TIPVitaminler ve Takviyeler

Çocuklarda D vitamini eksikliği

D vitamini sağlıklı bir beden için olmazsa olmazdır. D vitamini eksikliği özellikle çocukluk döneminde gelişim sorunlarına yol açabiliyor. İşte, çocukluk dönemi D vitamini eksikliği hakkında merak ettikleriniz...

D vitamini doğrudan besinlerden almanın zor olduğu ancak bedenimizin ihtiyaç duyduğu kaynaklardandır. D vitamini eksikliği özellikle çoçuklarda beyin, kemik ve kas gelişimi için önemlidir. Peki, çocuklarda D vitamini eksikliği nasıl anlaşılır?

D vitamini nedir?

D vitamini kemik ve kas sağlığı için önemlidir. D vitamini vücudun sağlıklı ve güçlü kemikler için önemli olan besinlerdeki kalsiyum ve fosfatı emmesine yardımcı olur.

Yalnızca birkaç yiyecek (bazı balık türleri) doğal olarak D vitamini içerir ve yalnızca yiyeceklerden yeterli miktarda D vitamini almak zordur. Tereyağı, bebek maması ve bazı süt türleri ilave D vitamini içerir, ancak çoğu insan D vitamini ihtiyacının yalnızca dörtte birini (hatta daha azını) yiyeceklerden alır. D vitamininin çoğu güneşe maruz kaldığında ciltte yapılır.

D vitamini eksikliği belirtileri nelerdir?

D vitamini eksikliği özellikle çocukluk döneminde gelişim sorunlarına yol açabiliyor. İşte, D vitamini eksikliği hakkında merak ettikleriniz...

D vitamini düşük olan birçok insanda semptom görülmez, ancak D vitamini düşük olan bazı çocuklarda kemik ve kas ağrısı görülür. Çok düşük D vitamini kemiklerin yumuşamasına yol açarak çocuklarda raşitizme, ergenlerde ve yetişkinlerde ise osteomalazi adı verilen bir duruma neden olabilir.

Raşitizm yalnızca çocuklar büyürken ortaya çıkar; eğer bir çocuğun düşük D vitamini nedeniyle kemikleri daha yumuşaksa, kemikler bükülebilir ve ‘bacaklar çarpık’ veya ‘dizlerin çarpması’ ve diğer değişikliklere neden olabilir. Düşük D vitamini, çocuklarda kas kramplarına yol açabilecek düşük kalsiyuma neden olabilir. Düşük kalsiyum, özellikle küçük bebeklerde nöbetlere (konvülsiyonlar veya nöbetler) neden olabilir.

Kimler düşük D vitamini riskiyle karşı karşıyadır?

vitamin d

Çok koyu tenli çocuklar. Derilerinin koyu rengi (melanin) doğal bir güneş koruyucu görevi görür ve doğal olarak D vitamini yapmak için güneşte kalma süresini artırır.

Cildi nadiren güneşe maruz kalan çocuklar, örneğin içeride kalanlar veya koruyucu giysiler giyenler.

Prematüre doğan bebekler.

Yukarıdaki risk faktörlerinden bir veya daha fazlasını taşıyan anne sütüyle beslenen bebekler. Anne sütü bebekler için en iyi besindir ancak çok fazla D vitamini içermez. Bebek ilk D vitamini deposunu annesinden alır; yani annelerinin D vitamini düşükse ve/veya koyu tenliyseler D vitamini eksikliği riskiyle karşı karşıyadırlar.

Karaciğer hastalığı, böbrek hastalığı, gıda emiliminde sorunlar (örn. kistik fibroz, çölyak hastalığı, inflamatuar bağırsak hastalığı) ve bazı ilaçlar (bazı epilepsi ilaçları gibi) gibi vücudun D vitamini emilimini ve kontrolünü etkileyen koşulları olan çocuklar.

Bebeklerde D vitamini ne zaman başlanmalı?

D vitamini eksikliği tedavisi var mı?

Çocuğunuzda D vitamini eksikliğinden şüpheleniyorsanız; mutlaka bir uzmana danışmalısınız. Uzmanınız çocuğunuza en uygun tedavi yöntemini belirleyecektir. D vitamini tabletleri veya karışımları düşük dozda (günlük olarak alınır) veya yüksek dozda (ayda bir veya daha az sıklıkta alınır) olabilir. Pek çok farklı türde D vitamini tableti ve karışımının bulunduğunu ve bunların bazılarının çok güçlü olduğunu bilmek önemlidir.

Düşük D vitamini uzun vadeli bir sorundur. Düşük D vitamini tedavi edildikten sonra amaç, D vitamini düzeylerinin normal kalmasını sağlamaktır. Çocuğunuz D vitamini eksikliği riski taşıyorsa, ömür boyu takviyeye ihtiyaç duyabilir ve dışarıda yeterince zaman geçirdiğinden emin olmanız gerekir.

D vitamini düşük olan çocukların diyetlerinde de yeterli miktarda kalsiyuma ihtiyaç vardır. Onlara her gün iki ila üç porsiyon süt ürünü vermeyi hedefleyin (bir porsiyon süt ürünü bir bardak süte, bir kase yoğurt veya bir dilim peynire eşittir). Çocuğunuzun süt ürünlerine alerjisi varsa alternatifler hakkında doktorunuzla görüşmeniz önemli.

Güneşin D vitamini üzerine etkisi

Çoğu insan için D vitamini düşüklüğü dışarıda vakit geçirerek önlenebilir.

Açık tenli çoğu kişi normal günlük dış mekan aktiviteleri sırasında güneşten yeterli miktarda D vitamini alır. Açık tenli çocuklar cilt kanseri riski altındadır ve her zaman güneş koruyucu ve tavsiye edilen güneş koruyucu kullanmaları gerekir.

Koyu tenli kişiler yeterli D vitamini elde etmek için güneşte daha uzun süre kalmaya ihtiyaç duyar; bu süre, açık tenli birine göre altı kata kadar daha fazladır. Derilerindeki renk onları cilt kanserine karşı korur ancak yine de güneş yanığından kaçınmaları gerekir. Koyu tenli çocukların genellikle sonbahar, ilkbahar veya kış aylarında güneş kremi sürmesine gerek yoktur; ancak şapka ve güneş gözlüğü hala önemlidir.

UV indeksinin 3’ün altına düştüğü sabah ve öğleden sonra geç saatlerde (yüksek rakım veya kar gibi yansıtıcı yüzeylerin yakınında olmadığı sürece) güneş koruması olmadan dışarıda olmak güvenlidir. UV indeksinin düşük olduğu zamanlarda çocuklar, ciltlerinin açıkta kalan kısımları açık havada vakit geçirmelidir.

National Türk öneriyor: Her Gün Alınan D Vitamini Kanser Ölümlerini Azaltıyor

D vitamini, vücudunuzun kalsiyumu daha iyi emmesine yardımcı olan, yağda çözünen önemli bir vitamindir. Peki D vitamini eksikliği ve belirtileri nedir?

Hippocrates

“Vücutta sıcaklığın ya da soğukluğun duyulduğu yer, hastalığın bulunduğu yerdir.” Hippocrates Hipokrat Sağlık ve Bilim Dergisi, size sağlıklı yaşamın sırlarını verecek.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu