Şifalı Bitkiler

Zencefil tüketmeniz için çok sebebiniz var!

Tarih boyunca sağlık için kullanılan zencefilin, insan bedenine olan faydaları yapılan araştırmalarla ortaya konmuştur. İşte, zencefilin birbirinden önemli faydaları...

Zencefil hem tatlı hem de tuzlularda rahatlıkla kullanılır. Ülkemizde yemeklerde tercih edilmeyen toz ya da taze olarak kullanılan zencefil genellikle çay olarak tüketiliyor. Bu leziz bitkinin sağlığa olan faydaları ise saymakla bitmiyor.

Zencefilin Sağlığa Faydaları

zencefil tuketmeniz icin cok sebebiniz var 1

Zencefil sadece lezzetli değildir.  Zencefil kökünün doğal bir bileşeni olan gingerol , gastrointestinal hareketliliğe, yani gıdanın mideden çıkma ve sindirim süreci boyunca devam etme hızına fayda sağlar. Zencefil yemek verimli sindirimi teşvik eder, böylece yiyecekler bağırsakta uzun süre kalmaz.

Mide bulantısına iyi gelir:

Hazımsızlık sorunu yaşıyorsanız zencefil sindirim sürecini hızlandırmaya ve midenizi daha çabuk boşaltmanıza yardımcı olabilir. Ülser, kabızlık gibi sindirim sorunları olan biri, bunu normal beslenmelerine ekleyerek rahatlama sağlayabilir.

Son araştırmalar zencefil tüketenlerin tüketmeyenlere göre iki kat daha hızlı sindirim yaptığını göstermiştir. Sindirim sistemindeki hareketi arttırır ve yediğimiz gıdaların parçalanmasına yardımcı olan sağlıklı enzimleri destekler. Bu onu mideyi sakinleştirmeye ve rahatsızlık ve şişkinlik duygularını hafifletmeye yardımcı olan harika bir bileşen haline getirir. Unutmayın, bir miktar zencefil gerçekten çok işe yarayabilir.

Kanser nedeniyle kemoterapi alan hastalarla çalışan uzmanlar, zencefilin tedavi sonrası mide bulantısını hafifletebileceğini ve bulantı önleyici ilaçların bazı yan etkilerini ortadan kaldırabileceğini ifade ediyor.

Nesiller boyunca kadınlar zencefilin “sabah bulantısını” ve hamilelikle ilişkili diğer rahatsızlıkları hafifletmek için tercih ediyor.

Zencefil tüketmek fermantasyonu, kabızlığı ve diğer şişkinlik ve bağırsak gazı nedenlerini azaltabilir.

Zencefil antioksidanlar içerir. Bu moleküller, sayıları çok arttığında hücrelere zarar verebilecek bileşikler olan serbest radikallerin yönetilmesine yardımcı olur.

Bağışıklığı güçlendirir:

Zencefilin gücü  ham kökte bulunan biyoaktif bileşik olan gingerolden gelir. Zencefil antimikrobiyal ve antifungal özellikleriyle bağışıklığı güçlendirebilmektedir. Zencefil ayrıca yaygın hastalıklara karşı güçlü bir savunma olabilecek çok sayıda antioksidan ve antiinflamatuar özellik içerir.

Bu özelliklerin kombinasyonunun birçok faydası vardır. Zencefilin sağlık açısından faydaları ve yan etkileri öksürüğü iyileştirir, ateşi düşürür, enfeksiyonlarla savaşır, baş ağrılarını hafifletir ve soğuk algınlığı ve griple ilişkili diğer semptomları hafifletir. Zencefili beslenmenize dahil ettiğinizde vücudunuzun savunmasını güçlendirmeye yardımcı oluyor, önünüze çıkan her şeyle mücadele etmeye hazır olmasını sağlıyorsunuz.

PMS belirtilerini hafifletir:

Zencefilin adet öncesi sendromu (PMS) ile ilişkili diğer rahatsız edici semptomları hafifletmede etkili olduğu bulunmuştur . Adet ağrısı, bir kadının adet döngüsü sırasında sık görülen bir semptomdur, ancak zencefilin eklenmesi bunu daha kolay yönetilebilir hale getirebilir. Zencefildeki aktif bileşiklerin, birçok kadının adet döngüsü sırasında yaşadığı genel rahatsızlığın ve şişkinliğin azaltılmasına katkıda bulunduğu gösterilmiştir.

Dahası, zencefilin doğal yatıştırıcı özellikleri, genellikle PMS ile ilişkilendirilen ruh hali değişimlerini ve sinirliliği hafifletmeye de yardımcı olabilir. Zencefil sakinlik ve rahatlama hissini teşvik ederek bu hormonal aşamada daha dengeli bir duygusal duruma katkıda bulunabilir. Diyetinizde önemli değişiklikler yapmadan önce mutlaka sağlık uzmanınıza danışın.

Kansere karşı koruyucu:

Zencefil , belirli kanser hücrelerinin büyümesini engelleyerek ve vücuttaki iltihabı azaltarak geleneksel kanser tedavilerini tamamlama potansiyeli sergilemiştir . Zencefil üzerine yapılan araştırmalar, gingerolün bazı faydalarının yumurtalık, kolon ve pankreas kanseri gibi bazı kanserleri önleyebileceğini göstermiştir. Her derde deva olmasa da antioksidan ve antiinflamatuar özellikleri vücudunuzun korunmasına yardımcı olabilir.

Zencefil aynı zamanda kanser tedavisiyle ilişkilendirilen bulantı ve ağrı semptomlarını azaltmak için de güvenli bir seçenektir. Kemoterapi alırken diyetinize zencefil eklemek, tedavinin bulantı veya baş dönmesi gibi yan etkileriyle mücadele etmenize yardımcı olur. Zencefilin tek başına kanser tedavisi olarak düşünülmemesi gerekirken, onu dengeli bir diyete dahil etmek, geleneksel tıbbi yaklaşımlarla birlikte ek destek sağlayabilir.

Çok iyi bir ağrı kesici:

Zencefil, kas ağrıları ve adet rahatsızlıkları gibi bir dizi durumu kapsayan doğal bir ağrı kesicidir. Zencefil, reçetesiz satılan ağrı kesici ilaçlara mükemmel bir alternatiftir çünkü gingeroller antiinflamatuar görevi görür ve vücutta ağrıya neden olan bileşikleri yok etmeye çalışır.

Zencefilin antiinflamatuar özellikleri artritle ilişkili ağrıyı azaltır ve eklem hareketliliğini arttırır. Artrit hastalarına genellikle semptomlarını azaltmak için antiinflamatuar ilaçlar reçete edilir, ancak zencefil doğal bir alternatif olarak işe yarar. Aynı zamanda nörotransmiterlerle etkileşime girer ve hatta beyindeki ağrı sinyallerini bile engelleyebilir. Bu ikili etki, zencefili geleneksel ağrı yönetimi tedavileri için çok yönlü ve bütünsel bir çare haline getirir.

Cilt sağlığı için faydalı:

Zencefil güzel ve sağlıklı bir cildin adeta anahtarıdır.

Antioksidanlar, artan kan dolaşımı ve antiseptik özellikleriyle cildinizin sağlığını iyileştirebilir. Zencefilin temel vitaminleri ve mineralleri cildin nemlenmesine ve beslenmesine doğrudan katkıda bulunur. Zencefilin antioksidanları cildi UV ışınlarından bile koruyabilir ve kolajenin parçalanmasını yavaşlatarak cildin daha genç ve esnek görünmesini sağlayabilir.

Zencefil aynı zamanda kan dolaşımını teşvik ederek doğal ışıltıyı arttırdığı ve sağlıklı bir ışıltıya yol açtığı için cildi aydınlatabilir. Antiseptik özellikleri sivilce semptomlarını iyileştirebilir ve çiğ zencefil ile sivilcenin neden olduğu yara izlerinin giderilmesine yardımcı olabilirsiniz. Zencefilin antiinflamatuar özellikleri aynı zamanda tahriş olmuş cildin iyileşmesine de yardımcı olur.

Metabolizmayı hızlandırır:

Bazı çalışmalar zencefil tüketmenin kilo kaybına yardımcı olduğunu göstermiştir . Zencefilin termojenik özellikleri vücut ısısını artırmasına ve kalori yakımına katkıda bulunmasına olanak tanır. Zencefil aynı zamanda insülin seviyelerini de kontrol eder ve antrenmanın toparlanmasına yardımcı olur. Kilo kaybı söz konusu olduğunda zencefil, metabolizmanızı hızlandırabilir ve aşırı yemeyi önlemek için tokluk hissi yaratabilir.

Bu her şeyi çözecek bir şey değil, ancak diğer kilo verme çabalarıyla birleştirildiğinde sonuçlarınızı tamamlayabilir. Özellikle mevcut herhangi bir sağlık sorununuz veya endişeniz varsa, diyetinizde önemli değişiklikler yapmadan önce bir sağlık uzmanına veya beslenme uzmanına danışmanız tavsiye edilir.

zencefil tuketmeniz icin cok sebebiniz var 1
Ginger and ginger powder, ginger tea

Kalp hastalıklarını önler:

Zencefil, kardiyovasküler faydalarına katkıda bulunan anti-inflamatuar etkiler sergiler. Zencefil, diğer özelliklerinin yanı sıra kan sulandırıcı olarak da çalışır ve bu da kardiyovasküler sorunların önlenmesinde faydalı olabilir . Kan sulandırıcılar kan pıhtılaşması riskini azaltır, bu da kalp krizi veya felç riskini azaltır. Zencefilin kalp hastalıklarını önlemesinin bir başka yolu da kan basıncını ve kolesterolü düşürmektir.

Kolesterol birikmesi arterleri tıkayabilir ve kalp problemleri riskini artırabilir. Ek olarak zencefilin lipit metabolizmasını olumlu yönde etkilediği ve kan dolaşımındaki yağların parçalanmasını teşvik ettiği gösterilmiştir. Bu da sağlıklı kolesterol seviyelerinin korunmasına ve arterlerde plak birikiminin önlenmesine katkıda bulunabilir. Zencefil ayrıca kan dolaşımını iyileştirir ve kan şekerini düşürür, bu da kalbin en yüksek performansta kalmasına yardımcı olur.

Beyin sağlığı için önemli:

Araştırmalar, düzenli zencefil tüketiminin , beyin fonksiyonlarında yaşa bağlı düşüşe karşı koruma sağlayan nöroproteksiyonda da rol oynayabileceğini öne sürüyor . Kronik inflamasyon beyninizi zamanla etkiler ve azalmasına neden olabilir. Bu, bilişsel durumlara, zihinsel sağlık sorunlarına veya Alzheimer hastalığına neden olabilir.

Zencefil, güçlü antioksidanları nedeniyle iltihabı azaltır ve beyni serbest radikallerden korur. Ayrıca beynimizdeki hafıza, odaklanma ve tepki süresinden sorumlu nörotransmitterleri artırarak hafıza fonksiyonunu da geliştirir. Zencefil, depresyon ve anksiyete gibi zihinsel hastalıklarla mücadeleye yardımcı olmak için dopamin ve serotonin bile salgılar.

Kan şekerini düşürür:

Yakın zamanda yapılan küçük bir çalışma, zencefilin vücudunuzun insülini daha iyi kullanmasına yardımcı olabileceğini öne sürdü. Zencefilin kan şekeri düzeylerini iyileştirmeye yardımcı olup olamayacağını görmek için daha büyük çalışmalara ihtiyaç vardır.

Kolesterolü düşürür:

Günlük bir doz zencefil, “kötü” veya LDL kolesterol seviyenizle savaşmanıza yardımcı olabilir. Yakın zamanda yapılan bir araştırmada, 3 ay boyunca günde 5 gram zencefil almak, insanların LDL kolesterolünü ortalama 30 puan düşürdü.

Zencefil nasıl tüketilir?

  1. Zencefil Çayı

Zencefili tüketmenin en yaygın yollarından biri çaydır. Zencefil çayı yapmak için doğranmış, dilimlenmiş veya kıyılmış zencefil parçalarını suya ekleyip demlemeniz yeterlidir.

Daha da fazla lezzet katmak için bal veya limon gibi şeyleri ekleyin. Bazı hazır çay poşeti markaları zencefil çeşitleri sunuyor ancak bunlar çiğ zencefil kadar faydalı olmayabilir.

2.Yemeklerinizi lezzetlendirin

zencefil tuketmeniz icin cok sebebiniz var 3

Faydalarından yararlanmak ve ekstra lezzet katmak için yemeklere kıyılmış zencefil ekleyin. Zencefil kızartmalarda, çorbalarda ve körilerde iyi çalışır. Tatlılara veya smoothielere bile zencefil ekleyebilirsiniz.

3.Zencefil suyu

Günlük bir bardak zencefil suyu, zencefil tüketmenin en uygun yollarından biridir. Meyve sıkacağı kullanarak bunları evde yapabilirsiniz.

Hatta bazı insanlar, eğer tam bir yemek hazırlamaya ya da içmekten keyif almaya ihtiyaç duymuyorlarsa, sağlık açısından daha hızlı faydalar sağlamak için zencefili çiğ olarak bile tüketirler.

 

Zencefil shot nedir? Zencefil shotlar artık çok sayıda market ve online mağazada satılıyor, çünkü bunların sağlığı geliştirici etkileri olduğu söyleniyor.

National Türk öneriyor; Migren için en iyi ilaç hangisi? Kimler migren aşısı yaptırabilir?

Hippocrates

“Vücutta sıcaklığın ya da soğukluğun duyulduğu yer, hastalığın bulunduğu yerdir.” Hippocrates Hipokrat Sağlık ve Bilim Dergisi, size sağlıklı yaşamın sırlarını verecek.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu