Kanser HastalıklarıSağlık Haberleri

Elektronik sigaralar kansere davetiye çıkarıyor

Son zamanlarda kullanımı yaygınlaşan elektronik sigaralara karşı uzmanlar uyarıda bulunuyor. Elektronik sigarada bulunan kadmium, nikel, nitrozamin gibi birçok kimyasal maddenin DNA hasarı yaparak kansere yol açtı ifade ediliyor.

Sigara sağlığı ciddi şekilde tehdit etmektedir. Bu zararlı alışkanlıktan vazgeçmek isteyenler ya da tütene karşı alternatif arayanlar son dönemde sıklıkla elektronik sigara kullanmaya başladı. Peki, elektronik sigaranın zararları nelerdir?

Elektronik sigara nedir?

Elektronik sigara, sigarayı bırakmada rolü ve yeterince güvenli olup olmadığı halen tartışılmakta olan, kullanıcıya taşıyıcı aerosol bir sistem içinde nikotinli veya nikotinsiz buhar sunan elektronik bir alettir. Diğer bir türü olan ısıtılmış tütün ürünü tütünü geleneksel sigaralardan daha düşük bir sıcaklıkta ısıtır.

Elektronik sigara kansere sebep oluyor

Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Onkoloji Öğretim Üyesi Prof. Dr. Uğur Coşkun, son dönemde Türkiye’de kullanımı yaygınlaşan elektronik sigara hakkında açıklamalarda bulundu. Coşkun, sigaranın başta akciğer kanseri olmak üzere birçok kanserin gelişimindeki en önemli risk faktörü olduğunu belirterek, “Bu tehlikeden kaçınmak isteyen birçok kişi yanlış bilgiler nedeniyle elektronik sigaraya yöneliyor. Ülkemizde yasak olmasına rağmen maalesef elektronik sigaranın yaygınlığı özellikle gençler arasında gittikçe artmakta. Birkaç gün önce Adv Respir Med dergisinde Sahu ve arkadaşları tarafından elektronik sigaranın kanser oluşturma riskine yönelik bir makale yayınlandı. Bu analizde elektronik sigaranın kardiyovasküler ve solunum sistemi hastalıklarına verdiği zararın yanında akciğer, baş-boyun, idrar kesesi ve meme kanseri riskini artırabileceğine yönelik tespitler yapıldı” diye konuştu.

Elektronik sigaralar DNA hasarına yol açıyor

Elektronik sigaranın nikotin ve gliserinin yanında birçok kimyasal maddeyi içeren bir sıvının ısıtılıp buharlaşması ile çalıştığını dile getirerek, “Nikotin kendisi kanserojen olmayabilir fakat elektronik sigarada bulunan kadmium, nikel, nitrozamin gibi birçok kimyasal maddenin DNA hasarı yaparak kansere yol açabileceği düşünülmektedir. Ayrıca elektronik sigarada bulunan nikotinin kalp sağlığı üzerine son derece zararlı etkileri bulunmaktadır. Ayrıca 20’li yaşlarda beyin gelişimi üzerine de zararlı etkileri olabilmektedir” ifadelerini kullandı.

DSÖ: 30’lu yaşlarda sigarayı bırakanların ömrü 10 yıl artıyor

Coşkun, elektronik sigaranın birçok çeşidinin bazı ülkelerde ticaretinin yapıldığını söyleyerek, sözlerine şöyle devam etti:

“Özellikle gençler arasında inanılmaz bir hızla yayılmaktadır. Zararı olmadığı yönünde oluşturulan yanlış algı maalesef gençlerimizi bu tuzağa düşürmektedir. Türkiye gibi ticareti yasak olan ülkelerde dahi kullanımı son derece artmıştır. Bu ürünlerin içerdikleri birçok kimyasal madde ısınma sonrası kansere yol açabilecek moleküllere dönüşmektedir. Önümüzdeki 10 yılda yeni bir kanser patlamasına yol açabileceği endişesi birçok uluslararası sağlık kuruluşları tarafından gündeme getirilmektedir. Toplumun bilgilendirilmesi bu açıdan son derece önemlidir. Başta kanser ve kalp hastalıklarına yol açabileceği konusunda halkın ve gençlerimizin belli programlar dahilinde bilinçlendirilmesi gerekmektedir.”

Elektronik sigara zararları nelerdir?

Elektronik sigara asetaldehit, akrolein ve formaldehit gibi bir dizi tehlikeli kimyasal üretir. Bu aldehitler akciğer hastalığının yanı sıra kardiyovasküler (kalp) hastalıklara da neden olabilir.

Elektronik sigara öncelikle yabani otları öldürmek için kullanılan bir herbisit olan akrolein içerir. Akut akciğer hasarına ve KOAH’a neden olabilir ve astım ve akciğer kanserine neden olabilir.

Nikotin kullanımı anksiyete ve depresyon semptomlarını kötüleştirebilir.

Elektronik sigara, özellikle çocuklara ve hamile kadınlara zarar verebilecek nikotin ve diğer zararlı kimyasalları içerir.

Elektronik sigaralar veya e-sigaralar, sağlığa olası zararlı etkileri nedeniyle endişelere yol açmıştır. Önemli sorunlardan biri, bu cihazlarda kullanılan e-sıvılarda zararlı kimyasalların bulunmasıdır. Nikotin gibi bu kimyasalların solunması, formaldehit ve akrolein solunum sorunlarına ve olumsuz kardiyovasküler etkilere yol açabilir. Ayrıca, e-sigara kullanımının uzun vadeli etkisi hala araştırılmaktadır, ancak ortaya çıkan kanıtlar akciğer hastalıklarıyla potansiyel bağlantılara işaret etmektedir. e-sigaralarda akciğer iltihabına katkıda bulunabilir ve solunum fonksiyonunu tehlikeye atabilir. Buna ek olarak, bazı e-sigaralardaki yüksek nikotin konsantrasyonu, özellikle genç kullanıcılar arasında bağımlılığa yol açabilir ve potansiyel olarak geleneksel tütün kullanımına geçiş kapısı görevi görebilir.

Epsom tuzu içilir mi?

Prof. Dr. Uğur Coşkun kimdir?

Prof. Dr. Uğur Coşkun Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesinde öğretim üyesi olarak çalışmaktadır.İlk, orta ve lise öğretimini Ankara’da tamamlamış, 1987 yılında Hacettepe Üniversitesi Tıp fakültesine girmiştir.1994 yılında Tıp doktoru unvanını kazanmış, aynı yılın kasım ayında Gazi Üniversitesi Tıp fakültesi İç Hastalıkları ihtisasına başlamıştır.

1999 yılında Dahiliye uzmanı olmuştur. 2000 yılında yine Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde Tıbbi Onkoloji alanında yan dal ihtisasına başlamış ve 2003 yılında ihtisasını tamamladıktan sonra aynı üniversitede Öğretim Görevlisi olarak kalmıştır.

2004 yılında Gazi Üniversitesi’nden ‘Doçent’ unvanını almıştır.

2005 yılında bir sene süreyle Amerika Birleşik Devletleri’nde kanser immünoterapisi ve kanser hastalarında aşı tedavileriyle ilgili çalışmalar gerçekleştirmiş, 2006 yılında tekrar Gazi Üniversitesi’ndeki görevine dönerek ve 2009 yılında Gazi Üniversitesi’nden ‘Profesör’ unvanını almıştır. Halen Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesindeki görevine devam etmektedir.

Prof. Dr. Uğur Coşkun nöroloji doktoru olan Prof. Dr. Özlem Coşkun ile evliliğini sürdürmektedir ve iki çocuğu vardır.

Hippocrates

“Vücutta sıcaklığın ya da soğukluğun duyulduğu yer, hastalığın bulunduğu yerdir.” Hippocrates Hipokrat Sağlık ve Bilim Dergisi, size sağlıklı yaşamın sırlarını verecek.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu