Şifalı Bitkiler

Hünnap faydaları nelerdir? Hünnap hakkında merak edilenler

Hünnap meyvesi 3000 yılı aşkın bir süredir geleneksel tıpta kullanılmaktadır. Hünnap günümüzde de tüm dünyada popüler bir meyvedir.

Hünnap; Çin hurması, hünnap veya kırmızı hurma olarak da bilinir. Bitki Çin’e özgüdür. Hünnap meyvesinin şekli yuvarlaktan armut şekline kadar değişir. Kiraz kadar küçük olabileceği gibi erik kadar büyük de olabilir. İnce, yenilebilir bir kabuğa ve beyazımsı bir ete sahiptir. Olgunlaştığında meyve koyu kırmızıya döner. Meyve tamamen kırmızıya döndükten sonra kırışmaya ve yumuşamaya başlar ancak yine de yenilebilir.

Hünnap nedir?

Hünnap, cehrigiller ailesinden bahar aylarında hoş kokulu sarı renkli çiçekler açan, dikenli bir ağaç türüdür.

Sert çekirdekli, iri zeytin biçiminde ve büyüklüğündedir. İlk başlarda yeşil iken olgunlaştıkça kırmızıya ve siyah-mor renge döner. En dış kabuğu derimsi ve ince, pulpası (yumuşak kısım) kopartıldığında elmadaki gibi sert ve beyaza yakındır. Ancak birkaç saat içinde sarılaşır ve yumuşar. Birkaç gün içinde kabuğu da buruşur. Pulpa tatlı lezzetlidir. Bahçelerde yetiştirildiği gibi yabanî olarak da bulunur.

Bu tohumu mutfağınızdan eksik etmeyin! Çörek otunun 12 faydası:

Hünnap faydaları nelerdir?

Hünnap faydaları nelerdir?

Hünnap meyveleri binlerce yıldır geleneksel tıpta kullanılmaktadır. İnsanlar üzerindeki etkilerini açıklığa kavuşturmak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Antioksidanlar açısından yüksektir: Hünnap meyveleri flavonoidler , polisakkaritler ve triterpenik asitler gibi zengin bir bileşik kaynağıdır . Bu bileşiklerin bazıları antioksidan özelliklere sahiptir.

Antioksidanlar, serbest radikaller olarak adlandırılan kimyasalların neden olduğu hasarlar da dahil olmak üzere hücre hasarını önleyebilen veya geciktirebilen maddelerdir. Hava kirliliği, sigara dumanı ve güneş ışığından kaynaklanan serbest radikallere maruz kalırsınız. Vücudunuz ayrıca normal metabolik süreçler sırasında serbest radikaller de üretir.

Uyku düzenini iyileştirir: Çin hünnapı geleneksel tıpta uykuyu teşvik etmek için kullanılır. İlk araştırmalar bunun meyvelerin antioksidan özelliklerinden kaynaklanabileceğini öne sürüyor.

Kabızlığa iyi gelir: Hünnap yüksek lif içeriğine sahiptir. 100 gramlık kurutulmuş hünnap porsiyonunda 6 gram diyet lifi bulunur.

Yüksek lifli beslenmenin faydaları nelerdir:

Kabızlığı önler

Daha uzun süre tok hissetmenizi sağlar, bu da kilo vermenize yardımcı olabilir

Kan şekeri seviyenizi iyileştirmeye yardımcı olur

Kolorektal kanser gibi hastalıklara yakalanma riskinizi azaltır

Kolesterolünüzü düşürür , bu da kalp hastalığı riskinizi azaltır

Hünnap meyve özü de kabızlığın giderilmesine yardımcı olabilir . Küçük bir çalışma, sıvı hünnap özütü alanların, plasebo alanlara kıyasla kabızlık semptomlarında iyileşme olduğunu buldu.

Bağışıklığı güçlendirir: Hünnap meyvesi C vitamini açısından zengin olduğundan bağışıklık sisteminizi güçlendirebilir.

Meyvenin büyüklüğüne bağlı olarak bir ila üç hünnap meyvesi yemek, erkekler için 90 miligram ve kadınlar için 75 miligramlık günlük C vitamini tavsiyelerini karşılayacaktır.

Bilişsel sağlığa faydalı: Hünnapların zihin ve beden üzerinde rahatlatıcı bir etkisi olduğu bilinmektedir. İşte tam da bu yüzden geleneksel olarak doğal bir antidepresan, anti-anksiyete ve anti-stres şifalı gıda olarak kullanılıyorlar. Hünnap meyvesinin tohumlarının özellikle hayvan deneklerde kaygıyı azaltmada etkili olduğu gösterilmiştir.

Journal of Ethnopharmacology dergisinde yayınlanan bir çalışmanın sonuçları,  hünnap tohumu ekstraktının daha düşük dozda anti-anksiyete etkilerine , daha yüksek dozda kullanıldığında ise sakinleştirici etkilere sahip olduğunu göstermektedir. Ne yazık ki, şu anda hünnapın sakinleştirici veya kaygı azaltıcı etkileri hakkında insan çalışmaları bulunmamaktadır, ancak hayvanlar üzerinde yapılan araştırmalar, hünnapın doğal bir stres giderici olarak potansiyeli konusunda bugüne kadar cesaret verici olmuştur.

Bir diğer potansiyel fayda ise bilişsel sağlığı desteklemektir. 2017 yılında yapılan bir araştırma , hünnapın, nöron hücrelerini nörotoksin stresine karşı korumak, nöron farklılaşmasını uyarmak, nörotrofik faktörlerin ekspresyonunu arttırmak ve hafızayı ve öğrenmeyi teşvik etmek de dahil olmak üzere nöroprotektif aktivitelere sahip olduğunu buldu . Bunun nedeni, beyne zarar verebilecek oksidatif strese karşı savunma sağlayan zengin antioksidanlar ve antiinflamatuar bileşikler içermesidir.

Hünnap meyvesinin zararları nelerdir?

Hünnabın geleneksel tıbbi kullanımlarından biri müshildir. İnsanlar üzerindeki müshil etkisi hakkında çok az araştırma olmasına rağmen, yediğiniz hünnap meyvesi miktarına dikkat etmelisiniz.

Uzmanlar , venlafaksin gibi antidepresan ilaçlar kullanların hünnaptan uzak durmasını belirtiyor. Çünkü söz konusu ilaçla hünnap meyvesinin etkileşime girebileceğini belirtiyor. İlk hayvan çalışmaları, hünnap ekstraktının karbamazepin, fenobarbiton ve fenitoin gibi bazı nöbet ilaçlarıyla etkileşime girebileceğini ortaya koymuştur.

Bu ilaçlardan herhangi birini alıyorsanız ve aynı zamanda bu hünnap meyvesini veya özlerini yemek istiyorsanız doktorunuza danışmanızda fayda var.

Hünnap meyvesi nasıl yenir?

Hünnap hangi ilaçlarla kullanılmaz?

Hünnap meyvesini çiğ olarak tüketebilirsiniz. Taze olanlar tatlıdır ve elmaya benzer bir dokuya sahiptir.

Meyve aynı zamanda yaygın olarak kurutulmuş olarak da bulunur. Bu kurutulmuş Çin hünnapları kırmızı hurma olarak bilinir. Kurutulmuş meyveler doğrudan yenilebilir. Hünnap meyvesini keklerde kullanabileceğiniz gibi komposto ve reçellerde de tercih edebilirsiniz.

Tarih boyunca sağlık için kullanılan Zencefil, insan bedenine olan faydaları yapılan araştırmalarla ortaya konmuştur. İşte, zencefilin birbirinden önemli faydaları…

National Türk öneriyor: Safranın 6 faydası… Safran ekstresi ile gençleşin

Hippocrates

“Vücutta sıcaklığın ya da soğukluğun duyulduğu yer, hastalığın bulunduğu yerdir.” Hippocrates Hipokrat Sağlık ve Bilim Dergisi, size sağlıklı yaşamın sırlarını verecek.
Başa dön tuşu