Tansiyon HastalıklarıSağlık Haberleri

Unutkanlık neden olur? Belirtileri, tedavisi

Unutkanlık, bellekte bulunan bilgilerin bir şekilde yok olması sürecidir. Peki unutkanlık neden olur, belirtileri ve tedavisi nasıldır?

Bir odaya girersiniz ve orada durursunuz, aniden kendinizi boş hissedersiniz, zihniniz bomboştur. Neden buraya geldim? Unutkanlık neden olur gibi sorulara yanıtımız makalemizde.

Başlangıçta bu unutkanlıktan dolayı kendinize biraz sinirlenirsiniz ve geldiğiniz yere geri dönersiniz.

Çoğu zaman, yaptığınız veya düşündüğünüz şeyin izini sürerek hafızanızı çalıştırdığınızda, hatırlarsınız! Bu kısa süreli unutkanlık, yaygın hafıza kaybı problemlerinden biridir.

Bellek Sorunlarının Türleri

Hafıza kaybının diğer nedenleri nelerdir? Bir şey okuduğunuzda ve birkaç dakika sonra ya da bir süre sonra ne okuduğunuzu hatırlayamadığınızda, biri size önemli bir şey söylediğinde ve sonunda onu hiç yapmadığınızda.

Size “neden?” diye sorduklarında alacağınız tek yanıt, size asla böyle bir şey söylemedikleri olacaktır. Bu endişe verici gelebilir ancak sıklıkla olur. Bu dalgınlık olabilir ya da sizinle konuşurken dikkat etmediğiniz için olabilir.

Ancak bu çok sık olmaya başladığında, unutkanlığınız konusunda biraz endişelenmenize ve bunun sebebinin ne olduğunu merak etmenize neden olur.

Sadece kısa süreli hafıza kaybı mı yoksa Demans veya Alzheimer gibi ciddi bir hafıza kaybı hastalığı mı?

Unutkanlığınız konusunda alarm zilleri çalıyor.

Nattokinaz Alzheimer için de umut olabilir

Bazen bir kişinin adını hatırlayamazsınız, dilinizin ucundadır ama telaffuz edemezsiniz.

Bu, geri almaya çalıştığınız düşünceye farklı bir düşüncenin müdahale ettiği engellemedir. Yaşınız ilerledikçe daha fazla strese girme eğiliminde olursunuz, ancak unutkanlık yalnızca ilerleyen yaşın bir işareti değildir.

Unutkanlık neden olur? İşte unutkanlık sebepleri;

Hafıza kaybı ve unutkanlığa ne sebep olur? Hafıza bozukluğunun ve kısa süreli hafıza kaybının birçok nedeni olabilir. Bunlar aşağıdakileri içerebilir:

Uyku eksikliği: Her yaşta unutkanlığın belki de en yaygın nedeni olan yetersiz ve düzensiz ya da huzursuz uyku aynı zamanda kaygıya, gerginliğe, huzursuzluğa da yol açabilir.

Bunlar yine hafıza kaybının nedenleridir.

Aşırı Çalışma, Stres ve Kaygı: Aşırı çalışma, bazı beyin bağlantıları yavaşladığında hafızanızı köreltebilecek yorgunluğa yol açar.

İş yerindeki veya evdeki gerginlikler, geri çağırma tesisinizin şişkin olmasına yol açabilir. Egzersiz eksikliği buna eklenecektir.

Stres ve kaygı aynı zamanda yeni anıların oluşmasını engeller ve eskilerin hatırlanmasına zarar verir.

İlaç tedavisi: Antidepresanlar, antiepileptik ilaçlar, mide ekşimesi ilaçları, sakinleştirici olmayan antihistaminikler ve mesane kontrol ilaçları, vücudun kimyası üzerinde fizyolojik etkiye sahip olan ve unutkanlığa yol açan bazı ilaç türleridir.

Alkol: Çok fazla alkol tüketimi sadece genel sağlığa ve refaha, karaciğer hastalığına vb. zarar vermekle kalmaz, aynı zamanda çok iyi bilinmeyen bir etkiye sahip gibi görünmektedir.

Kısa süreli hafıza kaybına neden olur.

Etkin olmayan tiroid: Bazı kişilerin tiroidi düzgün çalışmıyor optimum kapasitede performans göstermiyorsa uyku eksikliğine ve depresyona yol açabilir. Bu da hafızanın bozulmasına neden olur ve tedavi edilmediği takdirde kronik hafıza kaybına yol açabilir.

Depresyon: Depresyonun bazı yaygın belirtileri, normalde ilginizi çeken aktivitelerden genel olarak zevk almama, yorgunluk, uyuşukluk, dürtü eksikliği ve varlığınızı saran endişe verici bir üzüntü örtüsüdür.

Çaresizlik hissi vardır ve tüm bunlar çoğu zaman hafıza kaybına ve unutkanlığa yol açar.

Hafıza kaybı ve unutkanlığa nelerin sebep olduğuna baktığımızda yukarıdaki faktörler en sık görülen sebeplerdir.

Unutkanlık egzersiz ilişkisi

Ancak diğer faktörlerin yanı sıra yorgunluk ve egzersiz eksikliği de vardır.

Yorgunluk hafızanızı köreltebilir ancak kalıcı, ciddi yorgunluğun tıbbi bir nedeni olabilir ve bir doktor tarafından değerlendirilmesi gerekebilir.

Fiziksel egzersiz yaptığınızda kalbinizin daha hızlı kan pompaladığını, oksijen açısından zengin kanın beyne ulaştığını ve zihinsel olarak zinde ve uyanık kalmanızı sağladığını hissedebilirsiniz.

Devam eden araştırma çalışmaları, düzenli ve orta düzeyde egzersizin beynin hafıza fonksiyonuyla ilgili kısımlarını uyardığını ortaya koyuyor.

Muhtemelen fiziksel olarak aktif insanların, daha hareketsiz bir yaşam tarzına sahip olanlara kıyasla yaşlandıkça daha az unutkanlık göstermelerinin nedeni budur.

Unutkanlıkla Nasıl Mücadele Edilir – Hafıza Kaybı Tedavisi

Hafıza kaybı tedavisi veya hafıza kaybı ilacı hakkında konuştuğumuzda, özellikle kısa süreli hafıza kaybı tedavisi olarak bu değişikliklerle başa çıkmanıza yardımcı olacak bazı basit Davranışsal Yönetim ipuçlarına bakmamız gerekir:

Bir rutini takip edin: Cüzdan, anahtar, gözlük, cep telefonu gibi günlük kullandığınız eşyalarınızı her gün aynı yerde bulundurun.

Hepsini not edin: Tarihleri, isimleri, yerleri, detayları vb. hatırlamak için beyninize güvenmeyin. Cep not defteri, yapışkan not veya ses kayıt cihazı kullanın. Uzun bilgi parçalarını hatırlamanız için kolay kodlar olan hafıza anımsatıcılarını kullanın.

Her seferinde tek bir şeye odaklanın: ‘Çoklu görev’ tüm görevleri bozar çünkü beyin aynı anda yalnızca tek bir şeyi yapabilir.

Her şeyi iki kez ezberleyin: Hayati bir şeyi hatırlamanız gerekiyorsa, bilgiyi özümsemek için ona birden fazla bakın.

Bellek tetikleyicileri oluşturun: Yemek masanızda ilaçlarınız için küçük bir bardak bulundurun, böylece yemeklerden sonra tabletlerinizi almayı unutmazsınız.

Unutkanlıkla başa çıkmanıza yardımcı olacak günlük alışkanlıklarınızın bir kontrol listesini yapın.

Her gece yeterince uyuyor musun?

Rahat uyuyabiliyor musun? Aksi takdirde gün boyunca kendinizi yenilenmemiş ve yorgun hissedeceksiniz, bu da hafızanızın bozulmasına yol açacaktır.

Rahatlamanıza yardımcı olacak ilaçlara bakmak için doktorunuza danışmalısınız.

Tansiyon ilaçları, antidepresanlar, sakinleştiriciler, antiepileptik ilaçlar, mide ekşimesi, mesane kontrol ilaçları, antihistaminikler vb. gibi önceden var olan sağlık sorunları için ilaç kullanıyorsanız, bunların sedasyona veya kafa karışıklığına neden olarak hafızayı etkilemesi muhtemeldir.

Doktorunuz size hafıza kaybı ve unutkanlığa yol açmayacak alternatif markalar veya ilaç kombinasyonları konusunda tavsiyelerde bulunabilir.

Alzheimer gibi bazı durumlar doğrudan hafıza kaybı tedavisini gerektirebilir.

Bu hafif bir uyarıcı olabilir veya bazı durumlarda doktorlar, erken Alzheimer hastalığı için resmi olarak onaylanmış hafıza bozukluğu ilaçlarını önerebilir.

Bunlar, hafıza oluşumu için önemli olduğu düşünülen beyindeki nörotransmiterlerin seviyesini arttırır.

Ancak bunlar yalnızca davranış değişiklikleri, hatırlatıcılar ve not defterleri gibi protez cihazlar ve diğer hafıza rehabilitasyonu adımları denendikten sonra reçete edilir.

Unutkanlık tedavisi

Hafıza kaybı tedavisi devam eden bir araştırma ve çalışma alanıdır.

Bu arada hafızayı korumayla ilgili yeni ve ilginç yöntemler geliştirilmekte ve test edilmektedir.

Heyecan verici ve etkili bir araç, odaklanmayı, öğrenmeyi ve hafızada tutmayı artırarak unutkanlığı ortadan kaldıran yeni bir yazı tipi veya yazı tipinin oluşturulmasıdır!

Avustralya’daki RMIT Üniversitesi’nin yeni yazı tipi Sans Forgetica, 8 derecelik hafif bir geriye eğim ve yazı tiplerinde okumayı yavaşlatan boşluklar gibi özelliklere sahiptir, böylece bilişsel süreç geliştirilir ve okuyucunun yazılı materyali acele etmeden bilgiyi daha net bir şekilde özümsemesine yardımcı olur.

Önemli bilgi parçalarını vurgulamak için vurgulayıcı olarak kullanılması amaçlanmıştır.

Ancak bazen sadece daha fazla uyumak, ilaç değiştirmek, meditasyonda sessizliği aramak için zihni eğitmek veya benzer bir stres azaltma programının hafızanızı yeniden düzene sokabileceğini vurgulamak gerekir.

Vücudunuz ve beyniniz istismara isyan etti ve ilgilenilmesi gerekiyor. Paniğe kapılmayın: Unutkanlığa sakin ve açık bir zihinle yaklaşın ve onunla bilimsel olarak mücadele edin.

En çok bilinen hafıza problemi türleri demansın farklı türleridir.

Kaza sırasında darbeye bağlı olarak çalışma hafızası veya kısa süreli hafıza kaybı meydana gelebilir ve bazen geri döndürülebilir.

Geçicilik, gerçeklerin ve olayların kullanılmadığı için zamanla unutulma eğilimidir.

Yanlış atıf, bir şeyi kısmen doğru hatırladığınız ancak bazı (belki) önemli ayrıntıları başka bir kaynağa yanlış atfettiğiniz bir sorundur.

Hafıza kaybının nedenlerinden biri de budur.

Telkin edilebilirlik, olay hakkında hafızanızın, olaydan sonra öğrendiğiniz bir şeyin telkin gücünden dolayı değişmesidir.

Belleğiniz algılarınız veya kişisel önyargılarınız tarafından değiştirildiğinde sorun önyargıdır.

Travmatik olaylara, korkulara ya da olumsuz duygulara ilişkin anıların kalıcı olması, kalıcılık adı verilen bir tür hafıza sorunudur.

Kısa süreli hafıza kaybı, hafıza bozukluğu, unutkanlık ve hatta küçük hafıza kaymalarının belirtileri böylece hemen fark edilir.

İşitme Cihazları Demansı Önleyebilir
Kahve Telvesi Alzheimer ve Parkinson’u Önleyebilir mi?

Bilim Dergisi

Hipokrat Sağlık ve Bilim Dergisi olarak sizlere sağlıklı bir yaşamın sırlarının vereceğiz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu