Uncategorized

Çocuklarda magnezyum kullanımı ve faydaları

Magnezyum yetişkinler için olduğu kadar çocuklar için de gereklidir. Peki, çocukların günlük magnezyum ihtiyaçları ne kadar?

Sağlıklı bir beden için magnezyum son derece önemlidir .Günlük yeterli miktarda magnezyum alınmadığında çocuklarda pek çok önemli sorun ortaya çıkabilir. Bu sebeple magnezyum eksikliğinin önemsenmesi ve gerektiğinde takviye ürünler kullanılmalıdır.

Magnezyum nedir?

cocuk

Magnezyum, sağlıklı kaslar, sinirler, kemikler ve kan şekeri seviyeleri için gerekli olan bir mineraldir. Uzun süre diyetinizde yeterli magnezyum almazsanız, kalp krizi , felç , diyabet veya osteoporoz gibi sağlık sorunlarına yakalanma riskiniz daha yüksek olabilir .

Magnezyum ne işe yarar?

Magnezyum vücuttaki pek çok işlem için gereklidir.

Kasların ve sinirlerin düzgün çalışması için

Kan şekeri ve kan basıncını doğru seviyede tutmak için

Protein, kemik ve DNA (genetik materyal) yapmak

Magnezyum eksikliğinin belirtileri nelerdir?

Tükenmişlik,

İştah kaybı,

Kas spazmları,

Mide bulantısı,

Zayıflık,

Magnezyum eksikliği tedavi edilmezse, durum daha da kötüleşebilir. Şiddetli magnezyum eksikliği şunlara yol açabilir:

Anormal kalp ritimleri,

Uyuşma ve karıncalanma,

Kişilik değişiklikleri,

Nöbetler .

Çocuklarda magnezyum eksikliğinin belirtileri nelerdir?

magnezyum

Çocuklarda magnezyum eksikliği çok yaygın değildir. Ancak, giderek daha fazla çocuk işlenmiş gıdalar tükettikçe, magnezyum eksikliği daha yaygın hale gelmektedir. Bunun nedeni, işleme sırasında magnezyum kaybetme eğilimidir, bu nedenle ebeveynlerin özellikle çocuklarda magnezyum eksikliği belirtileri olduğunda çocuklarının diyetlerinde tam tahıllı gıdalara öncelik vermeleri gerekir. Magnezyum eksikliği, çölyak hastalığı, kronik ishal veya tip 2 diyabet gibi sindirim bozuklukları olan çocuklarda da ortaya çıkabilir.

Başlangıçta, çocuklarda magnezyum eksikliğinin belirtileri iştahsızlık, mide bulantısı, kusma, yorgunluk ve halsizliktir. Eksiklik şiddetli olduğunda, semptomlar uyuşma, karıncalanma, kas spazmları veya krampları ve düzensiz kalp atışları ve nöbetlerle ilgili şiddetli semptomları içerebilir. Magnezyum eksikliği ayrıca bir çocuğun üzüntü (sinirlilik veya hiperaktivite), konsantrasyon zorluğu, uykusuzluk ve kaygı gibi davranışlarını da etkileyebilir.

Çocuklara magnezyum takviyesi verilir mi?

Çocuklarda magnezyum eksikliğinin sonuçları nelerdir?

Magnezyum, vücutta metabolizmaya katılan, kemiklerin, kasların ve bağışıklık sisteminin işleyişini sağlayan önemli elementlerden biridir. Bir çocuğun vücudunda magnezyum eksikliği olduğunda, çocukların yavaş büyümesine, boylarının az gelişmesine ve iskelet kaslarının küçük olmasına neden olan birçok tehlikeli hastalığa yol açabilir. Ayrıca, magnezyum eksikliği olan çocuklarda sıklıkla davranış bozuklukları, saldırganlık veya depresyon, anksiyete görülür.

Magnezyum kas gevşemesi sürecine katılır, bu nedenle bir çocukta magnezyum eksikliği varsa, kasları zayıflar, kramplara, kas spazmlarına, istemsiz nistagmusa eğilimli hale gelir.

Çocuklarda magnezyum takviyesi neden gereklidir?

Magnezyum, vücuttaki 300’den fazla farklı kimyasal reaksiyonda yer alan ve metabolizmada önemli bir rol oynayan temel bir mineraldir. Magnezyum, normal kas fonksiyonunu sağlamak için kalsiyumla birlikte çalışır. Özellikle kalsiyum kas kasılmasını destekler ve magnezyum kas gevşemesine yardımcı olur. Magnezyum ayrıca kemiklerin güçlü kalmasına yardımcı olmak için D vitamini ve kalsiyumun aktivasyonunu destekler.

Ek olarak, magnezyum ayrıca kalbin normal şekilde atmasına yardımcı olmak, diş çürümesini önlemek ve vücut stres altındayken bağışıklık sistemini desteklemekte önemli bir rol oynar. Ek olarak, magnezyum aynı zamanda bir rahatlama faktörüdür ve uykuyu teşvik etmede rol oynar.

Çocuklarda magnezyum takviyelerinin kendi kendine uygulanması güvenli midir?

Bazen çocuğunuzun yiyeceklerden yeterli magnezyum alıp almadığı konusunda endişelenirsiniz ve ona magnezyum takviyesi vermeye karar verirsiniz. Size tavsiyem, doktorunuza danışmadan bunu yapmamanızdır. Magnezyum takviyelerinin, yanlış dozda alırsanız tahmin edemeyeceğiniz olası yan etkileri vardır.

Magnezyum oksit tablet formunda: Çocuğunuz tabletleri yutabiliyorsa, doktor bunları tablet formunda verebilir. Magnezyum hidroksit tablet formunda: Çocuğunuz bu tabletleri çiğneyebilir veya yutabilir. Ya da çocuğunuzun rahatlığı için tabletleri ezebilir veya kesebilirsiniz. Sıvı magnezyum hidroksit: Küçük çocuklar için bile kullanımı çok kolaydır. Ancak sıvı takviyeyi çocuğunuzun yemeğine karıştırmamaya dikkat edin, çünkü bu ilacı daha az etkili hale getirebilir.

Çok fazla magnezyum takviyesinin yan etkileri nelerdir?

Çocukların diyetlerinden çok fazla magnezyum almaları mümkün değildir. Ancak çocuğunuza magnezyum takviyesi verdiğinizde, durum farklıdır. Çok fazla magnezyumun ishal, mide krampları ve büyük dozlarda zehirlenme gibi sorunlara yol açabileceğini bilmelisiniz.

Amerikan Tıp Enstitüsü Gıda ve Beslenme Kurulu’nun önerilerine göre: Vücudun magnezyum takviyeleriyle kabul edebileceği günlük maksimum seviye 1-3 yaş arası çocuklar için 65 mg ve 4-8 yaş arası çocuklar için 110 mg’dır. Çocuğunuzun Çok fazla magnezyum aldığına dair bazı işaretler:

Çocukta sulu ishal olabilir Çocuk aşırı yorgun veya güçsüz hissedebilir Çocukta boğaz, dudak, dil veya yüzde şişlik olabilir Çocukta nefes almada zorluk, nefes alırken hırıltı veya soluk alma olabilir. Çocuğunuzda kurdeşen veya cilt döküntüsü gelişebilir. -Çocuklarda şişkinlik, kramp veya karın ağrısı görülebilir Çocuğunuz yukarıdaki belirtilerden herhangi birini bildirirse, hemen doktorunuzu aramalısınız. Uzun süreli maruz kalma ciddi komplikasyonlara yol açmayabilir.

Çocukların magnezyum ihtiyaçlarının çok gerekli ve önemli olduğu görülebilir, ebeveynlerin sütten kesme aşamasına girdikleri andan itibaren çocuklara uygun besin kaynaklarını yüklerken çok dikkatli olmaları gerekir. Yeterli ve orta düzeyde magnezyum alımı, çocuklarda aşırı madde ve sindirim hastalıklarına neden olabilen magnezyum yüklenmesini zorlamaktan daha iyidir. Çocukları gözlemlemek ve çocuğun herhangi bir sağlık sorunu belirtisi olmadan sağlıklı bir şekilde büyüdüğünü bulmak, çocuğun her gün gerekli miktarda Magnezyum aldığı anlamına gelir.

6 aydan 3 yaşına kadar olan dönemdeki çocuklar solunum yolu problemlerine, solunum yolu enfeksiyonlarına, cilt hastalıklarına ve gastrointestinal enfeksiyonlara karşı çok hassastır… ebeveynlerin çocukların bakımına ve yeterli beslenmenin sağlanmasına özel dikkat göstermeleri gerekir. Bir uzmanın tavsiyesi altında lizin, temel mikro mineraller ve çinko, krom, selenyum, B vitaminleri gibi vitaminlerin eklenmesi gerekir.

Her yaş için daha fazla beslenme bilgisi ve çocuk bakımı için ebeveynler düzenli olarak vimec.com web sitesini ziyaret etmeli ve Ulusal Genel Hastane’nin önde gelen doktorları, pediatri ve beslenme uzmanlarıyla randevu almalıdır.

Çocukların günlük ne kadar magnezyuma ihtiyacı var?

İhtiyaç duyduğu magnezyum miktarı yaşına ve cinsiyetine bağlıdır (13 yaşından sonraki öneriler değişir). Bunlar, günlük ortalama magnezyum önerileridir (mg/gün).

Bebekler (0-6 ay): 30 mg/gün

Bebekler (7-12 ay): 75 mg/gün

Çocuklar (1-3 yaş): 80 mg/gün

Çocuklar (4-8 yaş): 130 mg/gün

Erkekler (9-13 yaş): 240 mg/gün

Kadınlar (9-13): 240 mg/gün (2)

Magnezyum hangi besinlerde bulunur?

Magnezyumun iyi tarafı , dengeli bir beslenmeyle yeterince alınmasının oldukça kolay olmasıdır.

Koyu yapraklı yeşillikler:  ıspanak veya kara lahana gibi

Kuruyemişler ve tohumlar: kavrulmuş kabak çekirdeği (bunlar harika bir kaynaktır!), kaju fıstığı, badem, fıstık/fıstık ezmesi, chia tohumları

Baklagiller: Soya fasulyesi, siyah fasulye, barbunya fasulyesi, mercimek, edamame

Tam Tahıllar: ekmek, zenginleştirilmiş kahvaltılık gevrekler, yulaf, esmer pirinç

Yağlı balıklar: somon, pisi balığı

Meyve ve sebze: muz, brokoli, havuç, elma.

Çocuğunuzun beslenmesinde çeşitlilik çok önemlidir! Ne kadar çok çeşitlilik sağlayabilirseniz, tüm temel vitamin ve minerallerle o kadar iyi beslenmiş olurlar.

Çocukların sağlıklı ve güçlü büyümesi için ihtiyaç duyduğu en önemli minerallerden biri de magnezyumdur. Çocuklarda Magnezyum kullanımı ve faydaları…

National Türk öneriyor: Nattokinase Nedir? Sağlıklı ve Uzun Bir Yaşamın Anahtarı Olabilir

Hippocrates

“Vücutta sıcaklığın ya da soğukluğun duyulduğu yer, hastalığın bulunduğu yerdir.” Hippocrates Hipokrat Sağlık ve Bilim Dergisi, size sağlıklı yaşamın sırlarını verecek.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu