Sağlık HaberleriKadın Sağlık

Regl öncesi neden uykusuzluk yaşanır?

Kadınların pek çoğu adet yani regl öncesinde uykusuzluk sorunu yaşar. Peki, adet öncesi uykusuzluğun sebebi nedir?

Her ay regl döneminiz başlamadan günler önce kendinizi mutsuz ve bitkin mi hissediyorsunuz ? Yeni bir çalışma, uyku ve ruh halindeki dalgalanmaların adet döngüleriyle bağlantılı olabileceğini öne sürüyor.

Araştırma için bilim insanları, yaşları 18 ila 35 arasında değişen 51 sağlıklı kadından uyku takip cihazları takmalarını ve iki adet döngüsü boyunca uykularını ve duygularını kaydeden günlük günlükler doldurmalarını istedi.

Regl öncesi şikayetler artıyor

Adet dönemi

Regl döneminin başlamasından önceki günlerde (aylık döngülerde perimenstrüel dönem olarak bilinen bir dönem) katılımcılar önemli ölçüde daha fazla gece uyanması yaşadılar ve yatakta daha az zaman harcadılar. Journal of Sleep Research’te yayınlanan çalışma sonuçlarına göre, öfke duygularının arttığını ve mutluluk, sakinlik ve coşku gibi olumlu duyguların azaldığını da bildirdiler.

Araştırmanın baş yazarı , Houston’daki Baylor Tıp Fakültesi’nde klinik psikolog olan Dr. Jessica Meers , daha da şaşırtıcı olanın, perimenstrüel dönemde uykunun bozulması ile kötüleşen ruh hali arasındaki bağlantı olduğunu belirtti. Dr. Meers, “Olumsuz ruh halinin uyku ve menstruasyon sorunlarından nasıl etkilendiğini sıklıkla duyuyoruz. Yeterince uyuyamadığımızda, olumsuz duyguların artmasından ziyade nasıl daha az olumlu duygu deneyimlediğimizi çoğu zaman düşünmüyoruz” dedi.

Meers, çalışmanın uyku veya ruh halindeki değişikliklerin neden adet döngüleriyle bağlantılı olabileceğini belirlemek için tasarlanmamasına rağmen, üreme hormonu progesteronunda aylık dönemlerden önce hızlı artışların bu bağlantılardan bazılarını açıklayabilmesinin mümkün olduğunu söylüyor. Daha yüksek progesteron seviyeleri vücut ısısında uykuyu bozabilecek hafif artışlara neden olabilir.

Meers, “Vücut sıcaklığındaki bu değişiklikler aslında hissetmek için yeterli olmayabilir, ancak uykunun bozulmasına neden olmak için yeterli olabilir. Adet ağrısı, şişkinlik vb. gibi diğer semptomlarla birleştirildiğinde bu, uykuda gözle görülür değişikliklere zemin hazırlıyor. Bu çalışma, uyku değişikliklerinin daha sonra olumlu duygular üzerinde aşağı yönlü etkilere sahip olduğunu öne sürüyor” dedi.

Hormonlar Uykuyu Nasıl Etkileyebilir?

Adet döneminizden önce uyku değişiklikleriniz varsa, değişen hormon düzeylerinin bununla bir ilgisi olma ihtimali çok yüksektir.

Adet döngüsü normal olan kadınlarda östrojen ve progesteron tahmin edilebilir zamanlarda yükselir ve düşer. Progesteron östrojenden biraz daha uzun süre yüksek kalır. Regl döneminiz yaklaştıkça (2 haftadan birkaç gün öncesine kadar) progesteronun östrojenden daha yüksek olduğu bir noktaya ulaşırsınız. Döngünün sonlarında meydana gelen bu hormon değişimi, yeni bir adet görmeye yaklaştıkça uykunuzu etkileyebilir.

Uzmanlar , uykuyu bozma potansiyeli en yüksek olan şeyin düşük veya yüksek östrojen veya progesteron düzeylerinden ziyade düzeylerdeki değişiklik olduğuna inanıyor .

Regl dönemi uykusuzluk sorunu nasıl çözülür?

Hormonlların etkisi ve ağrılar sebebiyle kadınların regl dönemlerinde uyku sorunu yaşadığı uzmanlarca ifade ediliyor. Pek çok kişi ise bu sorunlardan kurtulmanın mümkün olup olmadığını merak ediyor. Uzmanlar, regl döneminde kafein alımının kısıtlandırılması gerektiğini belirtiyor. Özellikle de 16.00’dan sonra çay ve kahve tüketiminin noktalandırılması ifade ediliyor. Kafeinin yanı sıra alkölden de uzak durulması öneriliyor. Alkol kullanımı yalnızca uykunun bozulmasına neden olmakla kalmıyor, aynı zamanda östrojen üzerinde de doğrudan bir etkiye sahip. Bu aşamada zaten değişen hormonlardaki değişiklikleri daha da kötüleştirebiliyor. Bu sebeple regl sürecinde mümkünse alkolden uzak durmalısınız.

Adet dönemi uykusuzluğuyla nasıl başa çıkabilirim?

Regl döneminde uyku sorunları

Öncelikle uykusuzluğunuzun adet döngünüzle bağlantılı olup olmadığını öğrenmeniz gerekir. Birkaç ay boyunca semptomlarınızın bir günlüğünü tutun. Günlük semptomlarınızı ve adet döneminizin tarihlerini listeleyin.

İşte PMS uykusuzluğunun yönetilmesine ilişkin bazı ipuçları:

  • Her gün yaklaşık aynı saatte yatağa girin.
  • Gündüz uykularından uzak durun.
  • Yatakta 15 dakikadan fazla uyanık kaldıysanız yerinizden kalkıp bir sandalyeye oturun ve uykunuz gelene kadar yatağa girmeyin.
  • Yatakta kitap okumaktan, telefonla oynamaktan ve televizyon izlemekten kaçının.
  • Öğleden sonra kafein tüketimini noktalayın.
  • Yatak odanızı havalandırıp temiz hava girmesini sağlayın.
  • Yatak odanızda mutlaka ışıkların kapalı olmasını sağlayın.

Kısacası regl döneminizden önceki birkaç gün boyunca uykuya dalmakta güçlük çekiyorsanız; doktorunuzla mutlaka konuşun. Her döngüde bir düzen fark ediyorsanız belirtilerinizi tek başınıza yönetmeniz gerekmez. Bunun yerine, birkaç ay boyunca nasıl hissettiğinizi gösteren bir günlük tutmaya çalışın ve bunu bir doktora veya başka bir sağlık uzmanına gösterin. Daha sonra altta yatan sorunları kontrol etmeye ve gerekirse ilaç reçete etmeye yardımcı olacaklar.

 

 

Regl döneminde bazı kadınlar keskin bir kokudan dert yanar. Yaşam kalitesini olumsuz etkileyen bu durumun normal olup olmadığı ise merak ediliyor. Peki, adet kanı neden kötü kokar?

National Türk öneriyor: Polikistik Over Sendromu tedavisi var mı?

Hippocrates

“Vücutta sıcaklığın ya da soğukluğun duyulduğu yer, hastalığın bulunduğu yerdir.” Hippocrates Hipokrat Sağlık ve Bilim Dergisi, size sağlıklı yaşamın sırlarını verecek.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu