Şifalı BitkilerCilt BakımıYaşam Tarzı

Pürüzsüz bir cilt için tercih edilmesi gereken 8 yağ

Hepimiz ışıl ışıl parlayan, zamanın derin çizgiler bırakmadığı bir cilde sahip olmak isteriz. Günlük bakım rutininize ekleyebileceğiniz bazı yağlar, senelere direnmenize yardımcı olacaktır.

Hindistan cevizi yağı, shea yağı ve zeytinyağı gibi doğal yağlar yüzyıllardır cilt bakımı ve saç bakımında kullanılmaktadır. Modern kozmetik ve sağlıklı yaşam endüstrilerinin büyümesine rağmen son derece basit olan bu maddeler çoğu zaman gözden kaçırılmıştır Ancak son on yılda insanlar katkı maddesi içermeyen, uygun fiyatlı ve etkili ürünler bulmaya çabaladıkça bu ürünler yeniden popüler hale geldi. Peki, cilt sağlığı için hangi yağlar kullanılmalı?

Bitkisel yağların cilt ve saçlara kullanımı uygun mu?

Cilt ve saç bakımında doğal yağların kullanılması yüzyıllardır bilinmektedir. Örneğin, eski Mısır uygarlıkları bunların kullanımıyla uğraşırken, eski Yunan atletleri   belki de yarışmalar sırasında ciltlerinin daha parlak görünmesini sağlamak için ciltlerine zeytinyağı sürüyorlardı. Hindistan cevizi yağı, zeytinyağı ve ayçiçeği çekirdeği yağı da dahil olmak üzere yağlar alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Bu sebeple bitkisel yağlar kullanılırken dikkatli ve ölçülü olmak da fayda var.

Doğal yağlar cilde nasıl uygulanır?

Doğal yağları uygularken gerçekten yüz ile vücut arasında bir ayrım yapmanız gerekiyor. Bu tür yağları sivilce için önerilmiyor. Çünkü yağlar gözeneklerinizi tıkayabilir ve sivilceyi daha da kötüleştirebilir. Ancak yüzünde sivilce olan aynı kişi için hindistancevizi yağı, vücudu için harika bir nemlendirici olabilir.İhtiyaçlarınıza ne kadar yağın uygun olduğunu bulmak biraz deneme yanılma gerektirebilir. Nemlendirici olarak kullanılması gereken yağ miktarına ilişkin bir araştırma olmasa da cildiniz size ne zaman yeterli olacağını söyleyecektir. Eğer çok yağlı görünüyorsa, bu tamamıyla emilmediği anlamına gelir.

İşte bakımlı bir cilt için kullanılması gereken yağlar

Cilt bakımı

Hindistan Cevizi Yağı

Hindistan cevizi yağı cilt tarafından kolayca emilir ve antifungal ve antibakteriyel özelliklerinin yanı sıra E ve K vitaminleri de dahil olmak üzere sağlık açısından birçok faydaya sahip olduğu bilinmektedir. Tek büyük istisna mı? Kakao yağı ile birlikte Hindistan cevizi yağının da sivilcelere neden olması muhtemeldir.Genel olarak hindistancevizi yağı hemen hemen herkes için harika bir seçenektir, ancak yağlı bir cildiniz varsa ve sivilceye yatkınsanız, onu yüzünüzde kullanmamaya özen gösterin.

Zeytinyağı

Zeytinyağı genellikle alerjik reaksiyonları tetiklemez. Ancak siz yine de sızma zeytinyağı kullanmayı tercih edin. Zeytinyağı A, D, E ve K vitaminlerini içerir ve bazı araştırmalar onun nemlendirici olma potansiyeline dair bilimsel kanıtlar ortaya koyuyor.

Zeytinyağı yoğun kıvamıyla tüm vücut uygulaması için mükemmel bir seçimdir. Cildinizi kurutmayan bir temizlik için zeytinyağı temizleyicisini veya sabunu bile deneyebilirsiniz. Ancak zeytinyağı sivilceye yatkın cilde sahip kişiler için en iyi cilt yağı olmayabilir.Ayçiçek yağı, aspir yağı ve jojoba yağı gibi diğer komedojenik olmayan yağlar gözenekleri tıkamadıkları için sivilceli kişiler için daha iyi seçimlerdir.

Ayçiçek Çekirdeği Yağı

Ayçiçeği tohumu yağı yaygın olarak bulunur, yüksek  E vitamini içerir ve cilt tarafından kolayca emilir. Bu da onu doğal bir nemlendirici olarak mükemmel bir seçim haline getirir. Bir çalışma, bebeklerde ayçiçek yağının cilt bariyerini daha iyi koruduğunu ve   zeytinyağına kıyasla atopik dermatite (bir tür egzama) neden olmadığını veya bu durumu kötüleştirmediğini buldu.

Shea Yağı

Cilt bakımı bitkisel yağlar

Afrika shea ağacının yemişlerinden elde edilen shea yağının genellikle katı halde bulunan, ancak vücut sıcaklığında eriyen donyağı benzeri bir madde olduğunu ve bazen nemlendirici ve saç ürünü olarak kullanılıyor. afine edilmemiş organik shea yağı, uygulamada daha pürüzsüz bir doku oluşturmak için zeytinyağı veya hindistancevizi yağıyla da birleştirilebilir.

Jojoba Yağı

Araştırmacılar, jojoba yağının diğer cilt faydalarının yanı sıra antiinflamatuar ve yara iyileştirici etkilere sahip olabileceğini ortaya koymuştur.

Badem Yağı

Preslenmiş çiğ bademlerden yapılan badem yağı, E vitamini, çinko, proteinler ve potasyum gibi sağlık yararlarıyla doludur. Pek çok kişinin yüzde kullanmayı çekici bulduğu zeytinyağı ve shea yağından daha hafif bir dokuya sahiptir.Ancak tatlı badem yağı bazı kişilerde alerjilere yol alabiliyor. Bu sebeple hassas bir cildiniz varsa tercih etmemeniz daha uygun olacaktır.

Üzüm Çekirdeği Yağı

E vitamini ve esansiyel yağ asitleri içeren üzüm çekirdeği yağı, diğer doğal yağlara göre daha hafiftir. Aynı zamanda antioksidan, antimikrobiyal ve antiinflamatuar özellikler sunar.

Kuşburnu Çekirdeği Yağı

Yabani gül çalılarının tohumlarından elde edilen kuşburnu tohumu yağının popülaritesi hızla artıyor ve nemlendirici, yaşlanma karşıtı faydalar sunan yüz cilt bakım ürünlerinde giderek daha fazla kullanılıyor.

Bir çalışma incelemesi, provitamin A da dahil olmak üzere bu yağdaki esansiyel yağ asitleri ve antioksidanların  “iltihaplanmalara ve oksidatif cilt hasarına karşı nispeten yüksek koruma” sağladığını ve kuşburnu tohumu yağının aşağıdaki gibi iltihaplı cilt koşullarını hafifletmek için kullanıldığında umut verici sonuçlar gösterdiğini belirtiyor.

 

Herkes sağlıklı ve genç bir görünüme sahip olmak ister. Bu noktada tüketilen besinler büyük öneme sahip. İşte, Cilt sağlığına iyi gelen 8 besin…

National Türk öneriyor: Cilt kuruluğunun sebebi çinko eksikliği olabilir mi? 5 tedavi yolu

Hippocrates

“Vücutta sıcaklığın ya da soğukluğun duyulduğu yer, hastalığın bulunduğu yerdir.” Hippocrates Hipokrat Sağlık ve Bilim Dergisi, size sağlıklı yaşamın sırlarını verecek.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu