Uncategorized

Tip 2 diyabet yenilir mi?

Dünyada en yaygın görülen sağlık sorunlarından olan Tip 2 diyabetin tamamen iyileşip iyileşmediği merak ediliyor. Peki, Tip 2 diyabet gerçekten tamamen ortadan kalkar mı?

Herkes sağlıklı bir bedene sahip olmak ister. Kimi zaman genetik faktörler kimi zaman ise beslenme alışkanlıkları Tip 2 diyabet sorunu yaşanmasına yol açar. Tip 2 diyabet teşhisi alan kişiler ise bu sağlık sorunundan tamamen kurtulmanın mümkün olup olmadığını merak ediyor. İşte, Tip 2 diyabet hakkında merak ettikleriniz.

Tip 2 diyabet nedir?

Diyabetin en yaygın türü olan Tip 2 diyabet, kan şekeri olarak da adlandırılan kan şekerinizin çok yüksek olması durumunda ortaya çıkan bir hastalıktır. Kan şekeri ana enerji kaynağınızdır ve çoğunlukla yediğiniz yiyeceklerden gelir. Pankreas tarafından üretilen bir hormon olan insülin , glikozun enerji için kullanılmak üzere hücrelerinize girmesine yardımcı olur. Tip 2 diyabette vücudunuz yeterince insülin üretmiyor veya insülini iyi kullanamıyor. Daha sonra çok fazla glikoz kanınızda kalır ve yeterli miktarda glikoz hücrelerinize ulaşmaz.

Tip 2 diyabet yenilir mi?

Tip 2 diyabetin tedavisi olmasa da çalışmalar bazı kişilerin bunu tersine çevirmesinin mümkün olduğunu gösteriyor. Diyet değişiklikleri ve kilo kaybı yoluyla, ilaç kullanmadan normal kan şekeri seviyelerine ulaşıp bu seviyeleri koruyabilirsiniz.

Bu tamamen iyileştiğiniz anlamına gelmez. Tip 2 diyabet devam eden bir hastalıktır. İlaç almadığınız ve kan şekeri seviyenizin sağlıklı bir aralıkta kaldığı anlamına gelen remisyonda olsanız bile, semptomların geri dönme ihtimali her zaman vardır. Ancak bazı kişilerin glikozlarını ve diyabetin getirdiği sağlık sorunlarını kontrol etmekte sorun yaşamadan yıllar geçirmesi mümkündür.

Düşük kalorili diyetin önemi nedir?

İngiltere’de yapılan çeşitli araştırmalar, çok düşük kalorili bir diyetin aşırı kilolu diyabetli kişiler üzerindeki etkilerini incelemiştir. İki kişiye 2-5 ay boyunca günde 625-850 kalorilik çoğunlukla sıvı bir diyet uygulandı ve ardından verdikleri kiloyu korumalarına yardımcı olmak için tasarlanmış daha az kısıtlı bir diyet uygulandı. Her iki çalışmada da araştırmaya katılan kişilerin neredeyse yarısının diyabetlerinin düzeldiği ve en az 6 ay ila bir yıl boyunca kan şekerini normal aralığa yakın tuttuğu ortaya çıktı.

Spor yapmak diyabet kontrolünde önemli!

Daha fazla fiziksel aktivite diyabeti iyileştirmenin bir yoludur, ancak yalnızca egzersiz yaparak remisyona girecek kadar kilo vermek zor olabilir. Ancak beslenmenizdeki değişikliklerle birleştirildiğinde egzersiz yardımcı olur. Mütevazı, düşük kalorili bir diyet artı kalori yakmada büyük bir adım sizi iyileşme yoluna sokabilir.

İnsanların günde 10.000 adım atmayı ve haftada en az 2,5 saat orta düzeyde egzersiz yapmayı (günde 500-750 kaloriyi kesmenin ve belirli bir insülin ve ilaç rutinini takip etmenin yanı sıra) hedeflediği bir araştırma, bu sonuçların yarısından fazlasını elde etti. ilaçsız olarak normale yakın kan şekerine ulaşırlar. Bazıları da bu seviyeleri uzun vadede korumayı başardı.

Sonuç olarak: Gerçekten önemli olan kilo kaybıdır. Egzersiz bu hedefe ulaşmanıza yardımcı olabilir, ancak diyetinizi de değiştirmeyi bekleyebilirsiniz.

Bariatrik cerrahi

Bu tür ameliyatlar, midenizi ve sindirim sisteminizi ne kadar yiyebileceğinizi sınırlayacak şekilde değiştirerek kilo vermenize yardımcı olur. Kilo vermenize yardımcı olmanın yanı sıra, diyabetin başka şekillerde tersine çevrilmesine de yardımcı olabilir, ancak bilim adamları henüz bunun nedenini tam olarak bilmiyorlar. Bir teori, vücudunuzun kan şekerini kontrol etmesine yardımcı olmak için bağırsaklarınızdaki hormonları etkilemesidir.

Araştırmacılar, insanların dörtte üçünden fazlasının obezite cerrahisinden sonra diyabetlerinin tersine döndüğünü gördüklerini tahmin ediyor.

Aralıklı oruç tutmak faydalı olabilir

En yaygın görülen sağlık sorunlarından olan Tip 2 diyabetin tamamen iyileşip iyileşmediği merak ediliyor. Tip 2 tamamen ortadan kalkar mı?

Oruç tutmak, kilo vermenin pratik bir yolu olabilir çünkü oldukça basittir, ancak tip 2 diyabet için ana tedavi yöntemi değildir.

Çok küçük bir çalışma, terapötik orucun (belirli bir süre boyunca yiyecek ve içecek olmadan ve kalorili olarak tüketilmeden) tip 2 diyabetin tersine çevrilmesine yardımcı olabileceğini buldu. Diyabetli üç kişi, birkaç ay boyunca her hafta 24 saatlik üç oruçtan oluşan bir diyet programı uyguladı. Oruç tuttukları günlerde sadece akşam yemeği, oruç tutmadıkları günlerde ise öğle ve akşam yemeklerini yiyorlar ve düşük karbonhidratlı öğünlere odaklanıyorlardı.

Araştırmaya katılan kişilerden ikisi tüm diyabet ilaçlarını almayı başardı, üçüncüsü ise dört ilacından üçünü bıraktı. 1-3 hafta içinde üçü de insülin almayı bırakabildi. Vücut ağırlıklarının %10 ila %18’ini, yani 20-23 kiloyu kaybettiler.

Başka bir çalışma, haftada 2 gün çok az kalori (500-600) yemenin ve diğer günler normal beslenmenin, her gün kaloriyi 1.200-1.500 ile sınırlamak kadar, tip 2 diyabetli kişilerin kilo vermesine ve kan şekeri seviyelerini düşürmesine yardımcı olduğunu gösterdi. .

Araştırmalar devam etse de, birçok çalışma aralıklı oruç tutmanın ve sağlık açısından birçok faydanın vaat edildiğini gösteriyor. Kronik hastalığı olan insanlarda aralıklı oruç tutma çalışmaları, hastalıkların daha iyi kontrol edilmesiyle sonuçlandı. Ancak bu çalışmalar yalnızca birkaç ay süren bir süreçte yapılıyor. Diyetin yaşam boyunca sürdürülmesi durumunda faydaların yıllarca devam edip etmeyeceği belli değil.

Oruç tutmayı denemek istiyorsanız, bunu güvenli bir şekilde gerçekleştirmek için doğru bilgi ve desteği alabilmeniz için doktorunuzla birlikte çalışmalısınız.

Halk arasında şeker hastalığı olarak bilinen diyabetin en yaygın türü Tip 1 ve Tip 2 arasındaki farklar merak ediyor. Peki, Tip 1 kimlerde görülür?

National Türk öneriyor: Tip 2 diyabet nedir?

Hippocrates

“Vücutta sıcaklığın ya da soğukluğun duyulduğu yer, hastalığın bulunduğu yerdir.” Hippocrates Hipokrat Sağlık ve Bilim Dergisi, size sağlıklı yaşamın sırlarını verecek.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu