Çocuk SağlıkSağlık HaberleriVitaminler ve TakviyelerYaşam Tarzı

Bebeklerde D vitamini ne zaman başlanmalı?

Anne ve babalar dünyaya gözlerini yeni açan çocuklarının sağlıklı olmasını arzu eder. Bu sebeple bebeklerin beslenmesi ve kullanacakları takviye ürünler sıklıkla merak edilir. Özellikle bebeklerde D vitamini kullanımının önemi ve başlangıç tarihi merak ediliyor. Peki, bebeklerde D vitamini kullanımı kaçıncı ayda başlamalıdır?

Dünyaya gözlerini yeni açan bir bebeğin bazı takviye ürünlere ihtiyaçları oluyor. Özellikle de uzmanlar ailelere D vitamini takviyesi önerisine bulunuyor. Peki, D vitamini bebekler için neden önemlidir?

Bebekler için D vitamini neden önemli?

Çocukluk döneminde oluşan kemik kütlesi, tüm hayatınız boyunca size yardımcı olabilir.

Peki çocuğunuz yeterince D vitamini almazsa ne olabilir? D vitamini eksikliği, kemiklerin eğrilecek, bükülecek veya kırılacak kadar yumuşayabildiği bir hastalık olan raşitizme yol açabilir. D vitamini vücudun kalsiyumu emmesine ve onu kemikleri ve dişleri oluşturmak ve güçlendirmek için kullanmasına yardımcı olur. Yeterli D vitamini olmayan bir çocuk, kırıklara ve büyüme sorunlarına daha yatkındır.Ancak D vitamininin küçük bedenlere sunduğu tek avantaj kemik sağlığı değil. Bebeklerin ayrıca beyin gelişimini ve bağışıklık sistemini güçlendirmek için D vitaminine ihtiyaçları vardır.

Bebekler D vitamini ne zaman kullanılmaya başlanmalı?

D vitamini damlası başlanması için eski yıllardan kalan bir alışkanlıkla 2-3 hafta beklemeye gerek yoktur. Ülkemizde gebelik döneminde D vitamini eksikliği sık olduğu için yaşamın ilk gününden itibaren D vitamini damlası verilmelidir. Bebeklerinizi D vitamini eksikliğinden korumak için ücretsiz D vitamini desteğinden faydalanabilirsiniz. D vitamini, bebeğinize doğumdan itibaren bir yaşına kadar koruma amaçlı 400IU/gün (günde 3 damla) olacak şekilde verilmektedir.

D vitamini eksikliği ne kadar yaygındır?

d vitamini bebek

D vitamini eksikliği dünya çapında bir sağlık sorunu olarak kabul ediliyor ve yaklaşık 1 milyar insanda düşük vitamin seviyesi görülüyor. Bu her yaştan ve etnik kökene dokunan bir sayı.

Bebeklerde ve küçük çocuklarda eksikliğin fark edilmesi genellikle kolay değildir, bunun nedeni kısmen size nasıl hissettiklerini söyleyememeleridir. Yorgunluk ve kas ağrısı D vitamini eksikliğinin yaygın belirtileridir.

Bebekler güneş ışığından D vitamini alabilir mi?

Güneşe maruz kaldığımızda vücudumuzun D vitamini ürettiği doğrudur. Ancak küçük çocuğunuzun ışınlara maruz kalmasına izin vermek, ona D vitamini almanın en iyi planı değildir.Güneşten gelen UV ışınları her yaşta cilde zararlıdır, bu nedenle bebeklerin mümkün olduğunca güneşten uzak durması gerekir.üneşten kaynaklanan cilt hasarını riske atmaktansa takviyeyi almak daha iyidir.

D Vitamininin Bebeklere Faydaları nelerdir?

d vitami

D vitamini, çocukların güçlü kemikler ve dişler geliştirmesine yardımcı olmak için gereklidir. Kalsiyumun gıda kaynaklarından vücuda emilmesine yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda kas kasılmasına ve sinir hücresi iletişimine yardımcı olur, ayrıca sağlıklı kan basıncı seviyelerini ve bağışıklık sistemi fonksiyonunu destekler. Bu önemli besinin uygun seviyeleri ve Alaska’da kış ortasında sahip olduğumuz sınırlı güneş ışığı ile ilişkili pek çok potansiyel fayda göz önüne alındığında, çocuğunuzun ne kadar D vitamini aldığını kontrol etmenin tam zamanı.

D Vitamini Kaynakları nelerdir?

D vitaminini vücudunuza almanın çeşitli yolları vardır. Bebeklerin D vitaminini doğal yollarla elde etmesi daha zordur, bu nedenle takviye en iyi seçenektir. D vitamini kaynakları aşağıdakileri içerir:

Güneş ışığı: Cildimizi güneş ışığına maruz bıraktığımızda vücudumuz bu vitamini doğal olarak üretir. Özellikle bebekler için güneşe doğrudan maruz kalmanın tehlikeleri olduğundan, güneşe maruz kalmak çocuğunuz için ideal bir D vitamini kaynağı değildir. Küçük bebeklerin mümkün olduğunca doğrudan güneş ışığından uzak tutulması, güneşe maruz kaldıklarında güneş kremi ve koruyucu kıyafet giydirilmesi önerilir. Bu eylemler onları cilt hasarından ve cilt kanserinden korur.

Anne sütü ve formül mama: Anne sütünde bir miktar D vitamini bulunur ve bebeğinizin ihtiyaç duyduğu hemen hemen tüm vitaminleri, özellikle de C, E ve B vitaminlerini sağlar. Ancak sağlıklı kemikler sağlamak ve raşitizm gibi hastalıkları önlemek için yeterli D vitamini içermez. Bebek maması neredeyse her zaman iyi miktarda D vitamini (litre başına yaklaşık 400 IU) ile zenginleştirilir; Bir bebek günde en az 32 ons tüketiyorsa bu yeterli bir kaynak olabilir.

Katı yiyecekler: Bazı katı gıdalar D vitamini sağlasa da, bu, yaklaşık 6 aylık olana kadar katı gıda alamayan yeni doğanlar veya küçük bebekler için yararlı bir besin kaynağı olmayacaktır.

Her bebek farklıdır ancak katı gıdalarla tanışmaya başlamak için küçük çocuğunuzun yaklaşık 6 aylık olmasını beklemek en iyisidir .

Bebeğinizin menüsünü genişletme ve katı gıdaları dahil etme zamanı geldiğinde, yumurta, yoğurt ve tahıl gibi doğal veya ilave D vitamini içeren bebek dostu yiyecekler sunmayı deneyebilirsiniz.

Takviye ürünler: Bebeklerin bu besin maddesinden her gün önerilen miktarda almalarının en iyi yolu sıvı takviyeleridir. D vitamini damlaları, 1 yaşından küçük bebeklerin günde 400 IU, 1 yaşından büyük bebeklerin ise 600 IU almasını sağlayabilir.

Dr. Mesut Arslan: D vitamini eksikliğine dikkat

Bebeklerde D vitamini eksikliği belirtileri nelerdir?

D vitamini eksikliği son derece tedavi edilebilir bir durumdur ve belirtileri bilmek ve bebeğinizin tüm vitamin ihtiyaçlarını karşıladığından emin olmak yararlı olabilir.

Bebeklerde D vitamini eksikliği belirtileri şunlardır:

 Yavaş Büyüme Hızı

Uygun kemik ve kas büyümesi için D vitamini gereklidir. Bebekler küçük büyüyen makineler olduğundan, büyüme eksikliği çocuğunuzun sağlık uzmanına başvurmanız için kesin bir işarettir.

Huysuzluk veya Uyuşukluk

D vitamini eksikliği küçük bir çocukta kas kramplarına ve kemik ağrısına neden olabilir. Bir çocuk oyunbaz tavırlarını ve uyanıklığını kaybederse ve bilinen bir neden olmaksızın özellikle sinirli görünüyorsa, bu, vücudunda başka bir şeylerin olduğu anlamına gelebilir.

Tetani

Tetani, bebeğin kan dolaşımında yeterli kalsiyumun bulunmadığı bir durumdur. Unutmayın, D vitamini bebeğinizin bol miktarda kalsiyum emmesine yardımcı olur. Çocuğunuzun D vitamini eksikliği, aynı zamanda kalsiyumunun da azaldığı anlamına gelir. Tetani, apne nöbetlerine (veya çocuğunuzun nefes almakta zorluk çekiyormuş gibi göründüğü bölümlere) hırıltıya, kas güçsüzlüğüne ve en kötü vakalarda nöbetlere neden olabilir.

Tetani nedir? Tetani, istemsiz kas kasılmalarını ve periferik sinirlerin aşırı uyarılmasını içeren bir semptomdur. Elektrolit dengesizliklerinden kaynaklanır.

Güneş D vitamini için en iyi kaynaklardan biridir. Ancak kışın bu durum biraz zorlaşıyor. Kışın gün ışığından D vitamini almak mümkün mü?

National Türk öneriyor: Yumurta kolesterolü artırıyor mu? Yeni araştırmada ilginç sonuçlar

Hippocrates

“Vücutta sıcaklığın ya da soğukluğun duyulduğu yer, hastalığın bulunduğu yerdir.” Hippocrates Hipokrat Sağlık ve Bilim Dergisi, size sağlıklı yaşamın sırlarını verecek.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu