında nane ya da biberiye yağıyla ağrının olduğu bölgeye ve ensenize masaj uygulayın. Bulantı yaşanırken su içmek güç ancak atak sırasında su tüketiminize dikkat etmeniz gerekiyor.

Ağrınızın hafiflemesi için zencefil, papatya ya da nane çayı tüketebilirsiniz.

Migren ile sinüzit arasındaki fark nedir?

Prof. Dr. Mehmet Zarifoğlu verdiği bir röportajda migren, sinüzit ve diğer baş ağrılarının arasındaki farkları şöyle sıralıyor. Zarifoğlu,  baş ağrılarının başlangıç şekli, ağrının şekli, stresin ne ile artıp ne ile azaldığı ile bazı tetkiklerin, bunları ayırıcı tanılarını koymakta kolaylık sağladığını ifade etti. Zarifoğlu, hastanın kendi baş ağrısı ile ilgili vereceği bilginin önemli ve tanı koydurucu olduğunun önemine değindi.

Sinüzit Nedir?

Akut sinüzit çoğu zaman hastaların nezle olmalarının ardından kendini gösterir. Hastalar nezle oldukları zaman ilk belirtileri arasında burun akıntısı görülür. Daha sonra bu burun akıntısı günler içerisinde geçer ve burun kanalları eskisine göre daha fazla duyarlı hale gelir. İşte böyle anlarda da hastaların sinüzite yakalanma ihtimalleri çok yüksek olur. Kronik sinüzit ise akut sinüzitin ortalama 3 ay kadar bir sürede iyileşmemesinden sonra başlar. Hem akut sinüzitte hem de kronik sinüzitte zaman zaman görülen baş ağrıları hastaların bu rahatsızlığı migren ile karıştırmalarına sebebiyet verir.

Migren tedavisi var mı?

Migren sorunu yaşayanların ençok merak ettiği konu ise bu hastalığın bir tedavisinin olup olmadığı. Atak tedavisinde; parasetamol, aspirin dahil olmak üzere basit türde ağrı kesiciler, bir takım bulantı önleyici ilaçlar ve triptanlar kullanılır. Migren ataklarının önlenmesi için hastalara; uyku düzenlerine dikkat etmeleri, aç kalmamaları ve kafeinden uzak durmaları tavsiye ediliyor. Ayrıca akupunktur ve hacamat yöntemleriyle migrene karşı tedbir alınabileceği ifade ediliyor.

Hippocrates

“Vücutta sıcaklığın ya da soğukluğun duyulduğu yer, hastalığın bulunduğu yerdir.” Hippocrates Hipokrat Sağlık ve Bilim Dergisi, size sağlıklı yaşamın sırlarını verecek.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu